niet genoeg op tien smid lellen tijdens deze op zijn gemak het slot aan de deur maakte. Dit gedaan zijnde verwijderde hij zich. Zoodra de gaarkeukenhouder echter te huis kwam, en het gebeurde vernam, bleek het, dat hij niemand gezon den had om hel slot te maken. Beiden begaven zich naar de kamer. Daar gekomen, bevonden zij, dal de gewaande slo tenmaker, dio het gesprek tusschen beide echtgenoolen had afgeluisterd na hel slot van do deur geiigt te hebbendo 12000 1'r. had medegenomen. Aan de 500 vleeschhouwersdie lo Parijs hel mono polio van den handel in vleesch hebben, brengt hun handel gemiddeld jaarlijks eene zuivere winst op van 15 millioen fr. Het monopolio zal hun ontnomen worden. In het departemant der Beneden-Alpenvraagt men in petitiën aan het Elysée, dal Louis Napoleonzich ten der den male aan de stembus vertoono, ten einde daaruit lo trekken geen tienjarig presidentschap, maar hel groote lol eene erfelijke kroon Men is thans bezig, eene brug te bouwen in de Ge- nesfee-rivier bij Porlogerilledie 230 voel hoog en 500 voet lang zal worden, en voor den spoorweg van Buffalo en New-York dienen moet. Men heeft sleenen hoekstukken 30 voel boven de bedding van den stroom aangebragl, cn eene menigte ellen boven den hoogsten walvan deze is het houtwerk 200 voet hoog opgetrokken en men zegt dal het model der brug zoo volmaakt is, dal er geen de min ste schudding gevreesd wordt, ook bij den ovcrtogl der zwaarste treinen. Men heeft 30 tonnen ijzer noodig voor de klompen en voegen van dit reusachtig bouwwerk. Onlangs heeft zich te Weenen het zeldzame geval voorgedaan, dal een welgekleed man, in de kracht zijns levens, zich bij den portier van hel krankzinnigen gesticht aanmeldde, met het verzoek, om aldaar opgenomen te wor den daar hij zoo even krankzinnig geworden was. Bij een onderzoek van geneesheeren bleek do opgaaf van den bo- doelden persoon naauwkeurig te zijn. Ktsrgerlifke Stand van 1(1 «Julfj 1S52. GEHUWD: P. Scheffer en G. Kazer. A. Pels en A. M. Steman. F. S. Meijer en A. G. Jacobs. BEVALLEN: D. Schenkels geb. Numeijer. Z. - - A. Munier geb. van Dam. Z. J. Svaen geb. Bakker. D. J. M. Roem geb. Colom. D. M. Esback geb. Dito. D. C. Vermeij geb. van Gent. D. OVERLEDEN; W. Botesz, 12 d. A. Hen, 5 m. E. Morssink, 15 vv. M. Seeles, 73 j. AMBTSHALVE INGESCHREVEN: 1. GEMENGDE BERIGTEN, Koningin Victoria heeft hel parlement met een aanspraak ontbonden. Met permissie van keizer Nicolaas zal in 1853 te Moskou eene nijvcrheidslentoonslelling gehouden worden. Het duilscho bondslegcr zal 1| pel. van de be volking bedragen. De prins-voorzitter is verzwakt en heeft rust noodig. Eene zamenzwcring om hem hel licht uille- Ldazen is bij tijds ontdekt en ycrijdeld, In Engeland is men druk bezig met hel verkiezen van wetgevers, Te Londen is een klomp goud uit Nieuw Zuid-Wallis aange bragl van 28 pond. Do sultan bevindt zich in groolo geldverlegenheid. Te Bazel heeft ccn kleermaker zich opgehangen aan do deur van een zijner crediteuren. To Amsterdam zijn 2 dames aangehouden wegens overtreding van 'l 8sto verbod. Het haarlemmermecrwater is in Juntj 5 duim gedaald. To Hoogeveen zijn 2 personen in een privaatpul omgekomen. In de hoofdstad van Engeland is jl. zondag een huis met een glazen dak door de zonne hitte in vlam gezet en afgebrand. To Parijs zijn ver scheidene werklieden cn paarden door do warmte bezweken. In do Boven-Pallz en Boven-Frankcnlund is de nood tot het hoogste gestegen. In Australië kost een paar schoe nen dikwijls 36 en een paard ƒ12, zoodal de emigranten te paard rijden om do voetzolen niet te verslijten. 