niet de prinses ylmalla van Saksen Weiman binnen kort zal voltrokken worden op bet kasteel Oraniensleinalwaar do hertog van Nassau en zijne gemalin zich tegenwoordig bevinden, en dat het hooge paar zich vervolgens m gezel schap van den hertog Bernhard van Saksen-fVeimar den vader der doorluchtige bruid, voor eenige weken naar O D Schlangenbad zal begeven. O O Naar luid van borigten uit Rusland, van het midden der loopende maand, hebben de Tscherkelsen aan denK.au- kasus eenen algemeenen aanval op do positie der russischt' troepen ondernomen, welke met zooveel beleid schijnt te zijn uitgevoerd, dal de laatstgenoemden zich genoopt heb ben gevonden, om tot in hunne vorige stellingen terug te trekken. De onlusten, die voor weinige dagen in het iersche graafschap Clare, bij de parlements-verkiezingzijn uitge barsten, zijn weder herhaald. Eenige soldaten vanhot31sle regemenl, waarvan laatstelijk een detachement op de oproe rige volksmenigte gevuurd had zijn door een hoop gemeen onverhoeds op den weg aangevallen en derwijze mishandeld dat twee hunner ten gevolge daarvan in doodsgevaar vcr- keeren. Daarna is een der gebouwen, waarin de troepen gehuisvest waren, met sleenen bestormd; do aldaar op dal oogenblik bevelvoerende onder-officier heeft zich niet kun nen of niet willen verdedigen; maar eeue sterkere afdeeling troepen is van elders aangerukt en heelt de muitelingen met de hajonnel uiteengedreven. Twee officieren zijn bij die gelegenheid gewond. Uit Presburg meldt men, dat aldaar, ten gevolge van de overmatige hitte, do bronnen grootendeels opdroogen; bij de openbare water-bassins waren wachten geplaatst, om den voorraad water Ie bewaren voor bet geval van brand. Den 25n dezer viel te Goes hel volgende ongeval voor: Twee knapen, 12 en 13 jaar oud, speelden in een' kersen- boomgaard, toen een van hen eene pistool opnam, die door den oppasser van den boomgaard daar was nedergelegd en met eenige kersenpitten geladen was. Ofschoon de knaap wist dat de pistool geladen was, had hij de onvoorzsgtig- hcid die op te nemen en zijn makker er mede Ie bedrei gen, met het ongelukkig gevolg, dal het schol afging en do volle lading in liet hoofd trof, zoodat hij zwaar gewond nederviel en korte oogenblikken daarna overleed. In het dorp Feslinioz in Noordwallis, stierf onlangs een landman in den ouderdom van 105 jaren; deze had bij zijne eerste vrouw 30, bij de tweede 10, en bij de derde 4 kinderen, gehad. Zijn jongsto zoon was 81 jaren jonger dan de oudste. Hel lijk werd door 800 nakomelin gen gevolgd, om dezen aartsvader naar bet graf lo brengen. De beer P. een geacht ingezeten van Rotteidamheeft zich dezer dagen schuldig gemaakt aan eenc poging lol rnoord op zijne vrouw. liij was van een reisje vroeger te ruggekomen dan men verwachtte en betrapte zijne vrouw op heelerdaad op echtbreuk. In drilt ontstoken laadde bij een pistool met hagel en verwondde de vrouw zoo ernstig aan den schouderdal men voor haar leven vreest. Haar medepligligo heeft ook eenige hagelkorrels in hel gezigl ontvanger:. Do heer P. heelt zich vrijwillig in handen der policie overgegeven. Er zijn wetenswaardige bijzonderheden ontvangen nopens den toestand in China, die rasscho vorderingen maakt en den troon des Keizers bedreigt. De opstand duurt reeds drie jaren. Deze]re is uitgebar sten in de provincie Kouang, onder do MaisTse, die.sedeit de dynastie der Mings beeft opgehouden te beslaan narne- lijk 300 jaren geleden zich niet hebben willen onderwer pen, noch eenige schatting betalen aan dc dynastie des te gen woordigen Keizers Mantchoux, Na in talrijke gevech ten en schermutselingen vele mandarijnen en onderscheidene (luizende soldaten Ie hebben gedood, hebben zij niet alleen (Ie geheele provincie, welke niet meer aan den Keizer ge hoorzaamt, veroverd, maar zij bezetten reeds een gedeelte der provincie lio Nan. Eene nieuwe poging tot opstand znu in December 11. in de voornaamste sleden der provincie Hou-Kouang en Kouang gewaagd worden, doch hel doel der opstandelingen is niet bereikt, omdat liet gouvernement de verwezenlijking heelt tooi komenen vooral gestrenge en krachtige maatregelen heeft genomen in do beide hoofdsteden van Hou-Kouang, waar twee, reeds tol koning uitgeroepen personen, hunne troonen hoopten te vestigen. Men veronderstelt dut die po gingen zullen worden vernieuwd en wel op veel dreigender wijze, zoodra de regering niet meer bij magte zul wezen om ze te onderdrukken; daarom houdt zich de Keizer ijverig onledig met do vermeerdering van bel leger, en met du J O O O 1 uitbreiding van de magt der mandarijnen in alle steden wel ke men als in staat van beleg kan beschouwen. In de verslagen van de ambtenaren aan den Keizer wordt gemeld, dat alle godsdienstsectenvooral zij, die aan ziels verhuizing gelooven door een eed tegen de thans heerscben- (lc dynastie gebonden zijn: dat zij beloofd hebben gemeeno zaak tricl du opstandelingen tc zullen maken en den troon aan een vorst van chinescbe afkomst te zullen geven. Hier op beeft de Keizer den Mandarijnen, onder bedreiging van de zwaarste straffen, bevolen, al de secten geheel en al uil te roeijen, en alleen de getrouwe aanhangers van Confucius van do vervolging uit tc zonderen. Ter uitvoering van dit n o o bevel heeft een algemeerie moord op de leden dier seclcn in Hou Kouang plaats gehad. Intusseheii wordt de christelijke godsdienst meer dan ooit vervolgd, en wordt de Keizer, door allerlei lasteringen meer en meer legen de Christenen ingenomen. Een groot aantal hunner zijn in de provincie Hou-Kouang gevangen genomen; doch daar het bleek dat zij aan den opstand onschuldig wa ren, werden zij weder in vrijheid gesteld. Vele bekeerde Chinezen zijn met hunne geestelijken, uil hoofde van de mis handelingenwelke zij ondergaan hebben, en do vervolgin gen, waaraan zij bloot stonden, ontvlugl. Een jeugdig scheikundige te Bazel, de lieer C. Mei jer heeft een middel uilgevonden om de gazlichlen door do electrische draden te ontsteken en weder uit te blusschen zoodat de straten eener geheele stad als in een oogenblik door eene enkele hand verlicht kunnen worden.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2