WEEKBLAD van des HELDER es iiet NiELWEDiËP. negexbe jmkgmq. N°. 51. «er - 185 i Aflossing van schuld of verminde ring van belasting. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeten bij C. BAKKEK Bz.te Nieuwcdiep. De prijs is 80 cents in de drie maanden en \oor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats M X A X 8» A ADVEIITENTIEM gelieve men ongezegeld aau den Uitgever in te zeildenuiterlijk Zalurdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 tol 4 regels is 60 centen, voor eiker, regel meer 15 centen, behalve 35 centen zegelregl voor elke plaatsing. 15 D E C E M lï E R. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VEKTOOGEN jsnz. In de zitting van den 17 November, bij de algemeene beraad slaging over de begrootinggaf de Heer van Wijlick in de Twee de Kamer te kennen, dat bij de batige saldo's der vorige jaren liever niet tot schulddelging zag aangewend, maar tot bestrijding van liet te-kort, dat de ophefling van één der accijnsen, die het zwaarst de mindere klassen drukken, zou doen ontstaan, wenselite besteed te zien. De leden der Staten-Generaal schijnen in het algemeen dit ge voelen niet te deelen. Wij achten dit gelukkig, en zouden niet gaarne zien, dat de aandrang van buiten de Kamers zoo sterk werd dat men eindelijk tot het besluit kwam, de batige saldo's tot ver mindering van lasten te bestemmen. Geheel anders is de vraag, of niet door verandering in het be lastingstelsel b. v. door de invoering van eene belasting op de in komsten, een drukkende accijnsbelasting zal kunnen worden ver vangen. De stelling, die wij meenen te moeten verdedigen, is de ze dat een batig saldo niet mag verteerd worden om eene belas ting afteschaffen, maar tot schulddelging behoort te worden aan gewend; dat er voortdurend tot die bestemming een batig saldo behoort te zijn. De heer de Moraaz, die de algemeene beraadslaging opende, merkte op, dat van de begrootiug van 70 millioen, ruim 38 mil- lioen voor renten van de staatsschuld en voor jaarwedden en an dere uitgaven bij de grondwet, of de wet geregeldwaren bestemd en derhalven het cijfer van beoordeeling slechts 32 millioen be droeg; dat groote maatregelen als vereeniging van provinciënop heffing van een paar hoogescholenen dergelijkenzooveel tegen kanting zouden vinden in den landedat geen gouvernement met hoop op bijval, hen zoude kunnen voordragen. Men mag dus teregt met de Begering instemmen, toen zij ten vorige jare verklaarde, dat, met uitzondering van de regterlijke or ganisatie, de rei der groote bezuinigingen als gesloten kan be schouwd worden. Intusschen is de zorg voor de toekomst algemeen, wanneer men het oog vestigt op de middelen, waarmede die uitgaven bestreden moeten wordenen daaronder de toevallige bate van 14 millioen uit de Oost ziet. Algemeen en teregt is de roep: de begrooting behoort te sluitenzonder die toevallige inkomsten Dan eerst zal men het crediet van den Staat gevestigd kunnen beschouwen. Welnuis er weinig meer te bezuinigendan staan er slechts twee wegen open, om de inkomsten en uitgaven te doen sluiten: verhooging, vermeerdering van belastingen; of schulddelging, tot dat er zoo veel op de renten is bespaard, als noodig is, om het evenwigt daar te stellen. De eerste weg zal door hen, die reeds de batige saldo's tot vermindering der belastingen willen aangewend hebbenniet bewandeld worden. Zij bchooren dus den andere te betreden. Maar er is nog eene andere reden, waarom wij schulddelging allernoodzakelijkst achten. Het is dezedat wij van de schulddel ging alleen eene duurzame tegemoetkoming aan de behoeftige klas sen moge verwachten. Door de Natie wordt jaarlijks aan belastingen 54 millioen opge- bragt. De renten, door den Staat te voldoen, bedragen 36 mil lioen; dat is twee derden van hetgeen cr moet worden opgebragt, waaruit volgt, dat van iedere gulden, die er wordt opgebragt, 66i cent voor rentenbetaling wordt besteed. Welk belastingstelsel men nu ook moge invoeren, dat zal tocli wel buiten twijfel gesteld mogen worden, dat daarin de minvermo genden, ja de armen, zullen bijdragen eu belmoren bij te dragen. Aan de rijken of welgezeten middenklasse de geheele last der be lastingen over te dragen, zou even onbillijk, als onuitvoerbaar zijn. Om de armen derhalven te gemoet te komen, bestaat geen an der, voortdurend werkend middel, dan do schuld aftelossen. Indien men zicli de geheele aflossing onzer schuld voorsteltmen zou voor elke gnlden die thans van den behoeftige gevorderd wordt, slechts 33^ cent hebben te vorderen. Zoude er krachtiger middel zijn, om hunne welvaart te bevorderen, een steviger dam tegen het pauperisme zijn optewerpen? Dat toppunt van algeheele schulddel ging ligt gewis in een ver, zeer ver verschiet, maar zal men de berg niet beklimmen, omdat één stap ons niet dadelijk op den top brengt? Ieder jaar zal eene onbeduidende verlichting aan brengen, maar na tien jaar zal zij zich reeds doen gevoelen. Het is eene dwaasheid te zeggendat de rijkeren hun geld niet in staatsbrieven behoorden te beleggen, maar liever in industriële ondernemingen stekenwaar zouden de verkoopers der eftecten blijven, indien er gcene koopers waren, die hun geld daarin wilden beleggen? Ieder zoekt voor zich den weg, die hem het veiligst en voordeeligst schijnt, en in dat streven van ieder, om voor zijne eigene belangen te waken, wordt het heil van het geheel..bev^pp- derd. Zoolang de belegging van kapitalen «enen veiligeir .aft' vöoiv deeligen uitweg aanbiedt, zal het dan ook voOr' het algemeen niet schadelijk zijn, dat de meer vermogenden daarvan gebtuik maken, -

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 1