GEMENGDE BERIGTEN. Burgeilijke Stand van 13 30 Baart 1*52. GEHUWD J, Nobbes en C. de Graaf. BEVALLEN: C. Verburgt geb. KuijsiermansZ. C. de Goede geb. .Tol, D. M. P. de Kok geb. tan der Sluis, Z. C. M. van Erp geb. de SwartZ. E. Smit geb. Bakker, D. J. Groet geb. Visser, Z. H. Thit geb. Morra Z. G. Schuil geb. van der Wolt, D. J. Brands geb. Bruin, Z. OVERLEDEN: P. P. Kersicns, 5 in, E. Jacobs, 15 j. A. Buis man, 3 w. W. Bomhoff, 11 ra. De brand- 011 moordbedreigingen nemen in Ierland schrik barend loe, Het aantal Grieken bedraagt, volgens eene officiële opgaaf, 995,866. Do financiële bcrigten uil Konstantinopel luiden ongunstig, Met costuum der fran- sche wetgevers bestaat uit een blaauvr lakenschcn rok met goud en zilver geborduurd, wit vest, witten pantalon met goud galon. In Yorkshire is een landheer overledendie 7 vrouwen heeft gehad; hij rust met zijne echtgenoolen in 'l zelfde graf. Het leger van Buenos- Ayres heeft den 3n Febr. eene totale nederlaag geleden. - Het verschil lusschen Frankrijk en Zwitserland is bijgelegd. Ten N. van do Pyreneën heeft men een bevigen schok van aardbeving ge voeld. Te Antwerpen liggen 3 schepen op hun vertrek met 844 landverhuizers, 7 liggen in lading om eerstdaags met 1900 uiltezeiien en met 4 schepen zijn onderhande lingen aangeknoopt tol vervoer van emigranten. Op het as. Rembrandsfcest te Amit. zullen drie amst. liedertafels en 150 haagsche zangers zich doen hooren. Do britschc krijgsmagt aan de Kaap is ten O. van de Keiskamma legen de Kafiers opgerukt. Het ligchaam van den maarschalk Marmonl zal gebalsemd naar Frankrijk gebragt worden. De fransche regering heeft de rente van 5 op 4a pCt. gcroduceerd. De koningin van Spanje zal de zeebaden gebruiken. Het eiland Malta wordt in slaat van verdedi ging gebragt. Den 24 Maart zullen de feesten aan het hof Tan St. James worden hervat. Hel portugrscho ka binet is thans compleet. Ali Moorad van Kijrpoor is af gezet. 1 Mei: grootc wapenschouwing op hel veld van Mars, te Parijs. In do kerk der Invaliden wordt met ijver aan hel graf van keizer Napoleon gearbeid. Do belgische min. van binnenlandsche zaken heeft 100,000 fr. aangevraagd tot leniging van broodgebrek. De post van nieesteresse- vroedvrouw tc Amst. is vacant; adres bij prof. Tilanus. De op handen zijnde opening van den senaat en de wetge vende vergadering in Frankrijk zal door eene mis van den H. G. worden voorafgegaan. De kwestie lusschen lord Russel en Palmerslon is afgedronken. De Mormonen heb ben zich onafhankelgk verklaard van de Ver. Staten. De keizer van Rusland wordt te Warschau verwacht. L. Nap. heeft 100 kolonels en luit.-kolonels ten eten gehad. Te Amiens zal een standbeeld voor Peter de Kluizenaar opge- rigt worden. Te Madrid bevinden zich een persoon van 120, drie van 110 en zeven van 100 jaren. Te Midlum is men begonnen aardappelen op den kouden grond lo po len. Te Londen is eeno jonge jufvr. van 15 j. lezende bij het vuur, door het in brand geraken van hare klecderen jammerlijk omgekomen. 1 A G E Z O A I) E A SCHAGERBRUG den 10 M.iart 1852. Mijn lieer de Redacteur! Wees zoo goed kei navolgende in uw veel gelezen Weekblad Ic plaatsen. »Wij vonden eenigen tijd geleden een artikel in uvr blad, wat Schagen was en worden kondat wij thans tien wat Schagerbrug is en worden zal." Het is uit de dagbladen bekend dat het Gemeentebestuur van de Zijpe aanvraag gedaan heeft tot oprigting van eene wekelijksche markt aan de Schagerbrugen wij brengen bij dete liulde aan dat Bestuur, dat ioo blijkbaar den bloei en welvaart voor onze gemeente zoekt te verwe- zeüjken hetwelk door de gunstige ligging te verkrijgen is, en wij twij felen niet of die gedane aanvraag zal zeker de beste en de gewecschte gevolgen hebben. Eenmaal toegestaan zijnde, eene wekelijksche markt aan de Schager brug te mogen hebben, is het te verwachten dat eenmaal eene drukke en veel bezochte markt zal «ftitstnan; daarvoor