Van wege hel departement van Justitie is bekend ge maakt, dat de menigvuldige in den jongslcn tijd in Pruis- sen in omloop gebraglo valsche muntstukken aanleiding heb ben gegeven lot naauwkeurige nasporingen, omtrent de plaatsen van derzeiver herkomst, en dat daarbij niet min der dan vier werkplaatsen zijn ontdekt, in welke do valsche rounterij op eeno breede schaal werd gedreven. Eene dezer fabrieken hield zich bepaaldelijk bezig met de vervaardi ging van valsche nederlandscho tien-gulden stukken, be- staande uit een mengsel van koper, deels gegoten, deels geslagen, en met behulp van hel galvanisme verguld-vrij gelijk aan ile echte stukken en alleen met zekerheid door het mindere gevvigl van dezelve te onderscheiden. De val sche stukken voeren de jaargetallen van 1837 en 1840. Eene menigte derzelve is in beslag genomen, maar men vermoedt, dat ook nog eene aanzienlijke hoeveelheid op verschillende plaatsen is verborgen. De landverhuizers uit Kijn-Pruissendie gewoonlijk te Keulen goudgeld inwisselen, zullen waarschijnlijk met een aantal dezer stukken bedro gen zijn geworden. Het laudgerigt van Keulen is met het gereglelijk onder zoek dezer zaak, waarin reeds een twintigtal personen be trokken is, belast. Volgens een telegrafisch berigt uit Triëst van 29 Fe bruari], melden de daar aangebraglo berigten uil Bombay van 3 Februarijdat het werkelijk tot een nieuwen oorlog tusschen het hritsche bewind en de Burmcsen gekomen was. De nieuwe onder-koning, die den 4n Januarij te Rungoon was aangekomenhad geweigerdeene deputatie van den brilschcn bevelhebber te ontvangen, alle gemeenscha]) tusschen het land en de brilscho oorlogsvaartuigen verbo den de hritsche vlag beleedigden batterijen aan de oevers beneden do stad doen opwerpen, ten eindo het ver trek van de daar liggende schepen lo beletten. Do hrit sche scheepsbevelhebber heeft daarop de monden van de Irawaddy iri staat van blokkade verklaard. Toen vervol gens de brilscho oorlogsloomboolen Pyroscape, Fox cn Her- mes do bedoelde batterijen wilden voorbijvaren, zijn zijdoor deze aangevallen; maar zij hebben het vuur beantwoord en, de versterkingen vernield. Aan de zijde des vijands moeten 300 man daarbij omgekomen zijn. Te Marseille heeft do bisschop al zijne ondergeschikte geestelijken aangespoord, om de verkiezing der ministeriële kandidaten naar vermogen in de hand te werken. -Men meldt uil Genua, dat, op den eersten zondag van hel Carnaval, ernstige wanordelijkheden op het eiland Sardinië hebben plaats gehad. Te Cagliari kwam het lol een gevecht tusschen een aantal gemaskerden en de karabi- niers; van beide zijden zijn er personen gewond, waaronder een gemaskerde zeer ernstig. Door de overheid is eene proclamatie afgekondigd, waarna do rust hersteld is. Te Link is eene vrouw van 33 jaren van haar 22 23 en 24ste kind bevallen. Sedert riegen jaren dat zij gehuwd is, heeft zij 24 kinderen ter wereld gebragt, altijd drie te gelijk; allen zijn welvarend. Hel vreemdste bij dit alles is, dat hoe ook de echtgenoot naar een stamhouder verlangt, zijne hoop nog niet is verwezenlijkt zijn kroost; bestaal uit 24 dochters. Op het laatste door den franschen President gegeven bal is een ernstige twist ontstaan tusschen een franseh en een spaansch officier. De efirslgemelde schijnt zich oneer biedig te hebben gedragen ten aanzien van eene dame, welke met den vreemden officier op hel bal was, Do gene raal Cauroberl heeft zich met de zaak moeten bemoeijen, en het is hem niet dan na veel moeite gelukt om de orde te herstellen. Het gebeurde heeft aanleiding gegeven tot een tweege vecht tusschen die beide officieren, en elk heeft daarbij eene ligle wond bekomen. Hel schijnt op dat bal weder zoo vol te zijn geweest, dat de genoodigdsm zich te naau- wernood hebben kunnen bewegen. Den volgenden dag was de vloer van de danszalen als 'l ware bedekt met gescheur de kostbare kanten. Er zijn ook diamanten en andere kostbare versierselen gevonden. De bondsraad van Zwitserland heeft heslolen voor het grootscho gedenkteeken ter eere van Washington naar de Ver. Stalen een blok van rood graniet uit Interlaken te zen denmet het opschrift: Het oude vrije Zwitserland aan de nagedachtenis van den generaal G. Washington Men meldt uil Frankfort 29 Febr.: Sedert de opening der scheepvaartkomen dagelijks scharen landverhuizers in Munnheim aan. Hun verlangen naar een nieuw vaderland is zoo groot, dat zij zelfs in dit gore jaargetijde niet schro men, eeno zoo bezwarende reis met vrouw en kinderen te ondernemen. Eergisteren zijn van daar ruim 400 cn giste ren 250 van die lieden den Rijn afgezakt; het zijn voor het grootste gedeelte WurtembergersZwitsers en badensche ingezetenen, tot de bemiddelde klasse behoorende. De geschenken, door den Paus aan de prinses van Asluriën gezonden, zijn besloten in eena groote ebbenhouten, mei paarlmoer ingelegde kist. Zij beslaan uit verscheiden lakens van geborduurd batist, met brusselscho kant omzet; doeken van dezelfde stof; sloopensommige met gouden boordsels, andore met kanten omzet; een dekcnljo met gou den franjes; eene wieg met wil moiré zijde gevoerd en ver sierd met kanten, in hel midden is het wapen des Pausen aangobragl; verder nog ccnige rijk geborduurde mutsjes. Nadere berigten uit bet Goudland deelcn mede, dat de zitting van de wetgevende mogt op den 5den Januarij geo pend is; do gouverneur Mac Dougall heeft bij die gelegen heid eeno redevoering gehouden, waarin do verschillende vraagstukken behandeld zijn, die in het bijzonder do belan gen van het Eldorado betreffen. De opstand in hel zuide lijke gedeelte van den staat is geheel gedempt. Niet ligt zal wederom verzet tegen het wettige gezag plaats hebben, althans men vindt daarvoor eenigen grond in do strenge straffen, welke op de opstandelingen zijn toegepast. Anto- nio Garraeen der voornaamste hoofden, is doodgeschoten cn vier andere medepligligen zijn door een krijgsraad tot dezelfde straf veroordeeld. Voortdurend viel er veel regen waardoor do werkzaamheden in de mijnen niet weinig be gunstigd werden. De ontginningen van liet kwarts werden hoe langer hoe meer op groote schaal uitgebreidofschoon

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2