govoord mei hel schip Corlgene, loebehoorende aan de hee- ren A. van floboken en Zonenle Rotterdam. De gebruikelijke voelwassching aan hel hof le Wee- nen, werd den 8slen door den keizer persoonlijk, voor hel eerst na zijne troonsbeklimmingvolbragt. Do twaalf grij saards lelden te zatnen 1012, die van het vrouwolijke ge slacht 1025 jaren. De prins aartsbisschop volbragt dezelfde plcgligheid bij de St. Stephanskerk aan 12 oude burgers, die te zamcn 1017 jaren oud waren. Eenige dagen geleden overleed te Brmsel een persoon van 79 jaren oud, Candron geheetcn. Hij was geboren lo Vcrquin, in Frankrijk. Al zijne kennissen en buren hielden hen» voor een dood arm man, hetgeen overigens zijn uiter lijk in alles scheen te bevestigen. Deze grijsaard kreeg dagelijks van ecnen menschlievcnden buurman eenigo spijs, meestal bestaande in aardappelen met wat boter. De muren zijner armoedige woning waren zoo vuil en walgelijk, dat men niet kon zien of zij geschilderd gewit of behangen waren. Het huisraad had schier geene f5 O O waarde, hij sliep op stroo, zijne kleedercn konden eerder den naam van lompen en vodden dragen in één woord hij verkeerde in de diepste armoede. Do dood verraste plotseling dezen ongelukkige. Dewijl niemand zijne familie kende, deed de overheid, onmiddelijk nu zijn overlijden, onderzoek in zijne woning. Men was niet weinig verwonderd in dit haveloos verblijf veel geld Ie vin den. In eene oude kist lag een zakje met gouden Willems en Louis d'orsbenevens eenig zilvergeld, te zaaien voor 20,000 franks. Behalve nog eenig zilverwerk vond men ook do bewijzen van eigendom van zes huizen, die dezen vrek toekwamen. Op een zoldertje ontdekte men lijnwaad, matrassen en nieuwe kleederen, sommige naar den laalsten smaak gemaakt. Men vermoedt dat hij daarop geld leende. In bijna al zijne zakken had hij tarieven van vreemde en inlandsche speciën. Men heeft naar zijne geboorteplaats geschreven, ten einde zijne erfgenamen op le roepen, wanneer hij die nog heeft.: De verklaring, welke zij", die gratie van den President van Frankrijk verkregen hebben moeten onderleekcnenluidt j als volgt: Ik ondergeleekende verklaar met erkentelijkheid de gena. j de aan te nemen, welke mij de Prins-President der Repu bliek verleend heeft, en verbind mij, nimmer deel le zullen nemen aan een geheim genootschap, mij niet meer met staat kunde bezig te houden en de regering getrouw te zijn wel ke FVankrijk aan zich zelf door de stemming van 20 en 21 December gegeven heeft. Ik verbind mij ook, mij naar de voorschriften der autoriteiten te zullen schikken." Met hel stoomschip Conflicl, waarmede Rosas in Ier land is aargekouicn, heeft men nog vele bijzonderheden <er- no'mcn van den slag, dio met de verdrijving van den dicta tor en het herstel der rust in die oorden is geëindigd. Na hst verlies van den slag verspreidden zich de soldaten van Rotas wijd en zijd om te plunderen en verkeerde Bucnos- Avrcs gedurendo eene wijl in groolen angst, doch eindelijk wapenden zich do ingezetenen, en geholpen door de mari niers der fransche oorlogschepen, die onder anderen voorde bewaking der bank zorg droegen, werden de plunderaars ge grepen en aan het oprukkende legerkorps van Urquiza over geleverd, die 2 a 300 derzelven op stuanden voet deed fu silleren. Als een opmerkelijk verschijnsel van het oogenbhk beschouwt men de verdubbelde gestrengheid van hel franscho O bewind jegens do drukpers. In de departementen zoowel als te Parijs nemen de waarschuwingen steeds toe, hetgeen geens zins van gewigt ontbloot is, daar, zoo als men weelten ge volge van twee waarschuwingen een dagblad bij een bloot mi nisterieel besluit kan geschorst worden zonder dat hiertoe een proces of zelfs een besluit van den president vereischl wordt, in dit verschijnsel zien velen een voorbode tot de aanstaande komst van het keizerrijk. Hetzelfde ziet men ook in een door do ministeriële dagbladen aangekondigde maatregelte welen, dal de uildecling der adelaars aan dj nationale gardehetwelk op den lOden Mei le gelijkertijd met do uildceling van het leger zoude plaats hebben, eerst op den 15 Augustus zal ge schieden. Men wil niet, zoo spreekt men, dut de geestdrift der troepen belemmerd worde door de tegenwoordigheid der nationale garde. Wal hiervan zij, zeker is het, dat do na tionale garde niet tegenwoordig zal zijn bij het militaire feest van 10 Mei. Men verzekert, dat door II. M. de koningin van Spanje, bij onze regering hel aanzoek zou zijn gedaan, dal twaalf spaansche artillerie-officieren hij het wapen der artillerie in Nederland zouden mogen worden ingedeeld ten einde zich in dit rijk verder in dal wapen le kunnen oefenen. Eenigen lijd geleden hebben spaansche officieren verschillende landen doorgereisd, om den slaat van dit wapen der artillerie na te gaan. Hel is, ten gevolge van dal onderzoek, dat het oog op Nederland gevestigd is, om aan het opgevat voornemen gevolg te geven. Uil dien hoofde is het verzoek aan Nederland gedaan. Het zou, naar men verzekert, in gewilligd zijn. Eerlang zouden dc aangewezen spaan sche officieren hier te lande aankomen. SMILDE, 22 April. Do persoon V.beschuldigd van smok kelarij, en wiens openbare leregtsiellirg gisteren was bevolen, heeft op hel oogenblik dat hij de reglzaai zoude binnentre den en onder het voorgeven van zijne klompen voor de deur to willen nederzetten, zich aan do handen van den hem ge leidenden supoost welen lo onttrekken en is bloolvoets en bloots hoofds uit den hoofdingang van hel paleis van justitieouder het mede roepen van houdt hem.' en inel onbegrijpelijke vlug heid naar het bosch gesneld. Denkelijk heeft gemelde per soon de hanoverscbe grenzen reeds bereikt. ESsjrgeiiSjSie Svtansï van 17 April as52. GEHUWD: C. Bakker en M. C. Kos. A. Mecmvisscn eiv G. Stolt. 0. Dito en D. van Kiel. BEVALLEN: A. C. Gelhart geb. Jongbacker, D. IJ. van Driel geb. Ililbrands, D. T. Abencs geb. OtzenZ. N. Pronk geb. Vos, D. A. Mens geb. ter Zwege, D. A. van der Brugh geb. de Klemp, D. A. Klopper geb. de Wit, Z. M. E. Kalishoek geb. Köver, D. W. Doekes geb. Covert, Z. A. Zijm geb. Dito, D. G. Kooij geb. Mos, D. J. S. Monnickendam geb. Groen, Z. H. Gorter geb. Rijkers D. OVERLEDEN: M. Kaptein, 2 j.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2