it i s tï w s t n d x ii m u. het vreemde allleen van een stempel voorzien werd, zou die stem pel eer wantrouwen dan lust tot koopen opwekken. Het is bij aandachtige lezing van hetgeen de minister gezegd heeft zeer dui delijk, dat hij alleen den waarborg mede in het spel heeft gebragt omdat ook deze misschien nog enkele stemmen voor het ontwerp zoude kunnen doen winnen; maar dat de ware reden voor het be houd in de opbrengst voor de schatkist is gelegen. De waarborg brengt honderd duizend gulden op. Maar als belasting is deze wet zeker de slechtste van allen, wegens de enorme kosten van invordering. Van de 170,000 gulden die betaald wordt komt slechts 100,000 gulden in de schatkist. Het perceptieloon bedraagt dus meer dan een derde van de opbrengst cn daarvoor moet boven dien de fabriekant niet alleen gedurende de uitoefening van het beroep, maar reeds voor dat hij het aanvaardt, zich aan verschil lende formaliteiten onderwerpen, moet hij zich niet alleen des daagsmaar ook des nachts het bezoek der ambtenaren en dikwerf allerlei vexatien laten welgevallen en wordt zelfs na zijn dood de afdoening zijns boedels door allerlei lastige formaliteiten vertraagd. Wat was het antwoord des ministers op deze bedenkigen? De heer van der Linden heeft mij verweten dat ik de indiening "dezer wet als belastingwet, niet genoegzaam had geregtvaardigd, maar veeleer had toegegevendat de waarborg als betalingsmid- del niet veel aanbeveling verdiende. Wil de spreker, wil de ka- nier daaruit afleiden, dat men de belasting, omdat de perceptiekos- ten zoo hoog zijnmoet afschaffen, dan is die conclusie juist. Ik zal nimmer deze belasting ah belastingzoo zeer in mij- ne bescherming nemen, dat ik niet zeggen zou, dat zij uit een finantiëel oogpunt afkeuring verdient." Ziedaar de meest curieusc verdediging, van een finantiëel wets ontwerp, wanneer de minister zegt: de wet verdient afkeuring, de conclusie is juist, dat de belasting moet afgeschaft worden, maar toch moet zij behouden worden omdat zij honderd duizend gul den opbrengt. Na zulk eene verdediging is er slechts één zaak die ons verwondert. Het is de aanneming van het wets-ontwerp, zelfs als maatregel van overgang tot eene latere afschaffing, HELDER en N1EÜWED1EP, 24 Julij 1852. De tweede stuurman van bet koopvaardijschip Koning W illem II had jl. woensdagnacht het ongeluk van de loop plank in liet water te vallen en te verdrinken, daar men hem uithoofde van de duisternis niet kou redden. Bij kon. besluit van 13 Maart jl.is bewilliging ver leend lot oprigting eener voorgeriornene maatschappij tot ontginning en hel in cultuur brengen van aangekochte o o gronden in den Anna-Paulovvna-Poldcrwelke naamlooze vennootschap gevestigd zal zijn te Amsterdam, onder directie van den heer A. P. de Lange. Door de nedcrlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht geworden do navolgende 27 schepen, als: Voor Amsterdam: Catharina Johanna, kapt. J. B. Juski; Cornelia en Henriette, kapt. T. Gollards; Zeeland, kapt. F. de Winter; Aerdl van Nes, kapt. L. Hazewinkel; Castor, kapt. P. F. Lange; Gen. Bn. van Geen, kapt. G. Rotgans, van Dordrecht: Delta, kapt. J. G. Kunst, van id.Jacoba Helena kapt. J. M. Pfeilvan Rotterdam; Catharina Maria, kapt. M. J. Logger, van id.America, kapt, F. Ruiter, van id.Salatiga, kapt. J. N. Besier, van