oïienongen van glas, om de heide vertrekkenwaarin zij verdeeld is, to verlichten. In de kajuiten bevinden zich do machines tot verversching van de lucht, hel water, om liet vaartuig in ovetiwigl to houden en te doen zinken. Één inati kan den gansehen toestel besturen en bovendien het roer riglen. Zes a zeven mannen kunnen in do boot zon der eenig ongemak 7 a 8 uren onder water doorbrengen, daar cr een pompwerk in gebragt is, om do lucht versch te houden. Zij kan met voordcel tol de paarlenvisscherij gebruikt worden, om gezonkene schepen te onderzoeken, als ook den bodem van rivieren, mcererihavens enz. Tegen liet midden der volgende maand zullen de kei zer en de keizerin van Rusland te Frankhui aankomen en er de thans to Slutlgardt en Venclio verwijlende leden hun ner familie ontmoeten, namelijk den grootvorst Konttantijn en zijne gemalin, de gioolvorslin Olga met haren gemaal, den kroonprins van Wurteinlierg. Re vorstelijke personen zullen verscheidene dagen aldaar blijven. Voor ben en hun schillerend gevolg is reeds het voornaamste gedeelte van het hólel, het 'russische Hof, en de achtergebouwen in buur genomen en wel van den laden Mei af. Burgerlijke Stand van 3 10 April 1853. GEHUWD: J. B. v.m Amerongen en E. L. van Gelder. J. Smit en J. Mazereeutv. T. Slraghout en M. len Iloope. BEVALLENM. Kooij geb. Kuiper, Z. Et Ibink geb. Vollmnn, 1). J. Leen geb. Roeper, D. P. de liaan geb. Selijn Z. G. Gersen geb. Kaptein, I). T. Dekker geb. van Gent, Z. - A. J. Krijnen geb. Bruin, Z. II. Sok geb. Ilulsebooni, Z. J. Greede D. OVERLEDEN: M. Schouten, G3 j. G. K.kkerl, 59 j. J. J. Slebe11 m. GEMENGDE BERIGTEN. l)en 18 April zal de keizer van Haïti gekroond worden. To Parijs is een nieuwe joodsche Synagoge ingewijd. I)cn 15 Mei zullen de miliciens in dienst treden, de artille rie voor 3, de infanterie voor 4 en de kavalleiie voor 12 maanden. De jaarwedde van den president der fransche republiek is vastgesteld op 12000000 Ir. 14 April: alk- maarsche kermis. Het geschil lusschcu Oostenrijk en de Ver. Staten is bijgelegd. Uit Silezie is herigl ontvangen, dat een groot gedeelte des wereld beroemden Zoblenbergs is nc( rgestoit. Gedurende de 3 eerste maanden van 1852 beeft de fransche drukpers 2724 werken geleverd. Het iuïudhe grondgebied in Indio beslaat 676,177 eng. mijlen met 102,862,916 inwoners. Den 20 April zal Z. M. te Leeuwarden en den 23 to Groningen audiëntie verlcenen. Hol oorlogsfregut Piins van Oranje bevond zich in het laatst van Feiir. to Chagres. De pruisische marine bestaat uit 3 zeilschepen, 5 stoomschepen en 42 roeivaartuigen. De prins van Schwarzeubcrgvoorzitter van den onsteiuijk- schcn ministerraad, is aan eene beroerte overleden. De waterstand van het haarlemmer meer was den laalslen Maart 3,62 el onder A. P. De koning van Zweden heeft do krooningsplegliglieid andermaal tot 1853 uitgesteld. In dc omstreken van Oirschot is een hert gescholen. 