pleit de gunstige ligging aan den waterweg naar de zeehavenen de uitgestrekte omvang van landerijen, die alle ver van eene marktplaats verwijderd zijn. Eene marktplaats gelijk Alkmaar, ver van de zeehaven gelegen, kostbaar voor den handelaar en landman om de producten te vervoeren, kan niet ge prezen worden, en het is te verwonderen, dat men voorjaren niet reeds naar eene beter gelegene markt heeft uitgezien. ITet is waar, te Schagen heeft men eene weekmarktmaar ook daar gevoelt men racer dan ooit dat er ten eenemaal een geschikte waterweg ontbreekttot geregelden toe- en afvoer. Hier bestaat die waterweg reeds, en men behoeft voor geen tegenwerkers of zoogenaamde voorzigtige mannen te vreezen, die tegen elke daar tc stellen verbeteringen altijd Tele zwarigheden weten op te wer pen en daardoor het werk vertragen en op de lange baan schuiven en dat veelal, omdat verbeteringen altijd gepaard gaan met geldelijke opoffe ringen; nogtans men vindt in deze gemeente ook nog mannen van de be houdende partij dat heeft het plan voor een straat- of schulpweg van hier op Schagen bewezen. Wij willen hopen, dat bij den tegenwoordigen tijd van vooruitgang die mannen eindelijk builen invloed raken. Dat altijd tegenwerken bij ver beteringen is schadelijk voor het algemeen en wij wenschen ook daarom, dat het Geestmerambacht-bestuur en de daarmede verbonden boezembe- sturen met die van Schagen, schager-niedorper- en winkelder Cogge ja ook Schagerbrug in de Zijpe, vereend hel ingediend ontwerp van ka nalisatie tot stand mogen brengen. liet heldersche Weekblad heeft reeds vele onwedersprekelijke daadzaken aangeroerd welke de uitvoerbaarheid en hooge noodzakelijkheid bewezen doch wij raeenen dat het voor ouzé ge meente en den nieuw ingedijkten polder nog vele nieigeooemde voordeelen zoude kunnen aanbrengen. Wanneer het te graven knnaal van af Schagen regt op de Schagerbrug werd gemaakt, zoude aan die beide plaatsen de gelegenheid verschaft wor den, de ter markt gebragt wordende producten langs dien weg te vervoe renvoorts op de Oude Sluis en tot de Ewijcks-sluisdaardoor toude de nieuw ingedijkte polder mede genot van dat kanaal kunnen hebben, ver der zou men het reeds bestaande water naar de Kooi bevaarbaar kunnen makenen een schutsluis leggen in de Koesgrasdijkvoor onvoorziene dijksdoorbraak. Door dit plan te volgen zou men het onteigenen en het graven van een kanaal van af de Oudesluis naar dc Kolksluis uitwinnen welk» bedrag grooter zoude zijn, als er noodig was om een schutslu's in den Kocgrasdijk aan de Kooi te maken met de gevorderd wordende gemeenschap-bruggen. Het is waar, men nam dan den toevoer van de waterstooramachine weg, maar vroeg of laat zal dat kostbare weinig watergevende werklui», even als op de Graftermeer, met groot verlies opgeruimd moeten worden. Eenmaal zal men in den nieuwen polder overtuigd worden dat er meer water op het G. n.-h. kanaal te loozen is dan door de van Ewijcksluis. Elke landman in de Zijpe weethoe bij spuijing het water uit de grooie sloot pijlsnel door de galleinenten afloopt, zoodat men voor den nieuwen polder welligt een voet lager water konde vei krijge n door het te graven kanaal langs den hier opgegeven weg te leiden. De trekschuiten konden dan van de Kooi, over de van Ewijck- en Oudesluis varen op Schagerbrug enz. Men kon van Wieringen een geregelde schuit in correspondentie met de andere aanleggen, en dat belangrijke eiland wen! daardoor in gemeenschap gebragt met nabijgelegen marktplaatsen. Door dit plan te volgen, zouden de belangen van dit gewestelijk deel van Noord-Holland in eens aanzienlijk worden behartigd en verbeterd, terwijl de kosten zeer gering zouden zijn. Dat bij de verwezenlijking Scha gerbrug even zoo goed als den Helder en Schagen steeds aanzienlijk in voorspoed en aanzieo zoude winnen, *ai toch geen betoog behoeven, en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3