Adver leut i n. loudensche. Door middel van ecne nieuwe wijze van bou wen wil men het dak dermate inriglendat het binnen in hel gebouw nergens 0[> ruste. Er zullen dertig deuren zijn. liet zoude tegen do maand Fcbruurij van hel aanstaande jaar gereed zyn. Ingeval het londenscho glazen paleis mogl af gebroken en de overblijfselen daarvan in het openbaar ver kocht worden, zoude men hieruit aaukoopen doen, em ze tot het fransche paleis te bezigen. Bui'geiïïjltc iSJand van lO 17 April GEHUWD J. de Ilann en E. van der School. D. Duinker en T. Kuiper. BEVALLEN A. G. Schou'en geb. Teune, 7.. A. van der Ilneven geb. Wit, I). II. Leuw geb. van Gelder, Z. P. Voet geb Neef- Ucns, Z -C. van Dijk geb. Smit, Z. L. Bruin geb. Prison D. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. OVERLEDEN: II. Langerborat, 37 j. P. Sluit, <1 j. W. Voet, 1 dag. 1'. Neefkens13 j. GEMENGDE BERIGTEN. Tusschen de Montenegrijnen en Albanezen is een wapen stilstand gesloten van 3 maanden. Aan den onderkoning van Egypte is nog gedurende 3 jaren hel jus gladdi (regt van leven of dood) toegestaan. Suez heelt geheel het aanzien van een engelscho haven verkregen. Do presid. der fr. republiek zal as. dingsdag een groole boodschap doen in de wetgevende vergadering. Koningin Isabella is in gezelschap van al hare ministers naar Aranjuez ver trokken. De Belgische regering heeft aan de effecten makelaars ter beurze van Antwerpen verboden de spaansche fondsen to noleren. ln de staalkundige kringen te Parijs blijft stilte heerschcn. In 1851 zijn in ons vaderland 2643 dronkaards in verzekerde bewaring genomen tot voorko ming van onheil of misdrijf. P. üweelaarl is wegens 't moedwil lig doodslaan zijner vrouw veroordeeld lot gecseling en brand merk met den strop om den hals en 20 jaren in de gevan genis. Te Levves is eene vrouw opgehangen ter zake van 'l vergiftigen van haren echtgenoot. Te Venelie is een brug aanbesteed voor ƒ1,200,000. De Russen heb ben in den Eaukasus weder eene schitterende overwinning behaald o;t de Circassiers Dc heer Rochusscn, oud kou- 7 o verneur-gen. vau Ned. India is in do residentie afgestapt. Het gclaj personen uit Frankrijk gedeporteerd ten gevolge der gebeurtenissen van 2 Dec.wordt op 6000 geschat. Dc poolsche officierendienende onder koning Lodevvijkzijn op non-activiteit gesteld tnel half traclemenl. De groot hertog van Weimar heeft aan zijn leger het afleggen der duitsoho kokarde hcolen. To Brusssel zijn 150 fransche staatkundigen aangekomen zonder kontanten. Op do noord westkust van Schiermonnikoog zal een vuurtoren worden op- gerigl. De burgemeester van Londen heeft 350 gasten ten eten gehad. Do hertog van Auguslenbtirg heeft hij de bondsvergadering geklaagd over zijne herhaalde verbanning. 1 M C E S e M B E H. DE MINISTER VAN MARINE EN DE DOGGEllSBANK. Onder dit opschrift verscheen een ingezonden stuk in hel Handelsblad van den 7 dezer. Hoewel dat stuk in genoemd blad vau den 10 daar aanvolgende, door eenige zee-officieren met waardigheid is beantwoord geworden, vreezen wij toch, dat de indruk der beschuldiging dat de Mi nister van Marine 's Rijks gelden nutteloos verspilt, door dat antwoord, althans bij velen, niet zal zijn uitgewischt. Die beschuldiging, den Minister aangewreven is gehec! onverdiend. Zijn eerste werk was, het Departement van Marine te organiseren om daar door oude leemten en gebreken uitteroeijen en degelijke nut-aanbrengende bezuinigingen te kunnen invoeren, een werk, waarvoor ai zijne voor gangers zijn terug gedeinsd. Dat de ia-dienst-stelling van het fregat Doggersbank meerdere uitgaven vordert, willen wij niet betwisten; maar