ris, gij kuul mij wel doodcn, maar dan doodt gij oenen 0 huisvader die zijnen pligt vervult, en gij zult daarmede wei- nig gewonnen hebben." Ja generaal," voegde een kapi tein der republikeinscha garde, die zich aan het hoofd der soldalen bevond, met bewogen stem daarbij: niemand ge voelt meer liefde, meer eerbied voor u dan ik, maar onze orders zijn streng, zie, alle tegenweer zou nutteloos zijn." Na een oogeublik Tan weifeling zeide Changarnisr: Gij hebt gelijk." Mij wierp de pistolen op zijn bed en vertrok. Ten aanzien van Cavaignac waren de orders misschien nog Strenger: de commissaris klopte aan da deur Tan zijno ka mer en de generaal weigerde haar lo openen. De commis saris deelde hem zyn mandaat mede; maar hoe kon hij zich daarvan overtuigen, daar do deur gesloten was? Do gene raal trad aan het venster dat op de binnenplaats uitkwam riep zijnen portier en liet hem nazien of het bevel tot 'ge vangenneming in behoorlijke orde was; toen opende hij de dour cn gaf zich zonder tegenstand over. 6 Dcc. In den afgeloopen nacht en heden zijn nog vele personen in hunne woningen in hechtenis genomen. Des nachts heeft men op nieuw de huizen op de Boulevard on derzocht, waaruil men Donderdag op de troepen geschoten had. De President heeft eene volkomene overwinning be haald, hel oproer op de straat is gedempt; hij behoeft nu nog slechts het oproer in de denkbeelden te overwinnen. Die zegepraal zal welligl moeijelijker te behalen zijn dan de eerste. '7 Dec. Er is heden nacht alarm geslagen; het schijnt dat men het plan had gevormd alle ministerien to gelijk aau to vallen. 300 man hebben het ministerie van Binnenland- sche Zaken bezet, terwijl do posten aan het departement van Finantien verdubbeld zijn geweest. Kavallerio- posten waren geplaatst in onderscheidene hólels van de placo Vendöme. Ten gevolge van die verstandige maatregelen is het plan mislukt. Het leger heeft, bij hetgeen gebeurd is, ongelooflijk wei nig geledenhet getal personen die dadelijk gedood zijn in de gevechten, beloopt acht; dal cyfor is officieelhet getal gekwetsten is bijna honderdmen moet er echter op reke nen dat een derde gedeelte daarvan aan zijne wonden zal bezwijken; men zegt dat die gekwetsten toen zij verroerd werden, menigvuldige blijken van sympathie hebben ontvan genen dat men hunne moedige trouw aan het consigne, niet verantwoordelijk stelde voor de hevelen die hen hadden doen strijden tegen de constitutie van 1848. 8 Dec. Eene proklamatie van den President der fransche Republiek aan het fransche volk is in de Moniteur versche nen cn aangcplukt. De President verklaart daarin flat de onlusten zijn gestild; dat de maatschappij gered en zijne eerste laak volbragt is; voorts roept hij do natie op om den stryd der partijen to doen eindigen, die do openbare rust in een ernstig gevaar bragt. Waarom zou hol volk tegen hem opstaan? Zoo hij 's volks vertrouwen heeft verloren, zoo de denkbeelden des volks eene verandering hebben ondergaan, heeft het niet noodig het kostbaar burgerbloed te laten slroomenhet be hoeft slechts zijne stem in een tegenovergeslelden zin uit te brengen, Do President beschouwt hel volk steeds als sou- verein en zal dcszells beslissing eerbiedigen. De President voegt er hij dat men hem nooit zal zien te- rug wijken voor de poging der faklie-zuchligen zoo lang de natie niet zal spreken. Het is hem overigens eene gemak kelijke taak legen eene dwaze strijdlustige hoop to kampen, met een trouw leger, bij de rustige houding der bevolking en den diepen afkeer der werklieden, aan wier schrandere vaderlandsliefde hij hulde doet. Deze zarnenwerking zal de verwezenlijking mogelijk maken van het plan lot een nieuw tijdvak voor de Republiek. Men meent te hespeuren, dat de invloed van den heer L. Napoleon op eene merkwaardige wijze toeneemt, en dal het getal zijner aanhangars dagelijks grooler wordt. Hedenavond heeft eene receptie plaats gehad op het Elysée-Nationaldie hoewel slechts kort te voren officieel aangezegd, zeer luister rijk is geweest en druk bezocht. Dc huitenlandsche gezan ten waren bijkans alle aanwezig, en de meeste dezer diplo maten gaven onbewimpeld hunne tevredenheid to kennen over het welgelukken van den stoulen, door den Voorzitter beproefden aanslag. Onder de diplomaten, welke do receptie op het Elvsée- National hebben bijgewoond wordt ook de nederlandsche gezant, baron Fagelgenoemd. Er waren meer dan hon derd generaals aanwozig. Een geacht oostenrijksch dagblad geeft, op grond van mededeelingen uil Egypte, de volgende bijzonderheden op aangaande do egyptische spoorwegonderneming, die nu met kracht schijnt te worden doorgezet: Velen zijn in de mee ning dat de spoorweg van Aleiandrië lot Suez loopen zal. Dat is voor alsnog niet het plan; de ontworpen spoorweg gaat niet verder dan van Alexandrië naar Caïroeen afstand van omstreeks 34 duitscho mijlen, welke tol nog toe langs den Nijl met kleine stoomboolen stroomopwaarts in omstreeks 26 uren afgelegd wordt; waarhij men echter iu hel ongun stig jaargetijde veelvuldig oponthoud ondervindt en dikwijls dagen lang onder weg blijft. De spoorweg zal geheel langs den linker Nyl-oover loopenen zoover van de rivier blijven, dat hij ook door den hoogsten waterstand niet kan worden bereikt. Do streek waardoor de linie loopt, is de vrucht baarste grond, die er zijn kan; doch cenige uren verder westwaarts is de nabijheid der zandwoestijn reeds te bespeu ren. Het terrein is tamelijk effen, maar door talrijke wa terleidingen doorsneden. Op dezen weeken bodem zal het bouwen der noodige bruggen niet gemakkelijk gaan, daar ook de materialen, hout en steen, in do nabijheid niet voorhanden zynmaar uit Opper-Egypte moeten worden aangevoerd. Daarentegen is aan werkvolk geen gebrek want deze streek is zeer digi bevolkt. Burgerlijke Stand van O 13 ISecentbcr 1851. GEHUWD: G. van Reeme en N. van der Mandt. J. Laan en SI. Zwaan. H. de Bunje en N. Kok. H. Berti en SI. G. Denhof. BEVALLEN: M. Buijs geb. Jacobs, D. W. Westhoff geb. Westrik, D. A. Baartwijk geb. Blok, D. B. Sleeuwes geb. KoornZ. M. Souge geb. Dam D. G. Korft" geb. Boon, Z. T. Zeeuw geb. Vis ser, D. K. de Graaf geb. Wortel, D.A. T. Boon geb. Plaatsman, Z. OVERLEDEN: M. van der Wooning 20 j. G. Nieman 3 m. H. Gendl 45 j. J. B. Boogb 44 j. A. Klik 54 j. L. van den Broek 3 vr. E. Brandt 7 J. T. Disper 50 j.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1851 | | pagina 3