dienst wilden bewijzen. Deze molen zal eerstdaags in wer king worden gesteld; zijnde de proefnemingenzoo men verneemt, naar wensch gelukt. Sedert de laatst aangobragle 48 ton haring door de cnkhuizer buis, Enkhuizer Hoop, stuurman D. de Groot, op 30 J111ij II., is er geen voorraad meer aangekomen, en heeft rnen in allo plaatsen behoefte. Do visscherij is sedert een aantal jaren niet zoo ongunstig geweest als zij thans schijnt te zijn, terwijl de wind in de laatste dagen voor de aankomst van schepen niet gunstig was. Men verneemt, dat onder Kuilenburg eene verschrik kelijke misdaad gepleegd is. Zekere J. P.wonende aan den rielveldschcn weg, moet zijne trouw hebben dood ge stoken. Als aanleidende oorzaak moet worden beschouwd, dat dc vrouw, welke een paard langs den weg moest wei den, het dier door onvoorzigligheid in een kamp haver heeft laten ioopen«lat hun toebehoordewaardoor tusschcn hen een hevige twist ontstond. Te Sledum (prov. Groningen) maken de noord-ame- rikaansche of zoogenaamde arendploegen thans veel opgang. Aan deze werktuigen wordt «loor deskundigen, verre hoven «Ie alhier gebruikelijke, de vooikcur gegeven. Ook bezit ten «leze ploegen eene eigenschap, waardoor zij boven allo dergelijke werktuigen uitmunten, en wel daardoor dat de ijzers nooit behoeven gescherpt te worden; deze scherpen zich zeiven. Dezer «lagen is eene groolsche onderneming tot stand gekomen, welke voor handel en verkeer gewiglige gevolgen zal hebben. Door hel voltcekenen van een kapitaal, ten be drage van verscheiden honderd duizend ponden sterling is men in slaat gesteld eene engelsch-continentalo stoomboot- O O gemeenschap op uitgebreide schaal te grondvesten. Twintig stoomschepen zullen de havens van Amsterdam, Rotterdam, Hamburg, Breinen, Swincmunde, Koppenhagen en Stokholm met Londen, Liveipool en Plijmoulb in versnelde gemeen schap brengen. Zoo zal men h. v. in 44 uren van Kop penhagen en in 46 uren van Svvinemundo te Londen kun nen zijn. Deze onderneming belooft ruime renten. In Frankrijk wordt steeds met veel gestrengheid ge waakt tegen «Ie geheime vethreiding van geschriften, die in eencn vijandiger! loon ten aanzien van de regering zijn geschreven. Het kan uit dien hoofde wel niemand verwon deren, dal de bewindslieden een naauwkeurig loezigt liehben gelast, betreffende hel nieuwe repuhlikeinsehe geschrift van den heer Fictor Hugo, 't welk thans, ouder den titel van Napoleon de Kleine, lo Brussel wordt uitgegeven. De menigvuldige vrienden, welke de genoemde verbannen let terkundige onder alle klassen der maatschappij lelt, schijnen te hebben gedacht, dat hij het toezigt der rege ring zoude hebben kunnen ontduiken en liet genoemde werk spoedig allerwegen zou zijn verspreid. Tot dus ver is het echter slechts in weinige handen. Al dc belgische dagbladen, welke uittreksels tan dat heftige geschrift medcdeelen worden onvervvijItl aan de grenzen in beslag genomen. - Hel dagblad La Patrie deelt hel programma van hel nationaal feest mede, dat den 15 dezerden geboortedag van Keizer Napoleongegeven zal worden. Di s morgens zal do Prins, in de Mugdalenakerkhet Te Deum bijwonen. Da toegang lot de Champs Elysées zul 62 fonteinen ter hooglo van 7 ellen bevallen, met standbeelden, bloemen en loof versierd, welke fonteinen lot watersprongen bestemd zijn. Tusschen deze twee rijen fonteinen komen 156 gazloestellen met kandelabres verbonden, welke adelaars en gekroonde N's voorstellen en des avoiuls stroomen van licht zullen ver spreiden. De fonteinen adelaars en naamcijfers worden met guirlandes van gekleurde glazen verbonden. Op helmiddel- punt der Champs Elysées, waar bet hasin gevonden wordt, zal men het door den heer de Nieuwerkerque vervaardigd bronzen stuud beeld «les Keizers zien. Op liet groole plein worden twee schouvvlooneelen en twee cocagnemaslen opge slagen. De kolom op de plaats Vendönie wordt van beneden lot hoven met gaz verlicht. Op vier hoeken «Ier bovenste kroon lijst prijken insgelijks verlichte adelaars, die keizerlijke kroo- nen ondersteunen, in welke de edelgesteenten door lichten van velschillende kleuren nagebootst worden. Acht grooto schilden, die het plein omringen, verloonen de acht namen van even zoo vele overwinningen uil de dagen des kcizer- rijks. Verscheiden stralen in den omtrek worden geïllumi neerd. Vooral zal uitmunten een vuurwerk, dat voor het paleis der Wetgevende Vergadering zal worden afgestoken. Daarbij zal oniler anderen worden voorgesteld de overtogt over den Sl. Beman!een nieuw soort van vuurwerk za! du sneeuwvlokken vervangen, waarmede de wandelende perso nen zullen bedekt worden; daarbij zu! tevens vertoond wor den een reusachtig afbeeldsel van den Keizer Ie paard, op liet oogenlilik dal hij den Sl. Bernard overtrekt. Door mid- «lel van luchtballons zul ook dit vuurwerk in de lucht worden afgestoken. Er zal voorts een hal gegeven worden op de markt «les Innocents; die markt zal daartoe in eene versierde balzaal her schapen worden, waarin zich 20,000 personen vrijelijk zul len kunnen bewegen. Voorts zal het einde den last dragen. Daar de parlemenls-verkiezingenmet uitzondering van die voor drie door overlijden vacante plaatsennu ge heel afgcloopen zijn, geven de engclsehe bladen op nieuw lijsten der vei kozenenmet eene opgave der veihouiling van hunne politieke zienswijze. 306 leden behooren volgens «lio opgave, tot do partij «Ier V'rijhandelanrs en voorstanders van politieke hervormingen cn 307 tol de mi nisteriele pa 1 tij ter vv ijl 8 onder do onzijdige gerangschikt w orile 11. Bui-geslijlic Stand van 14 Augustus a«32. GMHUWD C. Sehagen en E. Gorlee. BEVALLEN: E. Buijs geb. Biuin Z. M. Kok geli. BakkerZ. A. Vi»ser geb. RijkeZ. E. F. II. van der Zvvan geb. Ituijler, D. J. de Geus, D. J. AmelungZ. OVERLEDENM. Rnvesleijn1G m. G. Veldman, 14 m. .1 Breebanrl5 j. C. J. Smids, 13 d. M. .1. Spigl 4 m.J.Pionk, 3 j. J. P. Duinlier, G5 j. M, Klopper, 3 ui. J. A. Kaletzky, 3 m. J. M. E Roem, 4 w.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3