o»cr het schip. Er schijnt wanorde ontstaan te zijnj zoo dat de booten aan boord niet geregeld uitgebragt konden worden. Vele der passagiers zijn in hunne slaapsteden Ter- brand anderen zijn door in do booten to willen springen verdronken. Deze noodlottige gebeurtenis rond plaats onge veer 60 mijlen van Scilly, cn de nieuwheid van de boot, schijnt het branden bevorderd te hebben, behalve dat er veel hooi aan boord was, waarvan slechts weinig in zee kon geworpen worden. Do kapitein Symona stond bekend als een werkzaam en ijverig man en was dadelijk tegen woordig, toen de alarmklok geluid werd. Men weel niets van zijn verder wedervaren, doch vreest dat hij omgeko men is. Het stoomschip was niet geassureerdhet vaartuig had ruim 100,000 p. st. gekost en met de lading wordt hel ver lies op weinig minder dan 200,000 p. st. (2 millioen 400,000 gl.) berekend. Do compagnie heeft alzoo een geduchlen schok bekomen, doordien onlangs ook hel nieuwe schip De- morara bij Brislol is gestrand; van de vijf stoomschepen, welke zij voor korten tijd had doen bouwen, zijn nu nog do Orinoco, de Magdalena en de Parana in de vaart. Onder de geredden bevindt zich een Hollandsch matroos, Jan Ne- rinck genaamd. Naar men thani nader heeft vernomen, is het de hollandsche bark Geertruida, kapt. Tuntelderdie 25 schipbreukelingen, waaronder eenige dames, van de Ama- zon heeft gered en te Brcst aangebragt. De brilsche consul in dio stad weidt uil in welverdienden lof over het edele gedrag van kapt. Tuntelderdio geheel uil zijn koers is gegaan, om de geredden in de naastbij gelegen haven te brengen. De Geertruida ontmoette de eerste boot met schipbreukelingen omstreeks uur zondag avond en de andere den volgenden morgen ten 7 ure. Volgens de ver klaring der geredde personenheeft kapt. Tuntelder hen met do meeste menschlievendheid aan zijn boord van alles verzorgd. De Sunday Times behelst het volgende vreemdsoor tige berigt: Wij hebben langs een buitengewonen weg vernomen, dat er een plan wordt ontworpen, hetwelk, bij volledige verwezelijkingons aziatisch rijk in groot gevaar zou stellen. De russische keizer is, naar het schijnt, voor nemens Lodeicijk Napoleon hulp te verlecnen tegen eiken opstand van de zijde van het franscbo volk, dat door de Kozakken in bedwang gehouden en lot rede gebragt wor den zouwederkeerig zou Lodewijk Napoleon de plannen van den alleenbebeerscher, om Iudië te veroveren, onder steunen. Als voorloopigo maatregel zou het fransche leger Egypte bezetten, en aldus onze snelle communicatie met hel Oosten verhinderen buitendien zullen nog andere onderne mingen door de vereenigde strijdkrachten der beide despoten ondernomen worden: ondernemingen welke niet alleen Groot- Brittannie, maar geheel Europa den val der fransche repu bliek zullen doen betreuren, welke, men moet hel bekennen, een vredelievend gouvernement had, dat met Engeland in geene mededinging trad dan op hel terrein der nijverheid en beschaving." Den 7den dezer heeft in de kazerne van San Francis- co te Madrideen begin van muiterij plaats gehadonder voorwendsel, dat onder de bewijzen van gunst, bij gelegen heid van de bevalling der koningin verleendgeen besluit was, waarbij aan de militairen een jaar van den diensttijd wordt kwijtgescholden. Do dagbladen verklaren dat zijten einde eene schorsing te vermijden, zich zullen onthouden van alles medo te deelen, wat hieromtrent ter hunner ken nis gekomen is en zich zullen bepalen lot de overname van eenige regelen, uit het ministeriële dagblad 1'Ordrehetwelk verhaalt, dat de minister van oorlog en de militaire chefs, zich op het eerste berigt van het gebeurde, naar do kazer nen hebben begeven, en daar twee van de muitelingen heb ben in hechtenis genomen, waarna de orde hersteld was, In Zwitserland had onlangs hel volgendo voorval plaats: Een meisje sedert eenigen tijd liefdesbetrekkingen hebbende aangeknoopt met een Binken Zwitser, een hartsloglclijk jager, was met harten ziel aan dezen ge hecht, doch bespeurde tot haar grievend leedwezen, dat hij haar begon te verzuimenen wel wat het erg ste was om zijn hart aan eene andere te kunnen sohen- ken. Uit spijt en verontwaardiging geeft hel meisjo nu van hare zijde hoop, aan een vroeger afgewezen minnaar, een apolhekers.bedicnde, cn om zich op den trouweloozo te wrekenvraagt zij aan haren nieuwen aanbidder eene zekere hoeveelheid schietkatoen, maakt er een warme bouffante van en biedt ze ten geschenke aan den niets kwaadivermoedcnden jager, wetende dat hij op zijno zwervende jagltogten ge woon was uil een kort pijpje te rooken. Een en andermaal kwam do jongeling, onbewust welke eene vervaarlijke ka toenen slang hem om den hals lag, ongedeerd van de jagt terug, doch daarna slaagde het heilloos plan maar al te wel. Nadat men hem 's avonds niet zag terug kceren en men hem dagen achtereen gezocht had, vond men hem vreesselijk verminkt, en zielloos tusscben de struiken. Vol wroeging moet zich reeds de ongelukkige daderes in handen van het gercgl hebben gesteld, Er zijn berigten uit N. Amerika lot 1 Januarij ont vangen. De brand in het kapitool had zich bepaald lol do boekerij; doch die brand is zeker groot genoeg: 35,000 boekdeclen, handschriften, schilderstukken en kaarten zijn vernield. Do oorspronkelyke verklaring van do onafhanke lijkheid, welke in deze boekerij bewaard werd, is echter behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Do schade werd op 40 millioen dollars begroot. Dezer dagen is een der te Londen aanwezige Hongaar- sche uitgewekenen, de baton Kemeryop hoogst zonderlin ge en bedroevende wijze overleden. Een met den naam Smith onderteekende brief, waarin hij cn de geheele zaak der Hongaren hevig werd gegispt, was in do Daily News ge. plaatst; men deed hem het artikel lezen en naauwelijks was hij tot den lOden regel gevorderd, of hij werd door eene onbeschrijfelijke ontroering overvallen. Een oogenblik later had hij den geest gegeven. Naar men verneemt is men bezig met het vervaardi gen van eenen nieuwen lelegrafischen kabel, ter onderhou ding van do overzecsche gemeenschap lusschen Engeland ep

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2