met ernst betwisten wij de be weringdat die meerdere uitgaven nutteloos verspild zouden zijn,inte gendeel, wij willen trachten hel bewijs te leveren, dal ze hoogst nuttig en weldadig worden aangewend. Voor zoo ver de bemanning van de Doggersbank uit de wachtschepen is genomen (waar weinig gelegetdieid tot oefening bestaat) en voor zoo ver die door aanwerving wordt gecompleteerd', worden een aantal jongelieden tot het, voor ons land, hoogst nuttige bedrijf, het zeewezen, bekwaam gemaakt en opgeleid en in plaats van door lediggang ballasten te worden voorzien ze op eene eerlijke wijze, in hun eigen onderhoud. Ook de plaatsing »vm den staf" zooals de schrijver van het eerste stuk het noemt, op de Doggersbank, achten wij in gceneci deele verspilling. Het is waar, voor hen is met den daturn der in-dienst-stelling het genot van zeetraktement en tafelgeld ingegaan, maar bedriegen wij ons niet, dan is liet grootste gedeelte van het Etat Major van de Doggersbank van andcie bodems op dat fregat overgeplaatst en waren dus reeds in het ge not van zeetraktement en tafelgeld; maar voor zoo vet re zij dat niet wa ren, gelooven wij toch, dat de uitgaven niet zoo enortu veel meer zul len bedragen, wanneer wij ietten, op de onlangs plaats gehad hebbende op non-nciiviteiis-stelJing van hel Etat Major van de Rromo en op de wel dra te wachten op non-activiteits-stelling van dat, der verwacht wordende brik de Zwaluw tnel de Gedeh, eu de te wachten officieren van de kor vet Amphilrite inaar bovendien, achten wij de plaatsing van de nog veel al jonge officieren en van de Adelborsten op de Doggersbank ter oefening in het werkdadige van hun vak hoogst nuttig en voor 's lands dienst hoogst noodzakelijk en ook uit dat oogpuut is het geene verspilling maar mogen wij verwachten dat de daarvoor bestede gelden iu liet vervolg rijkelijk vruclTten zullen afwerpen. Nederland heeft eene zeemagten zoo lang het die heeft, en op hare instandhouding en uitbreiding wordt aangedrongen achten wij het onge rijmd de schepen in de dokken te verzamelen en de officieren le huis in het hoekje van den haard te laten zitten. SCHAGEN den 15 April 1852. Den derden paasclidag hadden wij het genoegen de laatste voorstelling van dezen winter, door het Liefhebberij-Tooneelgezelschap alhier, gege ven bijtewonen, en verheugden ons met de werkende leden, over de gelukkige uitvoering van de soms voor dit tooneel gewaagde stukken; en wij brengen bij deze onze openlijke hulde, aan allen die tot de volvoering cn goede gelukking hebben medegewerkt, alle acteurs en ac trices, als wij hen zoo mogen noemen, zij die de hoofdrollen hebben vervuld, als ook die de mindere rollen vervulden, allen hebben in alles medegewerkt, zoo ook het welbezette orchestdat mede uit de gemeente bijeengebragt zoo onvermoeid heeft geijverd voor muzijk en zang, en wij willen hopen, dat zij allen op de ingeslagen weg mogen voortgaan, dan gewis, kunnen wij nog menig genoegelijke winteravond in Schagen dootbrengen, en ik geloof dat het publiek in tien volsten zin van het woord, toegevende aan de kunst, in lofbeluiging ruim aan de onver moeide ijver van het gezelschap, gaarne beantwoord, en door zijne ge trouwe opkomst van de belangstelling blijken geelt. E cn ige Too nceJv ri en kn Heden overleed onze geliefde Broeder, JOHAN PE TRUS de CARPENTIER Ridder der Militniro Willemsorde Controleur van 's Rijks Belastingen, le Helle voelsluisin den ouderdom van bijna 46 jaren. Helder den 14 April 1852. Uit aller naam, F. ANDRINGA de CARPENTIER, Uiiiteur der Ambulante Recherche te JVater.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3