De Noord-Amerikanen hebben nu hunne expeditie»looi legen Japan gereed Z'j bestaat uit twee van de grootste stoomschepen, een kleiner stoomboot, drie korvetten en twee andere zeilschepen. liet is het grootste eskader, dat zij ooit in do Stille of Zuidzee zoudenen onder het hevel »an hunnen besten zeeman, den commodore Perry. Men stelt zich voor, dat de slagboom, die Japan van de overige beschaafds wereld afscheidt, weldra vallen zal en dit rijk zich toegankelijk zal moeten maken voor andere volken. Eeltige honderden walvischvangers zeilen jaarlijks door de japanscltc eilanden, en daar de zee aan de kusten tot de gevaarlijkste vaarwaters behoort, gebeurt het niet zelden, dal er schepen stranden. De arme schipbreukelingen wor den gevangen en wreed behandeld, in kooijen opgesloten en vermoord. Men wil hieraan een einde maken, en dit is het voorwendsel van de uitrusting dor vloot. Er is, zeggen zij, ook het doel. bij, om eene opneming der vaarwaters en eene opmeting der kusten doen. Men zal weldra zien, ol do Noord-Amerikanen zich hiermede vcigenoegen. In- tussehen is do uitslag der expeditie ver van verzekerd. Japan bevat 30 millioen inwoners die zich boven de Chinezen door moed en dapperheid onderscheiden. Zij houden een leger van een half millioen soldaten en hunne kusten zijn met ontelbaro kanonnen bezet, In den avond van den 11 dezer, omstreeks 11 ure, arriveerde op het kanaal van Voorne, de nederl. brik de Komeet, kapt T. Drayer. Terstond schoten eenigo slam pampers (menschen hoslemd tot hulpbieding aan schepen) waaronder Willem Rodenburgtoe, ten einde den gezag voerder in het verhalen de behulpzame hand te bieden. Ijverig met werken bezig, zijnde^, brak een aan den wal uitgebragle tros en sloeg met zulk een geweld tegen een der beenen van genoemden persoon, dal hij oogenblikkelijk ntderzeeg. Naar huis gedragen en geneeskundige hulp ontboden zijnde, oordeelde men de afzetting van het been noodzakelijk, hetgeen zonder tijdverlies bewerkstelligd werd. De ongelukkige verkeert in droevige omstandigheden, zoo zelfs dat men voor zijn. loven vreest. Hij is vader van een groot huisgezin, bestaande uit vrouw en zes kinderen. Den Sn Mei is te Londen door do vertegenwoordigers der Mogendheden, mede-ondorteekenaren van het londensche protocol van 2 cn 23 Aug. 1850, handelende over de deenscho aangelegenheden, het traclaat gcleekcndwaarbij da opvolging van den deenschen troon overgaat op prins Christiaan van Gliiksburg cn zijne wettige mannelijke erfgenamen, en wel op zijne kinderen, gesproten uit zijn huwelijk niet prinses Louisa van I/essen Kasseizijne te genwoordige echtgenoot. De minister van finantien, daartoe door den Koning gemagligdheeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragtdut de wet van den 2G April jl.tot verbetering van den accijns op bet zout, eerst onder de dagteekeuing van den lln Junij as., in het Staatsblad zal worden opgeno men, en mitsdien met den In Julij daaraanvolgende in werking zal worden gebragl. -Li China wordt slechts ééno officiële courant uit«ece- O O ven, Khigpao ot Hof heraut getiteld, welke zeer duur is. Aanmerkingen of bijvoegingen tol gebeurtenissen te maken, is op verbeurte van het leven verboden. In de district-hoofd plaatsen worden der goede gemeente nog bladen in handen gegeven, die haar vertellen, wanneer hare overheden komen cn vertrekken, gehoor verleenen, de tempels bezoeken enz, enz. Van andere zaken wordt niet gerept. Uit de Hof-heraut blijkt, dal de opstand in China in 1850 uitbrak. Hel berigt uil eene plaats in een brief van Gutz- laffkort voor zijn dood geschreven en in de jongste be- rigten uit China uitgegeven door de directie der chinesche stichting te Kassei {1 October 1851) lo vinden luidt aldus: De geruchten, dat do zich als keizer opwerpende Tiente de aanbidding Gods voorschrijft, worden steeds geloofwaardi ger. Men hoort dat heden door eenige Mandarijnen verha len. Hij zou dat gebod zelfs in zijne vaandels geschroven en overal afgekondigd hebben, ja hij eischl zelfs de viering van den zondag. Zijn raadgever in dat opzigt is zekere Tang, die vroeger onderwijs ontving in hel Evangelie." De herigten nopens den opstand blijvon voor de keizerlijke dynastie zeer ongunstig. Overal lijdt zij verliezen en vele harer soldalen Ioopen met pak en zak naar den vijand over. Op hel einde van 1851 had de opstand aan de schatkist reeds 12 millioen gulden gekost. - Men schrijft uit Dub in Moravic (Oostenrijk) van den 2 Mei: Do onvoorzigligheid om lucifers ter beschikking van kin deren te laten, heeft reeds vele ongelukken veroorzaaktmaar er is nimmer een grooler onheil daardoor voorgevallen, dan dal waarvan wij getuigen geweest zijn. In het dorp Bol 1 e- lauë, gelegen nabij dezo stad, vermaakten zich eenigo kin deren, terwijl de bevolking grootendeels op hel land werk zaam wasmet het aansteken van lucifers, om, zoo ais zij hel noemden, daarmede eene processie te maken; door dit ongelukkige spel raakte een huis in brand, en de vlammen door eencn harden wind voortgestuwd maakten zulke spoe dige voortgangen, dat in minder dan een uur het geheelo dorp, met uitzondering van twee huizen die op zich zelve stonden, in de asch werd gelegd. Drie kinderen zijn in de vlammen omgekomen, vier honderd menschen vinden geen schuilplaats cn het verlies der goederen is vrij aanzienlijk. Volgens een'amcrikaansch blad heeft de heer Webster van den noderlandschen gezant, te Washington, eene nota ontvangen, waarin verklaard vvoiut, dat zijne regering door het japansche gouvernement is aangezocht om ter kennis van de andere mogendheden te brengen, dal de omstandigheid, dat do schepen, die sedert 1842 door stormen naar de kus ten van Japan werden gedreven, steeds levensmiddelen heb ben ontvangen, geenszins moet beschouwd wordenals zoudo daardoor de slaatkundo zijn opgegeven, volgens welke sedert 200 jaren de toegang tot het rijk aan vreemde mogendhe den ontzegd is. Naar men verzekertwordt in de laatste inslruclien van den heer Webster aan den commodore jfulick vooral gewezen op hel nut dat eene stoomvaart tusschcn Californie en China zon slichten cn wordt den commodore gelast omingeval het japansch gouvernement hij zijn stelsel van uitsluiting mogt blijven volharden cn de kolen weigeren, die dit land in over-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3