GEMENGDE BERIGTEN, de Zuiderzee en den IJssel, in verbinding met Duitschland geraken. r Den Helder heeft bovendien nog een paar groote voorregten. Vooreerst biedt zij nog cene groote uitgestrektheid onbebouwd ter rein aan, dat aan het domein van den Staat of aan particulieren behoort, en voor een betrekkelijk geringen prijs tot het bouwen van woningen, pakhuizen of fabrijken te verkrijgen is. Ten an dere ontbreekt het der bevolking, gelijk men meer opmerkt op plaat sen, die door eenen toevloed van elders, snel in bevolking toene men, noch aan energie, noch aan ondernemingszucht, en de kapi talen zullen slechts van elders behoeven toe te vloeijen om eene groote levendigheid te doen geboren worden. De politieke veranderingen, na het jaar 1S48 in Nederland tot stand gekomen, de ruime invloed, dien de ingezetenen door de vrije verkiezingen op het bestuur hebben verworven, leveren eenen waar borg, dat de handel en de fabrijksnijverheid alle billijke medewer king van het gemeentebestuur zullen ondervinden. Terwijl de handel op Amsterdam door zware kosten van kanaal-, sluis- en bruggelden en door jaagloonen zwaar gedrukt wordtis hij aan het Nieu- wedicp daarvan bevrijdde schepen vallen uit zee regtstrecks de ha ven binnen en kunnen daar dadelijk hunne lading lossen of behoe ven slechts naar de binnenhaven te verhalen. Ook heeft deze ha ven het voordeel dat zij den geheelcn winter te genaken is. Wij twijfelen niet of de ondernemingsgeest zal weldra van deze schoone gelegenheid weten gebruik te maken; de gemeente den Hel der kan ecne stapelplaats worden voor die handelsartikelen die in de straks genoemde provinciën van Nederland worden getrokken; en zulks te gereeder, omdat de afzet daartoe niet uitsluitend be perkt is, maar de waren bij veranderde omstandigheden even ge makkelijk en met weinig kosten weder zouden kunnen worden uit gevoerd. Ook schijnt het niet te betwisten, dat de uitgebreide, nog be schikbare en voor weinig prijs te bekomen terreinen tot groote fa- brijk-ondernemingen zullen uitlokken, in eene plaats, waar de aan voer van ruwe stoffen van buitenslands en de uitvoer van bet pro duct door gecne buitengewone uitgaven worden gedrukt." Overgenomen uit de arnhemscJie Courant). II E R IJ K. Tot den Ilerijk der ncderlandsciio Maten en Gowigten be slaande in alle Lengtematen, Ellen, Gevouwen Ellen, Ket tingen enzIJzeren en Koperen Gevvigten (de Medicinale tot een vierde grein en de Goud- en Zilvergcvviglen tot ue halve korrel ingesloten) Braridhoudsmaten of Wissen Inhouds maten Toor Granen enz. niet derzelver Strijkels, alsmede de Tonnematen en do zoo van Hout als Blik, Koper of Tin vervaardigde Vochtmaten, zal toor de geheelo gemeente worden gevaceerd in hel lokaal der vverkinrigting voor bo- boefligen, aan de zuidzijde van hel heldcrsehc kanaal, op Maandag, DingsdagWoensdag, Donderdag en Vrijdag, den 21, 22, 23, 24 en 25 Juuij, tan des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 3 tol 6 ure. 'En worden hij deze alle Winkeliers, neringdoende Lieden en andero belanghebbenden, overeenkomstig de omlerschci- ncne juihlicaliën van H. E. G. A. ile Gedeputeerde Stalen dezer provincie, herinnerd, dat alle de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten, jaarlijks behooren herijkt te wor den en dat na gchoudenc vacatie lol den Herijk, eene visi tatie in de Winkels en Werkplaatsen zal worden gedaan, ingevolge het besluit van gemelde heeren Gedeputeerde Stalen, van den 6 April 1826. De belanghebbenden worden uilgenoodigd om de Olie- Kalk- en Teermatenbehoorlijk schoongemaakt aan te bieden. Helder, 12 Junij 1852. De waarnemende Burgemeester A. BOOMSMA. ITSHUW^TZJD S3.T O BET. HELDER en N1EÜWED1F.P, 12 Junij 1S52. Z. M. heeft Mr. S. H. Lette, Burgemeester, Opperstrand vonder en Waterschout alhier, op hel daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit die betrekkingen verleend. Van Paramaribo is berigl ontvangen, dal mgr. Jaco- bus Groojf, bisschop van Canea in part. inf., Vicaris Apostoliek van de neil. O. I. bezittingen, me! eene buiten gewone zending in Suriname belast, den 24n Mei jIto dier stede is overleden. Hij genoot zoo hier te lande als in Suriname algemeene achting. Het lijk van den overledene was op een paradebed ten toon gesteld, INa de plegtigo uitvaartdienst is het lijk naar den slechts ten halve afge- werkten grafkelder gedragen en bij zijne voorgangers bij gezet. jSSsirgerlijkc Stand van 5 13 Juni] 1» 52. GEHUWD: J. van Veen en IJ. van der Werf. J. Schen kels en J. H. Huijer. F. D. Nannings en C. Gomes. M. S. Kinsbergen en S. de Jong. J. A. Peters en J. Out. BEVALLEN: P. de Caluwe geb. van de Wijngaert, D. A. Zoetelief geb. Krijnen, D. T. van Amesfoort geb. Bakker, Z. S. Hoge geb. Brands, Z. C. Wartenborst geb. Pruim, D. J. van Tijn geb. van TijnZ. IJ. Kaptein geb. Ver schoor, D. T. de Haan geb. Vos, D. N. Gudc geb. Kuijl- manD. OVERLEDENN. Harkcs, 67 j. C. Blom, 6 j. L. Doekes, 6 w. D. Bakker, 67 j. H. Selderbcek, 1 m. De patriarch van Venetio is den 27n Mei plegiig inge haald met 1000 gondels. De oud-burgern. van Amsl. is in 54jarigen ouderdom overleden, De stand van het huarlcmmermeer was den 31 u Mei 3,85 el onder A. P. Dc stad Björucborg in Finland is voor 't grootst gedeelte af gebrand. De hertog van Leuchlenberg verkeert in be denkelijke omstandigheden. In Engeland is een lucht— schipper verongelukt, men vond zijn lijk op een veld. Proudhon is in vrijheid gesteld. Aan hel spaanscho mi nisterie van oorlog is een buitengewoon crediet verleend van 9| millioen realen. Prins Hendrik beeft namens Z. M. aan de leeuvvarder schutterij een vaandel overhandigd met de volgende aanspraak Mijnheer de konimaiidant(Opr. 136) He badsaizoen te Schcveningcn is geopend. Twee amslerdamscho diamantslijpers zijn naar Londen vertrokken, om de groote diamant van 1865 karaat nog eens te slijpen. 21 Junij, schager kermis. Jenny Lind heeft te Nevv- Yoik een afscheidsconcert gegeven, dat door 7000 personen weid bijgewoond. De heer C., Gerdenicr is tol burge meester van Medcmblik benoemd. Piins en prinses Fro-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2