lingen der oostenrijksche regering met de nederlandsche wegens den afstand van eenige geschikte punten in Oost- Indie, met name van Sumulra, om de duitsche land verhuizing derwaarts te bevorderenvan allen grond ontbloot is. Bij een dezer dagen uitgevaardigd besluit van den groothertog van Toscane is bepaald, dat jongelieden die door een zwervend of werkeloos eri ongeregeld leven en door hebbelijke luidruchtigheid en losbandigheid hunne familie tot last strekken en voor de openbare rust gevaarlijk zijn, en tegen welke vruchteloos de gewone pelicie-maatrege len zijn aangewend, bij het slaande leger zullen worden ingelijfd. Door de koninklijke regering te Keulen is bij eene bekendmaking van 4 dezer de aandacht der landbouwers gevestigd op een middel, hetwelk gezegd wordt in de laatste jaren met goed gevolg tegen de aardappelziekte aangewend te zijn, niet uitnoodiging om proeven daarmede te nemen, en de uitkomsten dier proeven bekend maken. Dit middel is pocderkalk, zoo als die ontslaat wanneer men ongebiuschten kalk een tijd lang in vochtige lucht laai staan, of een wei nig met water besproeit zonder hem eigenlijk te blusschen. Zoodra in eeno streek de eersto sporen der ziekte aan het aardappelloof worden ontdekt, moeten do aardappelvelden en inzonderheid hel loot der planten, bij stil weder, liefst des avonds, met zoodanigen kalk bestrooid worden. Volgens de bekendmaking worden daartoe voor den pruissischen morgen (180 vierkanto roeden Rhijnb) omstreeks drie schepels (1 pruissiscbe schepel 0,549 nederl. mudde) yerciscbl. Dezer dagen maakte zich een melkboer te Berlijn aan de daar ter steile hoogst zeldzaam voorkomende misdaad van melkverkrachling schuldig. Hij herstelde namelijk door aqua pura de kwantiteit in zijne vaten, ten koste der kwaliteit. Op hoog bevel werd bet door hem met water vervalschle melkjc, naar de aangetrouwde familie in de goot verwezen en hij, de stiefvader, veroordeeld lot 5 thlr. boete. Het corps melkboeren, dat zich alles behalve vrij van deze zon de voeltheelt nu een adres ingediendhoudende verzoek dat het water ten hunnen opzigte wal minder duur moge worden berekend, dewijl hun vak anders te gronde gerigl wordt. Gedurende de warmte der laatste dagen is te Parijs voor een millioen fr. ijs verbruikt. Een koopman heeft uit vrees dit zijn voorraad mogt opraken, drie schepen van Ilavre naar Zweden gezonden, om 3000 ton ijs te halen, die den 15n Augustus kunnen aankomen. Een particuliere brief uit Adelaïdc in Australië vermeldt twee kort na elkander bekend geworden gruweldaden, door woeste inboorlingen gepleegd jegens curopesche zeelieden, die zich aan land hadden gewaagd. Do brik Black Eagle was, om water in te nemen, tusschen het eiland Turtledo- ine en hel vaste land voor anker gekomen, bad helgrootste gedeelte der manschap naar den wal gezonden en was hun terugkeer wachtende, toen in plaats van deze cene ontelba re menigte wilden in meer dan 300 lange smalle booten mei onbegrijpelijke snelheid op de brik aankwamen, aan boord klommen, al do schepelingen vermoordden, het schip plun derden en vervolgens in brand slaken. Terwijl de inboor lingen nog op en rondom het schip verzameld waren om al les wat hun bruikbaar scheen in hunne vaartuigen te bren genbereikten do vlammen den voorraad buskruid en het schip vloog in de lucht, door welke ontploffing meer dan 80 booten en 200 wilden het leven verloren. De tot water- halen uitgezonden manschap was overvallenvermoord en ter stond gebraden en opgegeten. Een ander schip geraakte om trent 52 mijlen van Adclaïde op strand, werd oogenblikkc- 1 ijk door de inboorlingen bemagtigd en de ongelukkige sche pelingen op do gruwelijkste wijze vermoord. Men spande hen i met armen en beenen uitgespreid tusschen twee hoornen, sneed bun het lijf open zonder hen eerst te hebben gedood haalde de ingewanden uit, zonder evenwel do edeler binnendeelen aan to lasten, en bond ben eindelijk nog levend aan slokken om hen boven een kolenvuur te braden. Bij den onlangs te Leidschendam zich bevindende zoo- genaamden wonderdoder, welke voorgaf de mirakuleuse kracht te bezittenom alle soorten van ongeneesbare kwalen to herstellen, meldde zich onder anderen een boer aan, dio klaagde over aanhoudende pijnen in de heupen. Onzo wonderdoder stelde hem als geneesmiddel voor 's morgens en 's avonds wat spiritus van salamoniac te gebruiken en bij die gelegenheid vijfmaal te bidden. Na verloop var. acht dagen kwam de boer weder bij den docler terug en verze kerde hem dal niets geholpen had. »Ik heb," zcide bij, trouw gebeden en wat het papier van een almanak (spi ritus van salarnoniak) aangaat, hiervan heb ik ook 's mor gens en 's avonds eenige blaadjes opgekaauwd, maar hel perkamenle capislorie, dat er omzat, kon ik niet klein krijgen, dat was te taai!" Do lijdingen, met de laatste stoombooten uil Califor- nië te New-York aangekomen, zijn niet onbelangrijk. De stad Sun Francisco, die gedurende de maand April zoo kalm was geweest, schijnt weder cenigzins de herkregen veiligheid te hebben verloren. Er is derhalve op nieuw een comité van waakzaamheid opgerigtwaarvan de leden in eene pro clamatie, dato G Mei, zijn uitgenoodigdom zich districts- gewijze to vereenigen, ten einde nachtpatrouilles te organi seren. In gemeld stuk wordt gezegd, dal uit de ir.forma- liën, door het uitvoerend bewind verkregen, hel bestaan van eene bende boosdoeners en brandstichters blijkt, dio nog on langs pogingen moeten hebben aangewend, om op verschil lende plaatsen brand te doen uitbarsten. In de omstreken moet men nog van tijd tot lijd heroïke maatregelen te baat nemen. De californischo dagbladen deelen verscheidene fei len ten voorbedde mede. Wij nemen het volgende over: «Zekere Thomas George, uit Sidney gevlugt, bad 150 on een goud ontstolen aan Mechael Mac Keurtelo Granilo Creek, bij Coloma. Hij werd gearresteerd en voor een ge- improviseerden jury gebragtdie hem veroordeelde, om te worden opgehangen, indien hij niet binnen een half uur al hel gestolene terug gaf. De beschuldigde wilde niets resti tueren daarop werd bij onmiddelijk aangepakt enopgehan^

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2