GEMENGDE BEEIGTËH, des huizes met een geweerschot gedood is. Dit wilde zwijn woog 80 nederl. ponden, Verscheidene aanzienlijke staatkundige personaadjes uit Pruisen, Rusland cn Oostenrijk, zijn te Parijs gekomen om de gebeurtenissen van nabij gade te slaan. Er wordt thans ceno polemiek gevoerd lusschen het Groot-Oosten van Frankrijk en het cléricale dagblad VUni- versten gevolge der beschuldigingen van dat dagblad, dal do vrijmetselarij gevaarlijk is, cn dat zij de deur geopend houdt voor vrijdenkers en zamenzvreerders. De heer Hubert secretaris van hot Groot-Oosten, verklaart in een brief aan den Constitutionneldat de vrijmetselarij volgens hare sta tuten zich noch met staalkundige, noch met godsdienstige •kweslien mag bezig houden. De LJnivers houdt niettemin slaande, dat dit geheime door do Roomsche kerk in den ban verklaarde genootschap gevaarlijk is voor den staat, cn cene zekere schuilplaats aanbiedt aan allo ontevredenen en samenzweerders. De jongste beriglen uit Perzie spreken van eenen ernsligen opstand tegen den vizier van den welgezinuen schach Nusreddin. Het paleis en de tuinen van den be doelden vizier Mirza Taghi Khan waren geplunderd en verwoest en het behoud van zijn leven had hij alleen te danken gehad aan do menschlievende tusschenkonisl van den russischen gezant Dolgoruki. De schach had dadelijk in zijne plaats tot eersten minister benoemd Mirza Aga Khan. Te Bonn werd dezer dagen de doodstraf uitgevoerd, niet in het openbaar, maar alleen in tegenwoordigheid van eene commissie van het stedelijk bestuur en van twaalf ge tuigen, door den stedelijken raad hiertoe benoemd. P. Cajet, vroeger lot levenslangen dwangarbeid veroor deeld, om het vermoorden zijner eerste vrouw, doch later gratie bekomen hebbende, moest nu de doodstraf ondergaan omdat hij ook zijne tweede vrouw had om hel leven gebragt. Op een van de binnenpleinen van de gevangenis was de guillotine opgerigt. De afgevaardigde regters waren: de procureur des konings, te Bonn, twee raadshceren en de eerste griflier van het geregtshof. De twaalf getuigen, door bet gemeente-bestuur benoemd, werden door het lot geko zen onder de op de lijst der jury ingeschreven burgers. Burgerlijke Stand van 2? Becembcr 1851 3 <Januarl) 1852. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. G. Bertz geb. Dauhof, Z. M. Krijnen geb. Bol ler, Z. A. van tier Meuten geb. Gei! nel), D. M. Kater geb. Boer- dijkZ. M. y.rn der I.ek geb. Buis, Z. -M. Krul geb. Rijkers, Z. M. Metzelnar geb. de Jong, Z. W. Been geb. HeijvogelD. OVERLEDEN: C. Bakker, 11 j. G. Spijker, 42 j. J. de Groot, 61 j. J. T.inlholm82 j. G. F. P. Ma ij 22 j. E. Bo- tej 11 m. R. Koenrand 8 j. K. Kuiper, 15 T. J. de Jongb, 70 j. A. Dal, 60 j. De koningin van Spanjo is van een prinsesje verlost. Op bel platte land in Groningen worden de vette varkens uit de hokken gestolen. Lord Palmerslon is als min. van builenl. zaken door lord Granvillo vervangen. De groole mogendheden van het Oosten hebben te kennen gegeven, dal L. Napoleon niet mag grijpen naar de keizerskroon van oomzijnde zulks strijdig met «le tractatenDe President der fransche republiek heeft den schouwburg be zocht, onder een eskorte ruiterij. Een lancier te Leuven heeft zijne beminde met messteken omgebragt, meenendo dat zij hem bedroog. Te Groningen zijn twee smokke laars aangehouden met 47 kan rum in blazenvastgebonden onder ledige kruiwagens. In de omstreken van Kampen is een koopman in polten en pannen door 3 roovers aange rand, van ƒ150 beroofd, mishandeld en in eene sloot ge worpen. Z. M. heeft 2 adjudanten benoemd, in buiten gewone dienst. De beriglen uit Scheveningen zijn golde- loos: behalve de gewone bedeelingen, wordt aan 1200 per sonen spijs verschaft. Koningin Victoria had bij gelegen heid van hel Kersfeest een stuk vleesch op tafel van 430 pond. -Da Juno heeft de uit- en l'huis-reis naar Batavia in 6 m. en 27 d. gedaan. Raleidoskoop vreest voor de rust van Europa, dat L. Napoleon in de constitutie van zijn eigen maaksel zich met hel opperbevel over het leger zal bekleeden. Een grondbezitter le Patiua is doodgeschoten wegens het in bezit houden van een kist vol wapenen. Koning Otto is door eene ernstige ziekte aangetast. Da krijgsraad te Weenett heeft een ongehoorzamen letterkundige tot 3 maanden tuchthuisstraf en 30 stokslagen veroordeeld. Een spaansche infant heeft in Italië zijne gemalin ver laten cn is met eene engelsche gouvernante naar Londen gereisd. De pruisische regering heefHeene nieuwe leening van 21 milüoen thaler gesloten. De aartsbisschop van Parijs en de predikant Goquerel hebben het huwelijk inge zegend van den generaal Gavaigttac met mejuffrouw Odier. - Hel fransche grondgebied wordt op nieuw verdeeld in 21 militaire divisiën even als vóór de omwenteling van 1848. De groote visch vertoont zich nu dagelgks voor Egtnond aan Zee: de visschers slaan met een begeerig oog gereed om hem dood te schieten. Een priester in Marokko, dio een Franschman had doen slaanis in zijne eigene moskee strengelijk gekastijd. 5 Jan. groot bal ten hove. Do Muzelmannen le Bombay zijn legen do brilsche overheersching opgestaan. In China zijn de opstandelingen tot voor Pe king genaderd. In den loop der vorige week zijn te Londen 7 kinderen door het vlamvatten hunner kleederen om het leven gekomen. Een professor in de reglsgeleerd- heid te Parijs heelt te kennen gegeten, dat hij lessen zoude geven over het geweldaangezien dit thans do plaats van hel regt ingenomen heelt. Te Amst. hebben 2 dronken O O soldaten een nachtwacht bijna van het leven beroofd. In den Haag is een algemeen Politieblad voor hel koningrijk der Nederlanden uitgekomen. Het schip Aann Alexander, kapt. Dtblois, was op 1 Junij 1851 uit New-Bedford in Massachusetts ter wnlvischvangst naar de Zuidzee gestevend. Nadat men Kaap Iioorn was omgezeild bij Yaldivia in Chili proviand had iugenornen en Paila aangedaan om een man aan land te zetten, was men

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3