ccnkomslig bijzondere uilgaten Ie vervaardigen, welke offi- j eicel goedgekeurd en alleen gebezigd moeten worden op «les ooslenrijksche inriglirigen tan ouderwijs. Daardoor ver- vallen de bekende leipziger uilgaven van Teubner, Tauch i nilz in de categorie van veibodeno boeken, en Horatius, en Tacilus, Homerus en Thucydides zullen van do schadelijke j beslanddcclen voor do jeugd, volgens de meening der re gering, gezuiverd worden. L'e siaalsche ijver, waarmede: men aan de betelen der regering gehoor geelt, schijnt nog verder gegaan te zijn dan men eigenlijk bedoelde; ten minste eene censuur van Cicero's weiken, welke de mees terstukken van dezen repitbiikeinschen geest lot een onken baar geraamte had teiknoeui, is zelfs van hooger hand af- O gekeurd. -Voor cenigo dagen kvvain een van Arcndab! naar Portsmoulh bestemd noorweegseh srhip bij Dover ten anker. Toen hel weder ander zeil wilde gaan, bragt hel ankerden j onderzeesehcn lelegrafwhen kabel naar boven, dien de ka- pitein met bijlen wilde doen doorbakken, waarop een frun- sche loods, die gelukkig in de nabijheid was, hem hiero ver ernstig onderhield en niet dan met eenige moeite be woog, om zonder beschadiging van den telegraaf zijn an ker daarvan te bevrijden. Bij hel herigi van de commissie voor de droogmaking van het Haarlemmermeer, is nog, behalve hetgeen reeds daaromtrent is vermeld, aarigemei ktdat men weüigt, bij eene veranderde weersgesteldheid en aanhoudenden regen, O O den bodem nog wel met eenig water bedekt zal kunnen zien, vermits het, wegens den ongenoegzame!! toestand der verkaveling, nog niet spoedig genoeg naar do afvoer kanalen kan vloi-ijen. De commissie aclit het verder doelloos, om de verschillende waterstanden (Ier voltooide vakken van de hoofdvaart oplegeven, of zo tot een gemiddelden stand te herleiden, vermits die standen, zoolang de vakken niet met elkander in verband zijn gebragt, zoo zeer van plaatselijke omstandigheden afhankelijk zijn. Zoo is onlangs in het vak, nabij de Lijnden, hetwelk op den alstaud van een uur gaans is afgewerkt, de stand van het water op 4 ei 65 d. ouder A. P. waargenomen, en de stand in het veel kortere vak van de Cruquius op 4 cl 5 d. onder A. P ofschoon eene uilmaling van slechts weinige uren dit verschil bad kunnen doen verdwijnen. De commissie heelt voorts doen opmerken dat op den 6den Julij de vermoedelijke middenstand van het water in het meer op 3 el 90 d. onder A. P. is opgegeven. -liet schijnt, dat de fransche bewindslieden lot andere gedachten zjjn gekomen, wal de uitsluiting aangaat van het openbare onderwijs der belijders van eene andere godsdienst dan de kalholijke. In het regeringshlad is heden eene lijst geplaatst van de ter mededinging aangenomen kandi daten, waarop do namen voorkomen van 4 protestanten en 2 israëliten. iSademaal de regering ditmaal met meer dan j gewone zorg de godsdienstige gezindheid van elk der kandi daten heelt opgegeven, mag men aannemen, dal er in de l.ooge staalkundige kringen ten minste ernstig spraak is ge weest van de uitsluiting der niel-katholijkcu. Twee personen drasse en Ctti sint er, die aan den op stand te Clamcey op ecno bloeddorstige wijze hadden deel genomen, hebben, den 30n Julij II. tn die stad hunne strat ondergaan. drasse had namelijk een 78jarigen grijsaard, den heer Bonneau, die hem geweigerd had de wapenen, welke in zijne woning waren af te geven, vermoord. Cuisinier hadna den aanval op du kazerne der gendarmerie te Clantery, een gewonden gendarme op eene gruwelijke wijze om het leven gebragt. Beiden werden door den krijgsraad ter dood veroordeeld en hun beroep in cassatie van de hand gewezen, terwijl er, wegens de wree- de wijze waarop heide boosdoeners do misdaden bedreven hadden, geenc termen te vinden vraren om hun genade te verlueuen. In de zeven eerste maanden van 1852 zijn in Frank rijk 4487 werken gedrukt, legen 4112 of 375 meer dan op gelijk tijdstip in 1851; bovendien werden er in 1852 nog 1130 plaatwerken, enz. en 417 muziekwerken of een totaal san 6034 werken uitgegeven. Uit Triest meldt men, dal de eilanden Scarpanti en Carsos wegens de herhaalde gevallen van scheepsroof, waar aan zich de bevolking schuldig maakt door de Porte voor onbepaalden tijd huilen betrekking zoo wel met hel vaste land als in el de overige eilanden gesteld zijn. De prins stedehouder van Polen heeft, ten einde do te Warschau heerschende ellende te lenigen, bevolen, dat dagelijks 300 behoeftigen gratis gevoed en dal hel aantal der goedkoope maaltijden vermeerderd zullen worden. Te Koustantinopel is op 22 Julij een firman uitge vaardigd lot het oprigleti van een nieuwe orde, verdeeld in 5 klassen. De insig-iia van deze nieuwe orde heslaan in het keizerlijk cijfer met hel devies: Trouw, volharding, gehechtheid. De decoratie van de eerste klasse is geschon ken aan den grootvizier, aan den grootadmiraal en aan den grootmeester der artillerie; die der tweede klasse aan Om- rner Pacha, Ali-Pacho, Namuk Pacha en Selim Pachu die der derde klasse aan Ferard Eifendi, Meheniet Pacha en Meheniet Reschid Pacha. Naar luid van een officieel verslag, aangaande de on gelukken, aan stoomhooten in de Ver.-Staten overkomen zijn gedurende het jaar 1851 niet .minder dan 118 zooda nige vaartuigen op de moeren en rivieren geheel of gedeel telijk vergaan, waarbij 695 menschen het leven hebben verloren. Men verneemt, dat de beroemde ijzeren armstoel van koning Dagohertdie eertijds naar de abdij van St. Denis van daar gebragt werd naar de openbare boekerij in de straal Richelieu, waar bij zich op dit oogenblik bevindt, weldra zal worden verplaatst in bet museum van gedenkstukken uil den koninklijken en keizerlijken regeringstijd, dat thans op eene der gaanderijen van de Louvre wordt ingerigl. Daar koning Dagohert fn 638 overleden is, zoo is deze armstoel j minstens 1214 jaar oud. Eenige dagen geleden gebruikte een koopman in lakens lo Elbeuf, zyn middagmaal in het hótel te Parijs, en maak te hij die gelegenheid kennis met twee vreemdelingen, dio zich mede voor kooplieden uitgaven, met welke beide hce-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2