Sta ten-Gene li aal. heel onafhankelijk te zijn, en met dien wensch ontstond het begrip dat dit zoo behoorde, maar het woord onafhankelijk, dat in den beginne niets anders beduidde dan onafhankelijk van koninklijke besluiten die de wet uitbreidden en aanvuldenwerd nu langzamer hand opgevat in de beteekenisonafhankelijk van alle wettelijke regeling. Zoodanige onafhankelijkheid is onbestaanbaar. Hoe grooter het gevaar voor een toenemend pauperisme is, hoe grooter de werkkring der Diaconiën is des te eerder wordt de staat geroepenom aan dien werkkring regelen te stellen. Men veronderstelle slechts, dat de Diaconiën gezamenlijk beslo ten eensklaps alle bedecling te doen ophouden, of hunne bedeeling te regelen op eene wijze die premiën daarstelt op de luiheid en ledig heid. Zal de staat werkeloos dit moeten aanzien? Er moge thans geen enkele reden bestaan om zoodanige misbruiken van de Diaco niën te vreezen, het is hier niet om het dadelijk gevaar van het oogenblik, maar om het beginsel te doen. Het is de pligt van den staattoe te zien, dat geene corporatie, noch individu aan het algemeene welzijn schade berokkene en op geene corporatie heeft derhalve de Staat een grooter belang om toe te zien, dan op de zulke die zoo algemeen in een der teederste belangen van dé maatschappij ingrijpt. Vervolg in een volgend Nummer.) Febr. 6. De discussiën over 't wets-ontwerp.tot regeling der jagt en visscherij worden in de T. K. voortgezet en den u 7 ten einde gebragt: het wordt met 47 tegen 12 stemmen aangenomen. De beraadslagingen over de amortisatiewet worden daar na onmiddelijk aangevangen. 9. Zij wordt met eenige wijzigingen met 42 tegen 23 stem men aangenomen. Het wets-ontwerp tot regeling van het fonds, voort spruitende uit koopprijzen van domeinen over 1851, wordt zonder beraadslaging met 52 tegen 13 stemmen aange nomen. H IE TI W S T IJ D 11? O- S IT. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Februarij 1852, In <le zitting van den Gemeenteraad van den lOn dezer waren afwezig de heeren: Mr S. ff. LetteP. A. Beets S. Last drager ff. J. van Es, J. Bakker en J. T. Zurmühlen. Dc Voorzitter, de heer A. Boomsmadeelde der Ver gadering mede, dat bij hem waren ingekomen de concepl- inslructiën voor den Secretaris en Ontvanger, welke stuk ken wegens tijdsgebreknog niet ter visie hadden gelegen. Dientengevolge werd voorgesteld dezelve in eene volgende vergadering in behandeling te nemen, waartoe eenstemmig werd besloten. Werd mededeeling gedaan van een gunstig verslag der plaatselijke leekenschool over 1851, gepaard met een ver zoek om eene toelage voor prijzen lot aanmoediging. Na deliberatie werd met 5 tegen 4 stemmen besloten lol hel verleer.en der gevraagde toelage, in evenredigheid van het geen aan andere scholen wordt verstrekt. Tegen do hoeren BoomsmaC. Bakker Bz., Papineau en van Herwerden. Aan J. C. Leijermagazijnmeester voor de zaken der kazernering werd, wegens buitengewone bemoeijingen in het jaar 1851, even als in vorige jaren, eene gratificatie van 50 toegekend. Werd voorlezing gedaan van de gevoerde correspondentie over de vacante school te Huisduinenwaaronder eene ken nisgeving van Gedeputeerde Staten dezer provincie, dat de ƒ150, die de overleden onderwijzer J. de Groot van het rijk genoot, eene vaste jaarwedde is, alsmede een adres van Ingezetenen van Huisduinen, waarbij zij verlangen, dal lot onderwijzer in die school mogt worden benoemd P. J. Jekel, bezitter van den 2n rang, aan wien als oudste hulp-onder wijzer do tijdelijke waarneming was opgedragen. Dit ver zoek werd door sommige Leden ondersteund cn met 7 le gen 2 stemmen besloten, autorisatie te verzoeken om dien hulp-onderwijzer, zonder vergelijkend examen, tot onderwij zer te Huisduinen aantestellen. Tegen de heeren: Boomsma cn Seoenhuijsen. Daarna bragt de Voorzitter ter kennis van de Vergadering dal de benoemde Ontvanger J. Zussenzijn borgtogt- van ƒ11,000 2£ pet. N. W. S. op het Grootboek had doen inschrgven. Tol het inleveren der akte van borgtogt werd nog ee ne maand uitstel verleendzullende alsdan de benoemde te gelijk worden becedigd cn geïnstalleerd. Wijders werd be sloten, Burgemeester en Wethouders te magligcn, de in schrijving der oude borgtogt lo doen roijeren. Nog werd gelezen oene circulaire van Gedepuleerdo Sta len dezer provincie, dd. 29 Januurij II. No. 2, omtrent de beschikking over den post van onvoorziene uitgaven op de stalen van begrooling der gemeenten. Burgerlijke Stand van 7 141 Februarij 1853. GEHUWD J. Kos en J. Keet. BEVALLEN J. Molenaar geb. Stolte. Z. A. Kikkert geb. Botl. Z. E. Zaaf geb. van Dijk. Z. N. Thie geb. Papineau. Z. M. C. Hoogcrwerf geb. La Maire. Z. M. Jongkees geb. van Maaren Costér. Z. R. Stoepman geb. de Vfolff. Z. A. Boerdijk geb: Swart. D. M. Reicliart geb. Naastepal. D. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. OVERLEDENR. Snel10 w. D. Grande 2 j.1F. Groene veld 11 m GEMENGDE SERIGTEN. De londensche policio-agenten worden in den wapenhandel geoefend mot het oog op Parijs. Koningin Victoria heeft aan L. Nap. verklaard geen aanslag le zullen dulden op de onafhankelijkheid van Belgie, De oudste der europcsche pianisten, Kürlanderis in lOOjarigen ouderdom te Berlijn overleden. Do hoeveelheid goud en zilver in voorraad bij do engelsche bank is geklommen tot ƒ219,000,000. L. M. heeft verordineerd, dat do officieren le voet, in plaats van den degen, eene hangsabcl zullen dragen in een schede van berlijusch zilver aan een zwart verlakten lederen cein tuur-koppel met leeuwenkoppen van voren. Do min. van justitie wil 7 geregtshoven en 6 arrondissements-regtbanken opheffen, waardoor ƒ200,000 zou bezuinigd worden. Het oorlogs-stoomschip Amsterdam zal op 's Koningsverjaardag (19) lo water gelalen worden. De burgemeester van Ede vraagt liefdegiften voor eene weduwe van 106 jaren. In Rome worden 2 regemenlen vreemde troepen aangeworvenelk van 2500 man. Prins Frederik heeft een bal gogeven aan 500 personen. De president van de duilsche bondsverga dering sukkelt aan schele hoofdpijn. Piet Bonaparte zal trouwen met eene rijke architeclsdochlcr. Hel aantal ad-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2