gesproken lusschen Mme. Hille, ex-eerste zangeres aan den I schouwburg te Lyon en zekeren heer van Praag. Deze j wonderlijke echtgenoot vertrok bij het krieken van den dageraadop den morgen na zijn huwelijknaar Indië zonder zijne jonge vrouw te groeten of een adres-kaartje achter Ie laten. Verscheidene jaren geleden ontstond in Noord-Amerika ceno nieuwe godsdienst-secto, wier aanhangers zich zelven do heiligen van den jongsten dag noemen, maar gewoonlijk Mormonen genoemd worden; zij belijdt eigenaardige en van do andere Christelijke kerkgenootschappen afwykcndo lee ringen, die aan haren stichter, welke voor eenigen tijd overleden is, uil den hemel geopenbaard zouden zijn. Deze lieden, herhaaldelijk door do vijandschap der overige be volking lot verhuizing genoodzaakt, hebben zich eindelijk in Urah, een gedeelte van het door Mexico laatstelijk aan de Vereenigde Stalen afgestane grondgebied gevestigd en aldaar door arbeidzaamheid en voorspoed eene welvarende burger-maatschappij gevormd, die reeds de opneming in het verbond der Vereenigde Stalen verzocht en verworven heeft. Den 3 Februarij is te Parijs do kieswet door den Moniteur bekend gemaakt. Het aantal leden van het wet gevend ligchaam bedraagt 261. In deze vergadering zullen Algérie en de Koloniën niet vertegenwoordigd zijn. De stemming geschiedt in de hoofdplaats van de gemeente, of kan naar belang van de plaatselijke omstandigheden, in on derscheidene sectiën verdeeld worden. De afgevaardigden kunnen noch vervolgd, noch in staat van beschuldiging ge steld, noch veroordeeld worden, wegens meeningen in den boezem van het wetgevend ligchaam geuit. Er kan geen bevel lot gevangenneming tegen hen worden ten uitvoer ge legd, gedurende den tijd der zitting of gedurende 6 weken voorafgaande of volgende op den tijd der zitting. Kiezers zijn zonder census, allo Franschendie den ouderdom van 21 jaren bereikt hebben en niet vallen in de termen van onbevoegdheid lol het verkiezingswerk. Do kieslijsten, die bij gelegenheid van da stemming voor den president der re publiek, op 20 en 21 Dcc. 11. gediend hehben, zijn voor de aanslaande verkiezing Yoor de wetgevende vergadering geldig verklaard. Verkiesbaar zijn alle kiezers, die den ouderdom van 25 jaren bereikt hebben. Iedere door den staat bezoldigde post is onvereenigbaar verklaard met hel mandaat van volksvertegenwoordiger. Vijf departementen zullen elk een volksvertegenwoordiger benoemen; zeventien zullen er twee benoemen; dertig, drie; zestien, vier; vijf, vijf; het dep. der Benode Seine zes; het dep. du Mord, acht en hel dep. der Seine, negen. De kiezers zijn legen Zondag 23 Februarij bijeengeroepen. De engelsche opticus, professor fFheatstoneheeft cene nieuwe, over het algemeen meer tol volkomenheid ge- bragle manier van daguerréotypie uitgevonden, die de voor werpen teruggeeft in hunnen geheelen plastischcn vorm, zoodat zij zich verloonen als en relief en bijv. een portret niet enkal de oppervlakte van het gelaat, do facie* of lie ver de superfacie* vertoont, maar het geheele hoofd van alle kanten, die slechts voor den beschouwer ziglbaar zijn. Het nieuwe werktuig van den heer fVheatstonedoor hem Stereoskoop genaamd, neemt namelijk, de voorwerpen langs twee verschillende gezigtshoeken op, waardoor in zekere ma lede werking der beide mcnschelijke oogen, die de voor werpen insgelijks langs tweederlei gezigtshoek zienwordt nagebootst. Hierdoor wordt het ligchaam naar al zijne af metingen, naar lengte, breedte en dikte, waarneembaar. De daguerréolypist Claudet heeft met dit werktuig gezigten uit het Glazen Paleis geleverd, welke zeer verrassend zijn, daar men de voorwerpen die tentoon-gesteld waren, bij na eten zoo volkomen voor zich ziet, als vroeger in de werkelijkheid. Ter gelegenheid der geboorte van de infante, erfge naam van den spaanschen troon, is door het gemeentebestuur van Madrid bepaalddat allo kinderen van beider kunne, die op denzelfden dag als de prinses zijn geboren en wettige kin deren zijn van handwerkslieden, daglooners of gegageerde militairen, wier gagement niet meer beloopt dan 6 realen daags en die geen ander middel van bestaan hebbenieder 6000 icalen zullen ontvangen; de kinderen goboren op den dag van den doop der prinses, zullen elk 3000 realen ge nieten; deze gelden zullen in de spaarkas gelegd en bij meer derjarigheid met de opgeloopen rente hun worden uitgekeerd. Men wil welendat hel pruisische leger niet mobiel verklaard zal worden, maar dat er bij do bondsvergadering een voorstel is gedaan tot bijeenlrekking van een boudskorps van 200,000 man nan de fransche grenzen. Dit voorstel zou door de grooto Staten ondersteund worden. Volgens den onlangs te Romo verschenen kcrkelijken almanak is de tegenwoordige Paus de 258slo, die den stoel van den H. Petrus bekleedt. Het collegie van kardinalen beslaat thans uit 6 kard.-bisschoppen45 kard.-priesters en 11 kard.-diakenen8 kardinaalshoeden zijn vakant cn even zoo vele kardinalen hebben nog geen titel. De deken van hel H. collegio is de nog door Leo XII benoemde kardinaal Macchi; de onderdeken is Lambruschini. Van de kardina len zijn 6 boven de 80, 40 boven do 70, 16 boven de 60, 20 boven de 50 en 6 boven de 40 jaren oud. Burgerlijke Stand van 31 Januarlj 7 Februarij 1S5Ï. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: J. Zon geb. Kraak, D. F. Tan den Brand geb. Tan den Bogaard, Z. A. Quak geb Ilillenius, Z. S. A. Tan der Ster geb. Posener, Z. M. Tan der Wooniog geb. Metselaar, Z. T. Ui leman geb. Ambuul, D.A. Tan Beek geb. de Graaf, D. A. Smit geb. de Graaf, Z. G. Timmers geb. Langenberg, Z. T. Kraai- Teld Z. OVERLEDEN: D. de Vries, 9j.ff. SeTenbuijsen3 d. J. Krij- nen6 w. D. Smit, 42 j. J. M. Farinaux1G m. AMBTSHALVE INGESCHREVEN: 1. GEMENGDE BERIGTEN, De min. van financien heeft van een onbekende ƒ1,000 ontvangen ten behoeve van 's rijks schatkist. Te Londen is een koopman overleden, dio aan zijne huishoudster een legaatje van ƒ120,000 heeft vermaakt. Over de rivier de Seine zal eene hangende brug gelegd worden. Hel engelsche eskader op de westkust van Afrika heeft de plaat sen aan de golf van Benin geblokkeerd, ten einde aldaar

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2