Staten-Generaal. itxett'^stijdiitg-eit. Het nadeel der staatsschulden ligt niet daarin, dat de rijken hunne kapitalen in effecten beleggen; maar dat er schulden zijn. Zoolang er een debiteur is zullen er ook crediteuren zijn. Een effect is geen kapitaal, het is slechts een bewijs dat er een kapitaal geweest is, dat verteerd is; aflossing is het bewijs, dat het kapitaal op nieuw is overgewonnen en bespaard. Door aflossing alleen noodzaakt men den meer vermogende zijne kapitalen tot industriële ondernemingen aan te wenden. De per soon, wiens effect is afgelost, moge een nieuw koopen, dan komt daardoor het kapitaal in handen van een ander, die het daartoe aanwendt. Door voortdurende aflossing rijst de prijs van de schuldbrieven efck voortdurend; want door de daardoor beschikbaar geworden kapitalenneemt het aantal koopers toede rentenstandaard wordt steeds lager en lager, en hij, die toen hij zes percent van zijn geld kon trekkener niet aan dachteene industrie te begin nen, ziet zich genoodzaakt daarnaar om te zien, of voelt de lust ontwaken, om zijn kapitaal in eenige onderneming te wagen. Aflossing stelt dus de kapitalen beschikbaar voor de industrie, en prikkelt de lust tot ondernemingen. Maar er is geene onder neming, waarvan ook niet de behoeftige klasse op hare beurt Toordeel trekt, door de vermeerdering der navraag naar handen arbeid, die weder de belastingen ligter doet dragen. Al maakte de onzekerheid, waarin onze finantiën, ten gevolge harer afhankelijkheid der Oost-Indische baten verkeeren, het niet tot eene dringende noodzakelijkheid, om schulden aftelossen, zij zouden nog aantebevelen zijn, als leidende tot de eenig duurzame vermindering van lasten en tot beschikbaarstelling van kapitalen voor de nijverheid. Dcc. 5. Ingekomen bij de T. K. 2 wetsontwerpen, het eene tot regeling der policie, betrekkelijk tot de besmetting van het vee; het andere tot regeling der gemeenschap door den electro-magnetischen telegraaf. De beraadslagingen over de begrootingswetten voor 1852 worden voortgezet. 6. Ingekomen 14 ontwerpen, strekkende tot bekrachtiging van prov. belastingen, c 8. In de E. K. zijn de volgende wetsontwerpen met alge- meene stemmen aangenomen: 2 betrekkelijk de pensioe nen der land- en zeemagt; een tot aanvulling van art. 2 der wet van 31 Dec. 1850; twee tot verhooging dei- uitgaven voor de landsdrukkerij over 1851 en 52; een tot vaststelling der afzonderlijke begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen over 1852 en tot aanwijzing der middelen tot dekking dier uitgaven. 11. De volgende wetsontw. worden door de T. K. aangeno men: lo tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1852; 2o betreffende eene dading over domaniale eigen dommen onder de gein. Zaamslag; 3o omtrent het over brengen en aanwijzen van fondsen voor 't herstel van het muntwezen4o wijziging van 't 3e hoofdstuk der staatsbegrooting van 1851. HELDER cn NIEUWEDIEP, 13 December 1851. 5 In de vergadering van den Gemeenleraad op den 9den dezer gehouden, is het ontworpen reglement van orde voor de Raadsvergaderirgs.übehandeld en nadat daarin op voorstel van den he~: EL. J. van Et, onderscheidene wijzigingen zijn gebragt, -aaganomen. Voorts zijn ter tafel gebragt cn aangenomen: lo eene Ter ordening omtrent do wijze van afkondiging van plaatselijke verordeningen, bevattende levens bet noodige voorschrift om van do gedane afkondiging te doen blijken; 2o eene veror dening, houdende verandering in de wijze en tgd van het wegbrengen en ophalen van nachtemmers. Een ingekomen verzoek om vergunning tot het daarilellen eener waterleiding van Huisduinen naar den Helder en het Nieuwediep, is ter verdere behandeling gerenvoijccrd aan Burgemeester en Wethouders. De bediening van brugwachter dor brug aan den ingang van hel heldersch kanaal, is opgedragen aan den aldaar ge- stationeerden piaatselijken ambtenaar JV. Atnte, tegen genot van vrije woning. Een koninklijk besluit waarbij de afschafling der belasting op het varkensvleesch en schapenvlecschwordt goedgekeurd, is aan do vergadering medegedeeld. De commissie ingesteld om onderzoek te doen naar den staat van het policiewezen in deze gemeente en zoo noodig- te dien aanzien verbeteringen voortestellenheeft bij monde van den heer Eer we ij de rapport uitgebragt, hoofdzakelijk strekkende om do benoeming van een commissaris van poli cie aftowachtenten cindo in overleg met denzelven, maat regelen van verbetering te kunnen beramen. Daarna eindigde da openbare vergadering en ging over in eene met geslotene deuren. PARIJS, 4 Dec. Te 9 ure is de gewapende tegenstand hervat en wel op sommige punten zoo hevig, dat de artil lerie vuur heeft moeten geven. De barricaden, die als 'L ware uil den grond verrezen, zgn overal door de troepen vermeeslerd en geslecht. Verscheidene personen die met do wapenen in de hand werden gevangen genomen, zijn gefu- sileerd. De strgd is des nachts en in den ochtend van den 5den voortgezet. Bij de nadering dor troepen heb ben de insurgenteii de barricades verlaten. De woede der soldaten kende dikwerl geene palen. Bij het plein van de Baslille zijn in een winkel 27 Igken op stroo nedergelegd. Omstreeks één ure heeft de gewapende tegenstand oen ein- do genomen. De voornaamste vijanden van L. Napoleon do generaals Cavaignacde Lamoriciére Changarnior, Bedeau en Leflo, bevinden zich als gevangenen op het kasteel van Ham. Cavaignac bewoont dezelfde kamer waar L. Na poleon sliep, op een tijdstip toen laatstgenoemde voorzeker niet voorzag, dal hij eenmaal President der fransche Repu bliek zou zgn, en in die hooge betrekking den man zou oprolgen, dien hij thans lol zijn plaatsvervanger in die staats gevangenis gemaakt heeft. Aangaande de in-hechtenis-ne- ming van de gen. Changarnier en Cavaignac worden de vol gende bijzonderheden medegedeeld: Toen do commissaris van politie zich aan de woning van den gen. Changarnier vertoonde, opende do portier de groote deur niet en haaslla hij zich aan ceno schel te trekken, die bij den generaal uitkwam, ten einde hem te waarschuwen. Gedurende dien tijd was de commissaris in het huis doorgedrongen door do deur van eenen paslijbakker, die men zonder moeite open de. Zoodra de commissaris aan de deur van den goneraal geklopt had, opende hg haar plotseling en hield hem twoe pistolen voorhij dreigde den eerste dio een slap voorwaarts deed, dood te schieten. «Generaal," zeide de commissa-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 2