2!c wellen «Ier stormen cn Ise.4 practisclic belang van (lerzeiïCï Jsennis. De engelsclie schout-bij-naclit Rcid heeft onlangs door naauwkeurige bestudering der logboeken van allerlei groote schepen in welke boeken de ligging der schepen, bet weder, de wind, de toestand der zee op be paalde uren naauwkeurig wordt vermeld, een paar geschriften: over de wetten der stormen uitgegeven, en daarin aangewezen, dat dekennis van de door hem gevormde stormleer de magl in zich sluit, om de kracht des winds te ontwapenen, wijl zij den zeelieden de eenvoudige middelen aan de hand geeft, van te weten, wanneer een storm opsteekt, of het schip den storm dan wel of de stornr het schip zal inhalen of het zich in het middelpunt of op de uiterste grenzen, vóór of achter, regts of links van den otkaan bevindt, en hoe in elk geval het schip bestuurd dient te worden. Zoo redde kapitein Methven, die zich Rcids stormleer eigen had ge maakt, zijn uit Indie komend schip Blenhcim door ir, veilige rigling de nijgt van den ork-aan van Maart 18">1 te ontzeilen, die vele schepen deert vergaan en bereikte behouden de Kaap. Op denzelfden breedtegraad werd op den 22slen Maart, te 8 uur des morgens, het schip Trafalgar verschrikkelijk gehavend, terwijl kapitein Methvendie wist dat hij wel dra den oost-noord-oostelijken grens des slorms naderde, die hij op den 19den door zijn koers zuidelijk te ntmen verlaten had op denzelfden dag des morgens Ie 3 uur alle zeilen bijzette en zijn volk toeriep past goed op, anders zijt gij binnen een half uur lijken." Op genoemden dag leden minstens een half dozijn groote koopvaardijschepen schipbreuk of be langrijke schade. Zes dagen later barstte er een nieuwe orkaan los cn drie schepen, die volgens Rcids theorie bijdraaiden om den storm teonl- gaan leden niet het geringste verlies. De kapitein van een dezer dtie schepen zeide: »Ik ben volkomen overtuigd dat deze manoeuvre, hel ter regter tijd doen ankeren van liet vaartuig, 350 zielen en bet schip be waarde." Der engelsche regering ontging het gewigt dezer stormleer niet. Lord Pahnerston en graaf GrciJ braglen alle consuls en koloniale ambtenaren met haar in kennis en de begeleidende brief van den eerstgenoemden toen nog minister, luidde aldus: nik zend u nevensgaand geschrift met bijlagen van den overste Rad, die vele jaren aan de studie van de theorie der stormen wijdde, tenein de in hel belang der scheepvaart de wetten waaraan de stormen gehoor zamen uit te vorschen. Tot praktisch nut van zoodanig onderzoek is het noodzakelijk, dat de bedoelde verschijnselen in de atmospheer, in overeenstemmende daadza ken over een zoo groot mogelijk gebied door bekwame personen worden nagegaan en opgeteekend. De lieer Rcid meent, dat dit het best door havenkapiteins, vuurlorenwakers en andere soortgelijke beambten, als aan houdende oplettendheid aan luchtverschijnselen aanbevolen kan geschieden. Dien ten gevolge zult gij uwe beste pogingen in hel werk stellen om kennis aangaande dit gewigtig onderwerp te verkrijgen en mij elk half jaar de verlangde inlichtingen, met zulke aanmerkingen als z ck aan li voordoen te doen geworden. Daar tiet van belang is de berekeningen betreffende de hanen door stormen aTgeloopen zoo veel mogelijk open haar te maken, zoo zult gij dit in dagbladen en periodieke geschiiftcn zoo yeel mogelijk bevorderen."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3