Den 2den Jan. nam in eene pak- en goederenschuit van 's Gravenhage op Leiden «ene vrouw als passagier plaats welke tot ongelegenheid en stremming der anders zoo gere gelde gemeenschap aanleiding gaf. Naauwelijks toch was de schuit tot aan de Geestbrug gevorderd of deze vrouw werd door barensweeën overvallen en kort daarna beviel zij in de schuil, nadat adsistenlio van den naastwonenden geneesheer was ingeroepen. De schipper kon haar natuurlijk niet ver der rnedenemen; het doel harer bestemming, Leiden, was noodcloos geworden en nu werd zij met haar kind in een rijtuig naar 's Gravenhage teruggevoerd, alwaar zij behouden en naar omstandigheden wel is aangekomen. Des avonds van Nieuwjaarsdag hielden zich te Zierik- zee eenige jongelieden bezig met het afsteken van zwermen. Een der jongens vond er vermaak in de zwermen in de hui zen lo werpen, met het allernoodlottigst gevolg, dat één bij een vaatje buskruid, hetwelk in den winkel ten verkoop slond teregt kwam waarop onmiddelijk do verschrikkelijke uitbar sting volgde. Als in een oogwenk stortte het geheele gebouw in, en werden allen, die in en bij het gebouw stonden, on der het puin bedolven. Onmogelijk is het eene beschrijving to goven van het tooneel dat toen plaats vond ouders jam merden om hunne kinderen en kinderen om hunne ouders, zonder dat er voor het oogenblik aan redding kon worden gedacht, daar vooreerst de geheele straal, door het neder- vallend puin, was versperd en ieder eene tweede uitbarsting vreesde. Toen eindelijk de eerste schrik voorbij, do schut terij in du wapens was en de brandspuiten aangerukt waren kon men hulp aanbrengen. Drie geheel misvormdeen groo- tendeels alleen door een kleedingsluk of andere toevallige omstandigheid herkenbare lijken werden van onder do puin- hoopen weggehaald, terwijl niet minder dan zeven andere personenofschoon niet onmiddelijk overleden, genoegzaam allen kort daarna het slagtoffer der rookelooze daad van ee nige kwade jongens werden. Bovendien is nog een aantal personen in meerdere of mindere mate gebrand, doch niet gevaarlijk. Do heer Paulussendie met zoo veel moeite van onder de dekbalken was te voorschijn gehaaldis den 2den Jan. overleden, na vreeselijko smarten te hebben uitgestaan. De lijken dio men gevonden heeft, zijn zoo verminkt en verbrand, dat het bijna niet mogelijk is ze te herkennen. Het getal gekwetsten bedraagt ongeveer 20men vermoedt echter dat verscheidene aan do gevolgen hunner wonden zul len sterven. Al de slagloflers van deze ramp zijn jl. Maan dag ter aarde besteld. Het was eene zeer indrukwekkende o plcgligheid. Het volgende kerknieuws wordt uit Borger (Prov, Dren the) van den 2den dezer gemeld: Jl. Zondag is onze afgescheiden dominé terwijl bij op zijn plaaUloof slond te redeneren over de hittegraden in de hel, hevig ontsteld geworden door 't in brand geraken van den preekstoel. Eenige welgezinde, courageuso lidmaten hebben hunnen chef uit de vlammen gereddoch de kansel is deer lijk aangebrand. Volgens nadero beriglen zoude het oeno der beide in den nacht van den 4n dezer, op Vlieland geslrande schepen zijn hot nederl. kofschip Koning Willem, kapt. Lutjevan Suriname naar Amsterdam, waarvan do equi page en de loods gered zijn; terwijl van het andere, eene ilaliaansche brik, van Brazilië naar Hamburg, met eene la ding huiden en verfhout, de equipage eu do engelsche loods, op vier man na, gered zouden zijn. Naar men verneemt is van wego het spaanscho gou vernement bij het onze, door tusschenkomsl van den gezant aanvraag gedaanom eenigo officieren dor artillerie die vier werklieden uit hel tuighuis van Segovia zullen ver gezellen, lot do werkzaamheden in de constructie-magazij- non te Delft toe te laten, ten einde zich met de verschil lende houtsoorten, waarvan men zich aldaar bedient tot vervaardiging van affuiten en veldwagens, en do wijze, qm dio soorton te bewerken, bekend te maken. Do gezant moet zich te dier gelegenheid op de volgende wijze over ons krijgswezen hebben uitgelatenDal het doen van deze aanvraag van de hooge gedachto gotuigt, welke men in Span je koestert omtrent de vordering, hier in Nederland gemaukt, in een gedeelte zoo degelijk als de krijgskunde en wel bo- paaldelijk die betrekkelijk de artdlerio en de daaran ver wante takkenwelke aan de inrigting van hel militair tuig huis Terbonden zijn." De spaanscho officierendie ook in de residentie geweest zijnna bijna al de militaire inrigtin*- gen in Europa bezocht to hebben, zijn zonder twijfel zeiven in staal, dat regt aan Nederland ledoen wedervaren en het moet Z. 31. den Koning, benevens hoogsld. gouvernement, aangenaam zyn te vernemen, dal men niet alleen in den vreemde den toestand van volmaking huldigt, waarop de nederlandscho artillerie is gekomen, maar dat men wenscht gebruik to maken van de verkregen ondervinding van zulke uitstekende als werkzame officieren, dio bijgedragen hebben om te Delft een model-arsenaal te helpen daarslellen. Den 13 Dec. II. heeft de Sultan in eigen persoon de hu welijks plegligheid van zekeren heer Phosiadee met de doch ter van den voormaligen vorst van Samos, Vogoride»op het buitengoed van laatstgenoemden bijgewoond. De Sultan stelde bij deze gelegenheid alle ceremonieel ter zijde en was buitengewoon minzaam. Na de buwelijksplegligheidwelke de Sultan slaande bijwoonde, nam hij deel aan den dans, en vervolgens zelfs aan een maaltijd" in eeno afzonderlijko zaal, waarbij hem de vorst Vogorides bediende. Bij zijn ver trek liet hij 400,000 piasters als bruidsgeschenk achter. Men gelooftdat de overtreding van alle etikette door den Sultan de Ulemah's en andere tegenstanders van nieuwigheden in het harnas zal jagen. Berigten van de Kaap do Goede Hoop lot den 25sten November melden, dat destijds aldaar de nieuwe Constitutie was afgekondigd, welke door de britsche regering aan deze volkplanting is verleend. Volgens dezelve zal het bestuur over die kolonie voorlaan zijn opgedragen aan een gouverneur, eenen Welgevenden Raad en eene vergadering van Afgevaar digden. Deze Raad zal beslaan uit vijftien ledenonder voor zitting van den oppersten regter, en dezo leden zullen in de onderscheidene districten worden benoemd, te weten, acht in de westelijke, en zeven in de oostelijke. Van deze vijf tien zal aan drie leden do bevoegdheid worden opgedragen,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2