O o O O Sedert den 22 Maart van dit jaar, zijn ongeveer 700 stuks hoornvee te Hasselt ingeënt en van al die beesten is geen enkel door do longziekte aangetast geworden, althans na den veertienden dag op de inënling volgende sedert drie weken telt Hasselt, dal nooit vrij van de [daag was, geen enkel geval van longziekte. Den 29 April riglto de longziekte vreeselijke verwoestin gen aan in de stallen der dislelatcurs VincdenhoschCroe- vettberg en Ponet. De heer fVillems bewerkstelligde er een aantal inentingen: acht of tien dagen daarna werden de stallen gezuiverd; alle spoor van ziekte was verdwenen. Men be merkt dat niet alleen de ingeente beesten niet meer door j do longziekte aangetast worden, maar dal zij vetter worden dan voor do inenting. Men schrijft van den Lemmer dd. 3 Julij hel volgende: In den namiddag van zaturdag jl.verliet een schip, met ongebluschto kalk geladen, onze haven doch keerde daarin terug, wijl de schipper nog niet ver in zee zijnde, ontdokte een lek in zijn schip te hebben gekregen. Dal ongeblusch- te kalk, wanneer ze met water in aanraking komt, schie lijk brand kan veroorzaken, bleek ook nu, want niet langen lijd lag hel schip in de haven, of het stond in vlammen, zoodat de gehcele lading is verloren geraakt en het schip totaal afgebrand. Het werken van de brandspuiten, begunstigd door windstille, is oorzaak geweest, dat de brand zich niet aan het havenhoofd, noch aan andere in de haven liggende schepen heeft medegedeeld. Den 3den dezer had te Utrecht hel volgende ongeluk plaats: Bij hel vertrek van den spoorweg op Amsterdam werden do kettingen gespannen over den vleutenschcn weg inmiddels kwam een wagen uit de stad aanrijden, en hield kort voor dezelvo stil; hel paard schrikte, sprong over de kettingen, met dat ongelukkig gevolg, dat de treindie reeds in vollen gang was, den wagen omver stoomde. Een grijs aard van 84 jaar verloor daarbij het leven, terwijl een jonge boer zoo gewond is, dat welligt spoedig de dood zal volgen. In de vorige weck zijn uit hel Westland te Amster dam aangevoerd ruim 14,000 mudden aardappelen. Van Rijnsbcrg kwamen in deze week ongeveer 4000, cn van Noordijk enKatwijk ruim 200 mudden aan. Aangaande de ziekte is met zekerheid nog weinig te zeggen, daar de ge- gcruchten zeer uileen loopen. Zeker is hel dat zij zich in meest allo soorten vertoont; en wel voornamelijk in de zoo genaamde graafjes en in de minste soorten. Op hel oo- genblik is do ziekte nog van dien aard dal zij gcene ernstige be zorgdheid behoeft te baren. Er zijn overigens veel aardap pelen gepoot, en van de late is nog niets met ccnige ze kerheid te zeggen. Eene jonge dochter uit Assen, dio te Smiide als dienst meid woonde, zich in staal van zwangerschap bevond en uil dien hooide hare dienst moest verlaten, ging voorleden zaturdag naar de ouderlijke woning, alwaar men haar niet wilde innemen. Zij begaf zich dientengevolge terug naar de Smiide, alwaar men denzelfden dag haar lijk in een sloot heeft gevonden. Hoezeer men er geen bewijs voor heeft, beslaat er nogtans vermoeden, dat de ongelukkige, geen uitweg ziende en door wanhoop verbijsterd een eindo aan haar leven hoeft gemaakt. Hel dagblad van Koblenlz meldt, dat tijdens het verblijf, van den koning in die stad aan Z. M. en de kei zerin van Rusland onder andere merkwaardigheden een mees terstuk in zijne soort door eenen slager, werd aan geboden, bestaande in een monslei worst ter lengte van 130 voet en ter zwaarte van 120 pond, welke aan hel eene uiteinde een kunstig bewerkten zwijnskop vertoonde en in den langen darm allerlei soort van worsten in eene rijke schakering bevatte. Bij Southamplon ligt reeds gedurende twee dagen een van Buenos-Ayres gekomen schip te branden. Dit vaartuig is geladen met guano en men gelooft, dat de lading door de ontzaggelijke hitte dier meststof van zelve vuur heeft gevat. Volgens beriglen uit Algérie hebben er wederom ver scheidene gevechten met de Kabylen plaats gehad, waarbij de fianscho troepen steeds do bovenhand behielden. Even wel waren de oproerige stammen nog niet allen ten onder gebragt. In hel museum van natuurlijke historie in den plan tentuin te Parijs, wordt thans eene anthropologisehe afdeeling georganiseerd, waarin duizende menschelijke geraamten van'alle rassen, tijden cn landen, zullen worden verzameld en tentoongesteld; eeno dergelijke inrigting beslaat, zoover men weel, in geheel do wereld niet, Er zijn nieuwe bijzonderheden bekend geworden no pens de wanordelijkheden, van welke Syrië op dit oogentdik liet toonecl is. Deze wanordelijkheden nemen dagelijks een meer ernstig karakter aan. Reizigers, karavanen, schepen op den Eufraat en op den Tigris worden aangevallen en be roofd. Zoo werd o. a. een engelsch vaartuig nabij bij Bas- sora en nog anderen op den Tigris aangevallen. De pacha had een detachement krijgsvolk naar die streken gezonden, doch noch voor deze op de bestemde plaats waren aange komen werden zij omsingeld beroofd en moesten zich nog gelukkig rekenen, dal zij er hot leven afbragten. Ook maken de bestendige zeerooverijen in een gedeelte van den archipel van Klein-Azië, krachtige maaliegelen nood zakelijk. Dezer dagen wilde zich een gaarkeukenhouder uit den Feaubourg du Temple te Parijs, naar een zijner schuldenaars begeven om er 12000 fr. te ontvangen, toen hem op het onverwachts deze som aan huis werd gebragt. Hij was dien tengevolge voornemens om andere zaken te gaan afdoen, en zeide derhalve tot zijne vrouw, zonder er op te letten of ie mand dit ook hooren kon: »breng dit geld in onze kamer; ik zal onder weg bij een slotenmaker aangaandie een nieuw slot aan do deur zal maken, daar hetgeen er aanzit, niet goed sluit." Naauwelijks was hij vertrokken, of er schelde I een slotenmaker van al do roodigc werktuigen voorzienaan, 'l en zeide, dat do heer des huizes hem gezonden had. De j jufvrouw bragt hem hierop naar de kamer, doch middeler- wijl verpligl zijnde een blik op de deur te werpen, kon zij

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2