da Tafelbaai gearriveerd; de reis zou legen don ln Febr. worden voortgezet. De brik de Zwaluw, uil OoslTridië naar Nederland be stemd, is almede op den 22n Januarij aan de Kaap de Goede Huopin de Simonsbaai binnengeloopcn. Hel stoomschip Gedeh op reis naar Curafao, is den 19n Febr. jl. lo Sanla Cruzop Teneriffe aangekomen en zou den 22n daaraanvolgende zijne reis vervolgen. Hel transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, hei- welk den 16n December II. te Rio-Janeiro was aangekomen is op den 28n daaraanvolgende van daar naar Oost-Indië vertrokken. Aan boord van deze bodems bevond zich alles wel. Z. Exc. de Minister van Binnenl. Zaken, is den 18 de zer, des morgens met den lslen spoortrein, van 'sGra- venhage naar Berlijn vertrokken. De afwezigheid van den Minister zal vermoedelijk 8 a 10 dagen 'duren. Te Zwolle is des nachts van 15 dezer inbraak gepleegd in een klein huisje, onder het bastion aan den JufFerwal naauwclijks 8 ellen in het vierkant groot, waar in twee bed stedendrie lieden sliepen. Een met twee sloten verzeker de koiïer werd opengebroken en daaruit gestolen 100 gou- don ongelsche souvereinen en 22 hollandsche rijksdaalders, terwijl de dief, of dieven, door het ontwaken der huisvrouw op de vlugt gedreven, hebben achtergelaten een pak waarin zij verzameld hadden ƒ185 aan rijksdaalders, 9 zilveren ho- rologien en een houten kistje, zilverwerk inhoudende; ter wijl men een zakje met 50 souvereinen heeft over hel hoofd gezien of niet bemerkt. Do bestolene, een engclsch machi nist der stoomboot, zou juist met zijn vrouw en hoogbejaar den vader naar zijn vaderland terugkeerenom daar de vruch ten te genieten van hetgeen hij daar gedurende een verblijf van tien jaren heeft overgelegd. Men spreekt van eeno belangrijke ontdekking, welko op hel gebied der wetenschap moet gedaan zijn. Een schoon zoon namelijk van den Hr. de Montalivetde zoon van den generaal du Moncel, moet aan de academie een nieuwen electro-magnelischen moleur hebben aangeboden, welko bij' de nijverheid te gebruiken is. Zoo als men weet, was tot dusverre de toepassing der eleclro-magnetischo beweegkracht op de machinerie als onmogelijk beschouwd. De Heer du Moncel moet dit vraagstuk op eene voldoende wijze opgelost en de vleijendste beluigingen van twee bevoegde reglers.de HH. Pouillet en Aragoover zijne uitvinding ontvangen hebben. Een brief van den kapitein t>. Coemoensnaar Perzie vertrokken, om aldaar het leger te organiseren, bevat bij zonderheden omtrent den tegenwoordigen Schach. Deze, thans 22 jaren oud, is een der schoonste mannen uit het perzische rijk. Zijn overgrootvader, die 300 vrouwen gehad heeft, verwekte daarbij een groot aantal kinderen en elk dezer had vele afstammelingen, zoodat men berekent, dat thans de keizerlijke familie ongeveer 10,000 leden telt. Onder do vele schependie in de vorige week door tegenwind teruggehouden werden in de haven van Lamlash j (Schotland) bevond zich de oude brik Cloelus, die geduren- j do meer dan 20 jaren wordt bestuurd door een handig en knap meisje, Betsy Miller genaamd, dochter van den overleden recdcr van dien naam. Miss Betty vervulde, nog zeer jong zijnde, op verscheiden schepen van haren vader de functiën van super-carga, en opmerkende hoe de kapi teins hunne werkzaamheden verrigtten, bekroop haar de lust, om zelve een vaartuig te kommanderen. De vader voldeed aan dezen zonderlingen wensch zijner dochter, en vertrouwde haar hel bevel over de Cloelus toe, hetwelk zij tot op den huidigen dag heeft behouden. Zij heeft op haro verschillende zeetogten verscheiden stormen doorge staan, waarin menig gezagvoerder van het mannelijk ge slacht zijn schip op de klippen heeft zien vergaan. De houding van miss Betty op het achtardekgedurende de geweldigste windvlagen, zoude zelfs een admiraal lot eer verstrekken. Hare onderhoorigen hebben steeds met lof en eerbied van haar gesprokenonder elkander noemen zij haar de shecaptain (de vrouwelijke kapitein.) Een wagen met ossen bespannen, stortte in de afgc- loopen week bij Murichen in den iser. De voerman had geen tijd er af te springen en de sterk gezwollen bergstroom sleepte alles mede. Du ossen wisten zich echter Van hun gareel, door den val gebroken, te bevrijden en den oever zwemmend te bereiken, maar de ongelukkige voerman wor stelde vergeefs met den hevigen stroom en zonk reeds, toen ten der inwoners van Munchen op hel gerucht der vreesse- lijke gebeurtenis toesnelde en zich een weg baande door de opeengepakte massa toeschouwers, die geen hulp wisten te verlccnen, en hel tooneel met stomme ontzetting aanstaar den. Een prachtige ncw-foundlander hond volgde den laatst aangekomen toeschouwer, zijnen meester. Een woord van diens lippen en hel edele dier stortte zich met een krach- tigen sprong te midden van den bruisschendcn stroom dook greep den ongelukkige, en bragt hem aan den oever, waar de vergaderde menigte schier met gelijke geestdrift den geredde en den redder ontving. In de vorige maand had in do omstreken van Peters burg hel volgende voorval plaats. Een gezelschap aanzien lijke personen vereenigde zich tol eene beerenjagt. Een groo- te beer verschijnt en nadert een der deelnemers, den heer de Voguésecretaris der fransche ambassade op schots-af stand. Hij vuurt en wondt het dier. De grimmigheid eens gekwetsten beers is bekend. Hel woedende dier valt op een nabij staanden jager aan, werpt hem ter aarde. De heer de Pogué, die geen tweede lading meer op hel geweer had valt, om don jager te redden, den beer met zijn hartsvan ger aan en brengt hem een geweldigen stool toe welke ech ter ongelukkiger wijze niet doodelijk was. De nog woeden der geworden beer wendt zich nu van den onder zijne klaau- wen liggenden jager en valt met ontzetlende kracht den heer de Voguo' aan. Tol geluk van dezen, die met moed eeni- gen tijd met den heer kampte, snelde de baron van Bylandt, secretaris van het nederlandsche gezantschap, toe, zetleden beer den loop zijns geweers achter hel oor en gaf vuur, Doodelijk getroffen viel bet dier neder en de heer de Vogpe was van een zekeren dood geredzijne wonden zijn niet ge vaarlijk; ook den jager, die ernstiger gekwetst ishoopt meq in het leven Ie behouden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2