ministerie Tliorlecke te wachten, iemand die zich persoonlijk ge griefd waant, omdat de minister de wet handhaafde, die geen No tarissen, Burgemeester» wil. De heer Donker heeft bovendien nog andere eigenschappenwaar om wij zijne kandidatuur moeten bestrijden. Hij is bekend als ten hoogste onverdraagzaam in het punt van godsdienst, hij is mede-bestuurder der Vereeniging Unitas, eene Ultra-protestantsche vereeniging, die regtstreeks is gerigt tegen al wat Catholijk is. Degeen die onverdraagzaam is, wordt door elk welgezinde ge laakt, onverschillig welk geloof hij is toegedaan. Naast de genoemde eigenschap van onverdraagzaamheid, waarom wij den heer Donker volstrekt ongeschikt houden onze vertegen woordiger te zijn, zal onze laatste reden van afkeuring aan som migen minder gewigtig voorkomentoch willen wij ze niet achter houden, De heer Donker heeft het zwak te gelooven, dat hij mooi spreekt, dat hij talent van spreken heeft! Het is zeker dat hij zichzelven gaarne hoort spreken. Eene zekere gemakkelijkheid om rollende volzinnen te declamerenschijnt hem dat ongelukkig denkbeeld ge geven te hebben. Een geoefend hoorder bespeurt spoedig de zin ledigheid zijner declamatie, en ieder die hem meermalen moest hoo- ren is verbaasd, hoe men zoo veel klinkende woorden kan gebrui ken zonder iets wezenlijks te zeggen. Discussie kent hij niet zelfs bij do eenvoudigste zaak vervalt hij in gezwollen toonin de clamatie, die nérgens heen leidt. Het spijt ons de ijdelheid yan den heer Donker te moeten kwet sen. Te Edam was het voor hem eene onschuldige illusie te ge looven dat hij een goed spreker is sedert die meening hem ech ter verleidt zich op de rij der kandidaten voor de volksvertegen woordiging te stellen, moeten wij de kiezers verzoeken de Tweede Kamer toch van de quasie-welsprekendheid des heeren Donker te vrijwaren. Wanneer ons dus iets in onze aanbeveling van den heer Mr. A. S. van Nierop aan de vrijzinnige kiezers kon versterken, het zou de ongelukkige keuze zijn der kandidaten, die van de zijde der reactionairen genoemd worden. ITïSTrWSTITDIlTöB 1T. HELDER en NJEUWEDIEP, 5 Junij 1S52. In de jl. dingsdag-avond gehouden zitting van den Ge meenteraad waren 10 Leden tegenwoordig, afwezig do hee ren K. M et zeiaarJ. SeoenhitijsenE. J. Verioeijde en Jb. Bakker. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Tot leden Tan het slembureau voor de as. verkiezing van een Lid van de T. K. werden benoemd de heeren C. Bak- keiBz. en K. Met zeiaartot Plaatsvervangers do heeren J. S. Jan zen en P. A. Beets. Voor den aanbouw eencr nieuwe Doopsgezinde kerk werd besloten ƒ200 te subsidiëren, welke som hij besl. van den Raad in 1&4G d aarvoor was toegeslaan. Hel verzoek van schipper J. Goedkoop om zijn knecht A. Klein, een bekend en vertrouwd persoonals zetschip- per aan te stellen, aangezien hij uithoofde van gevorderde jaren niet altijd zelf zijne betrekking kan vervuilen, werd toegestaan. "Werd mcdcdeeling gedaan van eene missive aan den plaat selijken Controleur, inhoudende liet verzoek tol het instellen van een onderzoek omtrent do inning der pi. belasting op de steenkolen. Daarna Tan een antwoord van den Controleur, dat hel doof hem ingesteld onderzoek nog niet was afgcloopen. De Voorzitter bragt ter kennis der vergadering, dal hij schipper Klein bij zich had laten komen om hem over de betaling der verschuldigde pi. belasting op vuur en licht te spreken. Gemelde schipper had te kennen gegeven, dal hij binnen weinige djigen den Voorzitter het antwoord van zijne principalen zou mededeelen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van ecnige provin ciale bladen en eindelijk van 3 requeslen van even zoo vele sollicitanten voor de betrekking van secretaris. Namens Burgemeester en Wethouders werden voor die he irekking aanbevolen de heeren L. Verheij en N Froon. Tot de stemming overgegaan zijnde, werd de lieer L. Ver- heij met algemeerio stemmen lol Secretaris benoemd en bo- sloten de beëediging tol de volgende zitting uil te stellen. Hit hel door Burgemeester cn Wethouders gedaan ver slag van den toestand dezer gemeente over liet jaar 1851 onllccnen wij de volgende bijzonderheden De wettige bevolking bedroeg den 31 December 5324 mannelijke en 5599 vrouwelijke te zaaien 10923 zielen. Do feitelijke mannelijke bevolking bedroeg 5098, de vrou welijke 5714 to zamen 11412, waaronder 125 personen van de landmagt en 436 van do zeemagt, met inbegrip van hel corps mariniers. De staat van begrootiug wees aan voor buitengewone ont vangsten 3022.5S voor gewone 71750 totaal ƒ74772.58. De uitgaven blijkens gemelden slaat waren 7 4762.26. De kosten van de publieko werken bedroegen ƒ10850, van hel openbaar onderwijs 8625 terwijl de toe lagen voor onderstand aan behoefligen en liefdadige instel lingen waren begroot op ƒ19900. Van de longziekte onder het vee is de gemcenlo verschoond gebleven. Daarentegen heeft onder de schapen veel ziekte en vooral de schurft geheerscht, ten gevolge waarvan 338 zijn gestorven. Hel aantal leerlingen op 15 Julij bedroeg op de 8 open bare lagere scholen 1659, op do 2 bijzondere scholen der twecdo kl. 130; do fransche school voor jongens lelde 30, dio voor meisjes 18 en de leekenschool 29 discipelen. In de bank van lecning werden 19989 panden beleend, waarvan 17750 gelost en 449 zijn verkocht. Op do beleen de panden is voorgeschoten ƒ35825.80 en voor do geloslo terug ontvangen ƒ31437 60. Do spaarbank telde bij bet opnemen der laalsto rekening 203 deelnemers. Het geheele kapitaal der bank bedroeg den laatslcn December ƒ6201.67. Hel aantal personen dio bedeeld werden door "t algemeen armbestuur bedroeg 239. Hel getal der weeskinderen was 106. De algemcene toestand van den landbouw was vooruitgaande en gunstig. Er zijn 50 bunders met aardappelen bezet ge weest, de uitslag was middelmatig. 1034 bunders zijn ge hooid, waarvan do gemiddelde opbrengst 2500 pond per bunder was. De veeteelt was mede gunstig. Er waren op ultimo De cember 13 hengsten, 149 ruinen, 157 merriën24 veulens, 24 stieren, 1 os, 1082 kocijcn, 177 kalveren, 2550 scha?

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2