1 A G E Z O IV U E K. HULDE AAN DE WAARHEID! Ingevolge hel schrijven in het Heldersche Weekblad van 29 Maart 11, is door den heer EngilbertsMajoor Garui/oens-Kommandanl te Helder, geantwoord in dier voege, als of dat verlengde, en voor den burger, en voor den militair, lastige Irauspoil, niet meer plaais vond. Het is de bedoeling van den schrijver niet geweest iemand te beieedi- gen alleen de administratie» opmerkzaam te maken om met meer ge mak en spoediger de verwisseling of transporten Ie doen plaats hebben. Hadden wij willen beleedigen misschien had er nog het een of ander op waarheid gegronde redenen bijgevoegd kunnen worden, doch dit blijft zoo, en ik wil met deze alleen aanloonen wat gebruik er van de stoom boot etc., door den heer E. aangewezen, wordt gemaakt, hetwelk ge heel in tegenspraak ia met de laatste zinsnede van hel 3 ie punt door dien heer gezegd. Den 6 Maart zijn 14 manschappenden 1 April 9 manschappen van Willemsoord naar Amsterdam Ie voel vertrokken, en hebben tle reis ge maakt den eersten dag tol Barsingerhornden tweeden lol [Ioorn, den derden lot Purmerend den vierden of iaatslen dag tol Amsterdam vol gens hunne medegekregen marschoider. Een reis van vier dagen te voet, dat de burger in 8 of 10 uur per scheepsgelegenheid doet. Den 12 Maart hebben 14 manschappen en den 7 April 9 manschappen die zelfde route omgekeerd, van Amsterdam naar Willemsoord, in vier dagen te voet moeten afleggen, namelijk als er onder weg geen zieken ge komen zijn, of die hunne last niet verder konden dragen, of de voeten doorgeloopen haddenzoodat er een wagen moest aangeschaft worden ik heb de moeite niet willen doen dit te informeren, ik meen dat dit reeds genoeg gezegd is. De hier bedoelde manschappen waren van het korps marinier», 2de divisie. (-J-) Een vriend der waarheid (-)-) Hetgeen de heer Majoor Gainizoens-Kommandant Engelbert» in ons vorig nommer wedersproken heeft, wordt door bovenstaande niet wedulegd,- alleen schijnt er uit te blijken, dat de transporten mariniers nog op de oude wijze plaats hebben. Red. HELDER, 7 April 1852. De Commissie', die zich in der tijd het lot der nagelatene be trekkingen van de verongelukte manschap van de binnen-loods- schuit No. 5, (vergaan 22 Nov. 1840) aantrok en door de lief dadigheid harer land- en plaatsgenootenin de gelegenheid gesteld werd tot het aankoopen van een ander vaartuig, voor de verza melde penningen, ten bedrage van ƒ2366.45, hetwelk zij in plaats van het verongelukte, in de loodsdienst gesteld mogt zien, heeft het genoegen hare land- cn plaatsgenootenna eene tienjarige ad ministratie, de weldadige vruchten hunner mededeelzaamheid ken baar te inogen maken. Behalve het onderhoud van liet vaartuig, heeft genoemde schuit in zoo even vermeld tijdsverloop, voor dc ongelukkige betrekkingen een bedrag van ƒ3156.24 afgeworpen, en heeft veler weldadigheid alzoo voortdurende werkzaam geweest gelijk zij zulks nog isom het lot dier beklagenswaardigen te ver zachten. Het schoonste loon voor de Commissie isdat zij dezen gunstigen uitslag harer poging, hare weldadige land- en plaatsge nooten langs dezen weg mag kenbaar maken. In naam der Commissie, L. V. LEDEBOER. Bt L .'l f9 V BI Ij Ij .V G. NADER BERIGT NOPENS DEN UDENSCHEN SCHAAPHERDER-BEELDHOUWER. Men herinnert zich welligt nog den Udcnseheti (Noord-Brabandl schaapherder, die eenige jaren geleden in de dagbladen is genoemd geworden door den aanlegdien hij voor de beeldhouwkunst ver toonde middelerwijl hij, de kudden hoedende, tot tijdverdrijf het zakmes als beitel gebruikte en in hout verwonderlijke beelden sneed. Die schaapherder, F. van der Wijst genoemd, heeft sinds aan de akademie van Antwerpen geregelde studiën gedaan met aanvanke lijk bijzonder gelukkig welslagen. Dezer dagen toch heeft aan voor melde akademie het juarlijksch concours plaats gehad, cn de voorma.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3