Verkiezingen. pen9ö varkens, 7 bokken, 37 geilen en 55 houders van groole en kleine scliapenkudilcn. De door- en uitvoer tan vee naar Londen was belangrijk, t. w. 3 paarden, 2007 slieren, ossen, kot-yen en vaarzen, 1314 hokkeiingcn en kalveren, 34302 schapen, 227 var kens en 13 lammeren. De productie van boter cu kaas was gelijk aan die Tan 't vorige jaar. De groothandel heeft weinige uitgebreidheid ondergaan. Men vleit zich dal hij zich zal uitbreiden, ten gevolge van do opheffing van 'l onvrije territoir. De winkelnering was niet vooruitgaande, uithoofde van mindere leveranliën aan de sch epen. Voor de biunenlandsche scheepvaart waren hier 41 sche pen of schuiten, melende 1867 ton. Het strekt ons lol bijzonder genoegen onze goachte Lezers te kunnen mcdedeelendat aan onzen verdienstelijken plaatsgenoot, den heer J. L. Crap Hellingmande eer is te beurt gevallen eener benoeming lot Lid der Académie Nationale jlgricoleManufacturiere et Commerciale de Francegevestigd te Parijs, als welverdiende hulde voor de zorgen die hij aanwendt in zijne betrekking van President der Werk inrigling, en hoofdzakelijk voor het vervaardigen van Fahricaat van drijvend of zoogenaamd dood zeewier, waarvan een fijn gesponnen Matde tentoonstelling lo Londen heeft verrijkt, en dio door de Commissie van opgemelde Academie met belangstelling is opgemerkt en onderzocht. Jl. Woensdag is alhier van Passaroeang binnengekomen hel nedcrl. koopvaardijschip Mathilde, kapt. Wrihorgaan boord hebbendo de equipage van het onder de linie ver brande nederl. koopvaardijschip Koning Willem II, kapt. Eeftinghmet eene lading verwstofTen van Amsterdam be stemd .geweest naar Batavia. Het nederl. oorlogsfregat Prins van Oranje is vóór 16 Mei te New-York gearriveerd komende het laatst van Norfolk. In eene dezer dagen te Hoorn gehouden Vrijzinnige Kiezers-Vereeniging is lol kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer met algemeeno stemmen geproclameerd de heer Mr. si. S. van Nierop. Burgerlijke Stand van 2'J Mei 5 faiiij 1852. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: V. Prins geb. van der Ster, D. J. Bijl geb. Berends, D. A. M. Burgers geb. Nagelhout, D. A. Veen geb. Kok, D. M. Mulder geb. Vader. D. IC. M. van Gel der geb. MonniekendamD. C. Bakker geb. Boon, D. E. de Leeuw geb. Kunst, D. K. Langhorst geb. de Graaf, Z. LEVENLOOS AANGEGEVEN 1. OVERLEDEN: D. Conijn, 74 j- L. J. Daalder, 63 j. A. de Euijter, 11 j. G. C. Schoorel, 1 m. GEMENGDE BERIGTEN, In Engeland is groot gebrek aan zeevolk. De deelheb bers der sl. maatsch. hebben te Amst. een congres gehou denmen klaagde over de geringe asch-opbrengst van 't vorige jaar. De Britten hebben Rangoon en Matarban in hel rijk der Burmczen bemagtigdten koste van 150 man. De oostenrijkscho regering is voornemens te Amst. eene lecning lo sluiten van 30 millioen. De groote mo gendheden willen de vroegere constitutie van Neufcbatel herstellen. In Maagdenburg heeft het zoo geregend, dat het water voel in de stralen stond. Keizer IN'icolaas is op reis van Sl. Petersburg naar Warschau uit het spoor geraakt. Te Valparaiso zijn 7 oproermakers ter dood gc- bragt. De keizerin van Haïti, Mw. Soulouque, gemalin van Fauslinus I, is vroeger vischvrouw geweest. De eer ste nieuwe ansjovis is jl. dingsdag te Amst. bij 50 ankeis tol /10a Per anker gedaan. Den 13 dezer zal do pla neet Venus haren groolslen glans bereiken, zoodat men haar op vollen dag met hel bloote oog zal kunnen zien. Z. M. vari Pruissen heeft aan de jagers van zijn rijk verzocht de elanddieren le sparen. In de omstreken van den Haag heerschl do longziekte onder het vee. Overleden lo Gent, Colombine Gcorgo101 j. 1 a ti E Z O A H E X. //Wat zullen wij doen?" Zie daar de vraag die de eene Zaandam mer aan den ander doet! Wat zullen wij doen, om onzen, alge meen en zoo bij aanzienlijken als geringenhooggeachten burge meester, den waardigen van de Stadt, een blijk te geven, hoe diep het ons treft de onverdiende behandeling hem dezer dagen aange daan? Een man onafhankelijk, in de volle kracht des levens, van een helder oordeel, de middelen bezittende om de eer aan zijnen rang verbonden, optehouden, tot eene der geachtste familiën behoorende, die van ouder tot ouder gezeten hebben in de rege ringen dezer gemeente, en welker leden steeds zijn geliefd en ge acht geweest; een man, zoo gezien, zoo bemind, bij wordt eervol uit zijne betrekking als burgemeester ontslagen, doch niet op zijn verzoek, en waarom? zeggen wij allen, en er is niemand die het problema kan oplossen. Had hij geene bekwaamheid om het be leid der raadsvergaderingen op zich te nemen? Wij antwoorden volmondig dat hij met waardigheid den voorzittersstoel bekleedde en zijne betrekking met cere vervulde. Waren de werkzaamheden van het dagelijksch bestuur verachterd, of had men daarin sporen van kwade trouw, onwil, verzuim of onbekwaamheid ontdekt? Er is ons geen enkel blijk van voorgekomen, en wij zeggen alwe der waarom is dan dit ontslag?" En wij blijven elkander ook weder het antwoord schuldig. Wij hebben niets tegen den man die zijne plaats zal vervul len;ook Mr. JL J. Smit, die voortaan liet hoofd onzer gemeente zal zijn, is ons aangenaam, maar wij hadden hem liever als lid der Tweede Kamer herkozen, om daar het algemeen belang te behartigen, want hij zelf zal het moeten bekennen, dat het be lang dar gemeente Zaandam zijne afwezigheid, langdurige en onaf- gebrokenc aanwezigheid in den Haag niet toelaat, cn wij voor ons houden ons overtuigd, wij kennen zijne loijale handelwijze, dat hij niet miet minder zal doen dan de burgemeesters van Breda en Dordrecht, die voor hun lidmaatschap der 2e Kamer hebben be dankt, om zich geheel aan het belang hunner gemeente te wijden. Wij gaan verder, wjj verzoeken hem zelfs om deze gunst. Wat zullen wij doen? Kiezersin het hoofdkiesdistrict Alkmaar! De dag der verkiezing is spoedig daar, wij zijn door deze ons on aangename en geheel onverwachte gebeurtenis geërabarasseerd want de tijd is te kort om elkander over ecuen geschikten candidaat te verstaan. Er blijft ons één weg open, een weg die daarenboven eene openlijke manifestatie zal cn moet zijn tegen liet onbillijke ontslag van den burgemeester van de Stadt, en hij is deze. Voor ditmaal, allen onze stem uittebrengen op den heer Conielis van de Stadt!

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3