id. Hollands Trouw, kapt. J. C. Kreije, van id,Beatrix, kapt. E. Verschoor, van id. Voor Rotterdam; Japara, kapt, N. N.Johanna Maria, kapt. J. C. F. Lupcke Jr.Cercs, kapt. F. Mellema Eliza- belh, kapt. P. Serlé; Nieuw Lekkerland kapt. M. B. Hoff- man; Reijerwaard, kapt. P. Wierickx; Eugénie, kapt. E. J. Rargman; Kenau Hasselaar, kapt. U. Lindeman; Heiidrika kapt. H. ReiniersenCatharina, kapt. W. Galander; Adm. Zoutmankapt. IJ. G. Hinrichs. Voor Middelburg: Duif!kapt. B. J. Muller, van Rot terdam; Gerardus Jacohuskapt. II. B. G. H. Ruijsch van id. Voor Schiedam: Mercator, kapt. J. Poort. Onder de gezonde en levens zeer nuttige uilspannin gen in den zomer bekleedt hel zwemmen eene voorname plaats; jammer echter dat deze nuttige kunst jaarlijks zoo vele offers vraagt. Vrij algemeen zijn de deskundigen van gevoelen, dal er vele mensehen bij hel zwemmen verloren gaan, doordien zij door eene beroerte getroffen worden. De oorzaak is daarin gelegen, dal vele zwemmers de groole onvoorzigtigheid heb ben hun hoofd niet genoegzaam te verkoelen. Zie hier de oorzaak van dit verschijnsel: eene vaste wel is het, dat het bloed, hij verkoeling des ligchaams, zich in de meer warme deelen van hetzelve ophoopt; hel ligchaam des zwemmers dus geheel verkoeld zijnde, behalve het hoofd, zoo zal hel bloed zich in dit deel oplioopen, welke ophooping nog ver meerderd wordt, doordien do zon het hoold nog meer ver warmt. Door deze vermeerderde ophooping van hel bloed (congestie) in hel hoofd, wordt eene drukking op de her senen te weeg gebragtwelke het bewustzijn doel Verliezen. De ongelukkigehierdoor getroffen, zinkt geheel bewusteloos weg en is aan den dood overgegeven. Op 14 Mei jl. had een vrccseiijk looneel plaats aan boord van do schoener Henriette Elizabethgevoerd door kapt. J, F. Meijer, van Nickerie naar Paramaribo. Dien avond stak een hevige wind op en het was slik donker. De ka pitein en stuurman stonden, omstreeks 11 ure, ter regter- zijdo op hel verdek, toen zij op eens een zvvuren schok voelden. Te gelijker lijd werd ter linker zijde een vaartuig bemerkt, zijnde, zoo als later bleek, de schoener Curacao- naargevoerd door kapt. A. Hot, welke de Henriet te Elizabeth reeds zoo nabij was genaderd, dal de hoorn van do fokkemast der laatste in drio stukken gebroken werd. Een der stukken trof den man die aan het roer stond op da horst, terwijl de kapitein aan het hoofd gekwetst en de stuur man zoodanig gewond werd, dal hij, ondanks allo aangc- bragle hulp, spoedig daarna den geest gaf. De man aan hel roer leefde nog den volgenden morgen omstreeks 8 ure, als wanneer hij ook den laalslen adem uitblies. Dc kapitein, die na het hekomen van de hoofdwonde bewusteloos op het dek was neilergezegen werd gelukkig behouden. Nadut het ongeluk gebeurd was en het vaartuig zware averij bekomen had, besloot do kapitein naar Nickerie terug te keeren. Den volgenden dag werden de twee lijken aldaar aan wal gebragt en met de meeste deelneming ter aarde besteld. Er heeft zich in Engeland eene vereeniging gevormd wier leden tegen eene contributie van een guinje per jaar, het regt hebben voor een zeer gering honorarium, dooreen algemeen gunstig bekend en regtschapen scheikundige van onbetwistbare bekwaamheid, alle voorwerpen chemisch te doen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2