Staten-Generaal. I HIETTWSTM'DXira'B ST. hcid aan verouderde instellingen doen kennen. Dit laatste mag I voor de oude partij, die vooral in de stad Hoorn nog krachtige aanhangers vindt, eene aanbeveling zijn, het is eene dringendere- j den voor allendie niet naar het oude willen terugkeerenom hem uit de Kamer te weren. Wij vertrouwen dan ook, dat zij, die eenmaal hunne stem tan den heer van Nier op schonkenthans niet achter zulleit blijven maar integendeel hunne vrienden, die toen aan de stemming zich onthielden, zullen opwekkenom tot de stembus op te komen. Wij meenen daarbij te mogen herinneren hoe bij de vorige ver- i kiezing 45 stembilletten met den naam van A. S. van Nierop zijn ter zijde gelegd, omdat er niet Mr. A. S. van Nierop op geschre ven stond. Mei 21. Ingekomen bij de T. K. een wetsontw. tot vcrdeeling j der provinciën in kiesdistricten tot benoeming der leden van de prov. Staten, de bepaling van 't getal leden in elk district en den rooster van aftreding. 24. Het wetsontw. tot het verleenen van subsidie aan de Itijn-spoorw.-maatsch. wordt met alg. st. aangenomen. Ingekomen een wetsontw. betreffende de ontheffing van directe belastingen. u 27. Id. twee wetsontw.: lo tot regeling van ontvangsten en uitgaven wegens verstrekkingen tot 31 Dec. 1852; 2o tot verandering van toepassing van het tarief van reg- ten op het art. Eau des üarmes. De beide ontw. tot wijziging van de hoofdst. II en IX der begrooting voor 1851, worden met alg. st. aangenomen. De Kamer is daarna gescheiden tot 15 Junij. 28. In de E. K. zijn 5 door de T. K. gosdgckcurde wets ontw. aangenomen. HELDER en NIEÜWEDIEP, 29 Mei 1852. Door lusschenkomst van hel Gemeenlebesluur is van we- ge hel Collegio Zeemanshoople Amsterdamaan C. Dito alhier, eene fraaije zilveren tabaksdoos met toepasselijk op schrift uitgereikt, Ier zake van zijn edelmoedig gedrag bij hel redden van schipbreukelingen. Hel bestuur der handboogschutterij de Noordstar heeft dezer dagen van Z. M. den Koning een fraaijen [trijs in zilver ten geschenke ontvangen, om to dienen voor den wedstrijd, die door dal gildo in de maand Junij dezes jaars zal gehouden worden. Te Alkmaar is tot Lid van den Gemeenteraad verko zen de heer Mr. B. van Laar. Volgens het wetsontwerp lot regeling van de verdeo- ling der provinciën in kiesdistricten, zullen in de provincie Noord-Holland de 72 leden der prov. Staten in do volgende hoofdkiesdislriclen worden verkozen: Heider 3, Schagen 4, Alkmaar 2, Zaandam 4, Medembük 2, Enkhuizen 2, Hoorn 3, Purmerend 3, Edam 2, Nicuwer-Amslel 2, Amsterdam 34, Weesp 4 en Haarlem 5. Te Amstenlam had dezer dagen eene poging of misdaad plaats, die, zoo zij gelukt ware, een groot gedeelte dier stad had kunnen vernielen. Op zekeren avond begaven zich de kuecbts van ccn chemist, in de Kulverslraat, naar den pak- zolder, om cenige voorwerpen van daar te halen. Toen zij echter hoven kwamen, ontwaarden zij een reuk, die veel overeenkomst had met brandend hout. Zij zagen ronddoch bemerkten uiels. Toen zij op den tweeden zolder kwamen, was de reuk minder, zij klommen daaiop naar den derden zolder, doch welk schouwspel vertoonde zich daar voor hen. Midden lusschen de geestrijke vochten en brandbare sloffen welke daar geborgen warenlag op den grond een groote zak, welko met kruid cn zwavel gevuld was. Aan dien zak was een gespleten stuk hout, met lucifers omringd, beves tigd terwijl daarvoor gloeijendo kolen op den grond lagen die er reeds een gal in hadden gebrand en hij eenigen lan- gcren duur, ook de lucifers zouden hebben bereikt. Dade lijk wierp men de kolen uit het raam en bluschte met koel bloedigheid den vloer; die reeds vuur gevat had. De knechts riepen daarop hunnen meester en wierpen eenigo steenen, welke met lucifers omwonden op den zolder lagen verspreid liet raam uil. Onmiddelijk ontbood men den commissaris van policio, die dan ook spoedig verscheen. Hij vroeg den bewoner van het huis of hij op niemand verdenking had, doch deze antwoorddo, dat hij de trouw van zijne bedien den niet verdacht, en dut hij overigens met zijno buren in de beste verstandhouding leefde, ook was er nog den vori- gen avond een van hen, zekero E.te zijnen huize geweest, om daar een drankje voor zijn kind le halen. Door de na- sporingen van gemelden commissaris gelukte het dezen ein delijk to ontdekken, dat de verschrikkelijke brandstichting, welker jammerlijke gevolgen in de aan do achterzijde nog veel digter bebouwde buurt, vol met magazijnen en winkels van kostbare en ligt vlamvaltendo sloffen, alleen door de be daardheid der ontdekkers is voorkomen, was toe te schrijven aan do huurders van een der belendende perceelen. Dezelf de E., omlrent welken de heer Obewoner van het per ceel in do Kal verstraalzich zeer gunstig had uitgelaten, had ccn pakhuis in huur, uitkomende in do nabijheid van dal des hoeren O waarin E. eene lurf-affaire deed. In moegelijke pecuniaire omstandigheden verkeerende, ging ge melde E. tot die misdaad over in de hoop, dal de te ver wachten ontploffing de sporen der brandstichting zou doen verdwijnen en dal de brandwelke verschrikkelijk moest wor den gewis zou overslaan tot de lurfiools waarvan het luik open stondzonder dat er eenigo verdenking op hem zou kunnen vallen. Zoodra E. merkte, dat men eenig spoor van do daders begon to krijgen, begaf hij zich op de vlugt, maar werd door de zorgen van genoemden policic-amblenaar te Kampen achterhaald. Daar verwijderde hij zich een oo- gcnblik en bragt zich in hals cn polsen wonden toe, ten gevolgo waarvan hij naar het gasthuis vervoerd werd. On middelijk nadat hel eerste vei band gelegd was, moet hij de misdaad reeds bekend hebben. Na de genezing der niet gevaarlijke wonden is hij naar Amsterdam getransporteerd, De hollandsche maatschappij van wetenschappen le Haarlem, vierde den 22n dezer het feest van haar 1 OOjarig be slaan. Den hoogleeraar mr. D. J. van Lennepwien de taak was opgedragen om eene op dezo plegtighcid toepas selijke rede uil le spreken, en die zich in weerwil van zijne gevorderde jaren, daaraan niet heelt willen onttrekken

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2