SCHUTTER IJ. KENNISGEVING. en schadevergoeding, volgens de vormen van de wet van 28 Au gustus 1851, verleend wordt. Maar wat zal de boer doen, die een best stuk vee door eene ziekte aangetast ziet, die bij vreest besmettelijk te zijn. Volgens het voorschrift der wet moet hij daarvan aangifte doen, de vee inspecteur houdt het in twijfel voor verdacht. Het wordt gewaar merkt; het mag niet meer vervoerd worden. Maar een dag later besluit hij de kans niet aftewachtenmaar de koe te laten slagten. Zal hij de koe aan eenen slager mogen verkoopen? In den geest der wet zeker niet. Hij zal de koe, die hem mogelijk op dat oo- genblik nog ƒ50of meer zou opbrengen van dag tot dag in waarde zien verminderen, tot dat zij onbruikbaar wordt, ofschoon het dan mogt blijken, dat zij aan eene andere dan eene besmette lijke ziekte lijdt. Door aan dit stelsel vast te houden, geloove men niet, dat de boer bereid zal zijn spoedig eene aangifte te doen. Wij erkennen de zwarigheden, die zich ook hier voordoen. Wij stemmen der regering toe, dat het gebruik van ziek vee in het algemeen is te ontraden, maar zoo onvoorwaardelijk, als het hier verboden wordt, schijnt ons toe te ver te gaan en te leiden tot eene vernietiging van waarde, daar in vele gevallen nog gebruik van kon worden gemaakt. Onzes inziens zal toch het gebruik vau het vleesch nog wel zeer onschadelijk zijnwanneer liet vee nog slechts verdacht is en derhalve nog niet de zekerheid bestaatdat het door eene besmettelijke ziekte is aangetast. Ook de aard der ziekte zal welligt in deze een groot verschil moeten doen maken. Er zullen besmettelijke ziekten zijn, die dadelijk het vleesch nadee- lig voor menschelijk gebruik maken, andere waarbij het in de eerste stadiën veilig kan worden gegeten. Wat op openbaar gezag wordt afgemaaktmoet geheel vernietigd worden en het vleesch daarvan nimmer in consumtie worden afgegeven, maar overigens moet het ter beoordeeling vau den vee-inspecteur worden overge laten of het vleesch van het aangetaste vee nog zonder schade kan worden gegeten; desnoods bepale men er bijdat na de af- liakking het vleesch op nieuw gekeurd zal moeten worden. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der gemeente Helder; Gelet hebbende op Z. M. besluit van den 5den Decem ber 1851, (Staatsblad No. 149) en op do circulaire van Z. E. den Staatsraad Commissaris des Konings in de pro vincie Noord-Holland van den 12 Januarij 1852, (Provinci aal blad No. 4) Verzoeken bij deze allo tegenwoordige en voormalige of ficieren, onderofficieren en verdere leden der Schutterijen, welke zich in deze gemeente berinden en voor zich zelve vijftien jaren in werkelijke dienst bij de Schutterij zijn geweest (waarbij de werkelijke dienst huilen de woonplaats bij do mobiele Schutterij dubbel wordt gerekend) én daar door vermeenen aanspraak te hebben verkregen op het cerelcekcn, bij Z. M. voormeld besluit ingesteld, zich met overlegging hunner stalen van dienst bij den Burgemeester dezer gemeente aantemelden voor of op den 5den Februarij 1852. Helder, 2i Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. BOOMSMA. De Secretaris J. SCHOON. De BURGEMEESTER der gemeente Helder doel welen dal lol leden der vaste commissie om Burgemeester en Wet houders bijleslaan, in het toezien op hel beheer en onder houd van alle plaatselijke werken en vaste eigendommen der gemeentezijn benoemd; Door Burgemeester en Wethouders: de heer J. PAPLNEAU, Voorzitter, en door den Gemeenteraad: de hoeren S. LASTDRAGER en J. S. JANZEN. Helder, 22 January 1852. De Burgemeester voornoemd Bij afwezen, de Wethouder A. BOOMS M A. 111B U W n 5» XJ D X M m 11. HELDER en N1EUWED1EP, 24 Januarij 1852. De verjaardag van H. M. de Koningin-Weduwe is jl. maandag alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Te Plymouth zijn den 16den dezer nog 13 personen van de bemanning of do passagiers der op zee verbrande postsloombool Amazon aangebragl. Zij hadden in eene red dingboot het brandende schip verlaten, en werden, na 15 uren op zee lo hebben rondgezworvengered door een ne- derlandsch vaartuig, het galjootschip Hellecuina, kapitein Gruppelaarvan Amsterdam met suiker naar Livorno be stemd. De kapitein had hen eerst te Gibraltar aan land zoeken te brengen, maar hierin door storm en tegenwind belet, hen naar Plymouth gebragt. De geredden roemen do menschlievende behandeling, die zij aan boord van hel ne- derlandsche vaartuig ondervonden hebben. Onder die 13 geredden bevinden zich de predikant W. Bloodde luitenant Gryils en do tweede machinist Augus; de overige zijn slookers of matrozen. Uit hel naauwkeurig onderzoek naar hot gebeurde met do Amazon is niet do oorzaak van den brandmaar wel die van de snelle verspreiding der vlammen gebleken. Deze heeft in de lo groote nabijheid van hel houtwerk, de olie en an dere licht vuur vattende stoffen bij do stookplaats en machi nes gelegen. Do koelbloedigheid, hel overleg en de mcnsch- lievendheid der officieren en equipage worden door de ge redden ten hoogste geroemd. Uil de berigtcn uit New York, van 1 dezer, blijkt, dat Kossuth den vorigen dag niets slechts in een plegtig gehoor bij den president der Ver. Stalen ontvangen is, maar dat dien dag ook de leden van hel kabinet en van bel con- gres hunne opwachting bij den Hongaar gemaakt hebben. Bij het onderhoud van den president met Kossuthis nie mand dan drie der ministers toegelaten. Do nieuwe fransche constitutie 15 dezer uitgevaardigd bevat hoofdzakelijk dit; Het bewind der Republiek wordt voor den tijd van 10 jaren aan den Voorzitter toevertrouwd. De wetgevende magt wordt uitgeoefend dcor den Voorzitter, den Senaat cn het Wetgevend Ligchaam, De Voorzitter is verantwoordelijk heeft altijd hel regl

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2