bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, den Heer E. de Kr ui/ffte Haarlem. 3STXSTTW3,Z'XrDXN,333T. HELDER en NIEÜWEDIEP, 15 Mei 1852. Tn de vergadering van den Raad dezer gemeente op jl. Dingsdag, waren 12 leden tegenwoordig, afwezig de HH. Mr. S. II. Lette, P. A. Beetsen S. Janzen. Onder eene gepaste toespraak werd door den Voorzitter aan C'. Dito alhier, de gouden medaille uitgereikt, hem door Z. M. I verleendwegens zijne met goed gevolg bekroonde pogingen tot redding, der equipage van het alhier in de maand Januarij 11., ge strande kofschip Gesina Jantina. De beraadslaging van een ingekomen verzoek van den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier, om eene bijdrage uit de Ge meentekas voor don bouw van eene nieuwe kerk, werd tot een vol gende vergadering uitgesteld. Het verzoek van den Heer II. V. Geer lig s te Haarlem, tot aankoop van een gedeelte der Molensloot tot daarstelling der voor genomen duinwaterleiding, werd niet ingewilligd, doch besloten hem, onder zekere voorwaarden, alleen het gebruik daarvan toe te staan. De rekening en verantwoording van den heer A. Boomsma als administrateur van het kapitaal, bijeengebragt ten behoeve der na gelaten betrekkingen van de in 1821 te Huisduinen verongelukte slocplieden, over de jaren 1850, 1851 en 1S52werd onderzocht en goedgekeurd.. Dat kapitaal geheel aan die betrekkingen uitbe taald zijnde, werd besloten aan den heer Boomsma een bewijs van gehecle kwijting te verleenen. Werd medegedeeld het proces-verbaal der op 23 April 11. gehou den verificatie der kas van den Ontvanger dezer gemeente. De Voorzitter bragt ter kennis van do vergadering, dat bij reso lutie van Heeren Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Hol- 1 land dd. 28 April 1852, No. 13, magtiging is verleend tot het doen j der voorgestelde af- en overschrijvingen op de begrooting van 1851 j en het voldoen van eenige sommen uit den post van onvoorziene i uitgaven van de begrooting voor 1851 en 1852alles overeenkom- i stig het besluit in de vorige raadsvergadering genomen. Werd aan den Kaad medegedeeld het jaarlijksch uitvoerig en be- redeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1851ge daan wordende door Burgemeester en Wethouders der gemeente, ingevolge art. 182 der wet van den 29sten Junij 1851 (Staatsblad no. 85). Na voorlezing van eenige andere ingekomen stukken bragt de Voorzitter ter kennis van de vergadering, dat de heer Mr, S. II. Lelie, uithoofde van zijnen gezondheidstoestand zich aan Z. M.den Koning had gewend tot bckoming van een eervol ontslag uit zijne i betrekking van Burgemeester dezer gemeente. Jl. Dingsdag had bier in het dok op 's rijks werf een treu rig ongeluk plaats. Een schippersknecht op eene kaag, be laden met materialen voor de werkzaamheden aan het droo- ge dok, eenen tros willende uiibrengeuis daarbij over boord geslagen en verdronken. Tot nog toe beeft men zijn lijk niet opgcvischt. Eergister vierde Ds. J. H. SonstralPredikant bj de Herstelde Lnlhcrscbe Gemeente alhier, gedachtenis van zijne 25 jaren vervulde Evangeliebediening, to gelijk met het 25jarig bestaan zijner gemeente. De vele gelukwenschcnden waaidigen Lee ra ar op dien dag gebragt, getuigden van algemeeno belangstelling en deelneming in do vreugde, van de genegenheid, welke de Gemeente baren Herder toedraagt en van de achting, welke 'L. W. E. op deze plaats geniet. Van de kerk wapperde de vlag en des avonds bragl bel muziekgezelschap Vriendschap en Toonkunst den feestvie renden Lccraar eene serenade. Het nederl. oorlogschip Prins van Oranje, onlangs le Ana- polis aangekomen, zoude tot Washington zijn opgevaren in dien niet do groote diepgang zulks bailtle verhinderd. De officieren hebben zich echter naar die stad begeven en een bezoek bij den President, den Minister van Marine en ande ren afgelegd en bel merkwaardige der hoofdstad in oogen- schouw genomen. Overal, ook bij de leden van de beide kamers, werd hun do meeste voorkomendheid betoond. De plegtige uildeeling der adelaren aan het fransche leger beeft den lOden dezer te Parijs plaatsgehad. In het midden van bet veld van Mars was een altaar opgorigt ter hoogte var» 25 ned. ellen, versierd met vergulden adelaren en vertoonende van boven een groot latijnsch kruis. Rond om hetzelve waren tribunes en zitplaatsen voor de talrijke Iqeschouwers, zoo genoodigden als nieuwsgierigen opgerigt. Die van den Voorzitter der Republiek was op een verheven heid geplaatst en prijkte met, vergulden leeuwen, een groo- ten adelaar (gedecoreerd met bet grootkruis van 't legioen van eer) hel cjfer 7,500,000 (aantal stemmen in Dec.) 2 me daillons, dk met de spreuk Vox populi, vox' Dei (do stem van 't volk is de stcin van God) verder overal adelaren, de naamletters L. N. omringd door eikenloof en bloemenkran sen. Te 10 uur hebben de troepen, bestaande uil infante rie, kavallerio en artillerie hunne stellingen ingenomen. Te il| ure verscheen de aartsbisschop van Parijs, gevolgd door G00 priesters, onder 't aanheffen van een kerkelijk gezang, hij hel altaar. Een half uur lator kwam de Prins Voorzitter, onder 't lossen van 't geschut, hel veld binnenrijden, ge kleed als luit.-gen.versierd met hel grootkruis van 't le gioen van eer, en vergezeld door oom Jérome, den min. van oorlog, de maarschalken, een talrijken staf cn arahische opperhoofden, Ka de troepen geïnspecteerd en de geestelijk heid gesalueerd to hebben, heeft hij plaats genomen in de tribune es» van daar aan de kolonels der corpsen de adelaars uitgereikt met een fraaje toespraak, die beantwoord is ge worden met der» kreet van: levo de Voorzitter, leve Napo leon.' De kolonels hebben zich daarna naar den voel van 't altaar begeven, waar de aartsbisschop do adelaars heelt in - gezégend. Genoemde prelaat heeft daarna de mis bediend waarbij 3 kerkelijke muziekstukken door 1500 inslrumenlis- ten zijn uitgevoerd. Vcrtoigens hebben de_troepen voor den Voorz. gedefileerd en zijn te 3 uur naar hunne kazernes te ruggekeerd. Met het stoomschip Euxinc is te Southnmplon aange komen do rajah van Gooig, een indisch vorst, met familie en gevolg; zij zijn in hel hotel van Radley gelogeerdwaar zij groot opzien haren door hunne godsdienstige gebruiken en zonderlinge wijze van spijsbereiding, die zij aan geen Eu ropeaan toevertrouwen. De rajah is naar Engeland gekomen zoo men zegt, om eene hetere opvoeding le verschaffen aan zijno dochter. Zijne twee vrouwen zijn gedurende do reis in do kajuiten opgesloten gehouden en niet dan met do groot ste geheimzinnigheid en toen hel donker was geworden van boord naar den wal gebragt. Do rajah wordt binnen weini ge dagen te Londen verwacht.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2