locht daarop den notaris om hem een veilig nachtverblijf te willen aanwijzen, daar hij zich in du dorps-herberg niet zeker genoeg achtte. De notaris voldeed aan dit verzoek. Naauwelijks was de grondeigenaar in het aangewezen lo gies gekomen, of de veldwachter klopte aan en bragt twee gendarmen, die een transport hadden, in hetzelfde huis, welks beueden-verdieping uit twee kamers bestond, cn dus voor hen en den grondeigenaar ieder een afzonderlijk verblijf aanbood. Nu dubbel gerust gesteld, begeeft hij zich ter rust. Tegen middernacht wordt er weder aangekloptzonder vrees opent hij, maar wordt plotseling met de pistool aan gevallen door een gemaskerd man, gevolgd door een twee de, wiens gelaat zwart gemaakt was. Do grondeigenaar roept om hulp. De gendarmen vliegen toe en een hunner schiet onmiddelijk den gemaskerde neder, terwijl de andere zich van den tweeden roover meester maakte, in wien men nu den notaris herkende. Op hel vallen van het schot was een dorde spitsboef op komen dagen, in den waan dal de grondeigenaar getroffen was. Deze derde was niemand an ders dan de regter! Beiden betinden zich thans reeds in de gevangenis te Peslh. Do Voorzienigheid had gewild, dat de veldwachter, zonder kennisgeving aan zijne overheid, de twee gen darmen inkwartierde, en daardoor den gronddeigenaar redde." Voor cenigen lijd heelt een echtpaar te Mandal, (provincie Christiansand) in Noorwegen, hunne diamanten brudofl of 70jarige huweüjks-vereeniging gevierd, bij welke gelegenheid hun huwelijk op nieuw is ingezegend. De beide echtelingen waren 91 jaren oud. In 1633 maakten de weesmeesleren te Batavia aan do weeskamer te Amsterdam over, de betrekkelijk geringe som van 701 rijksdaalders, als nalatenschap van zeker te Batavia overleden persoon, ten behoeve der daarop regthebbenden. Die regthebbenden zijn, niet tot hun nadeel, wal lang weg gebleven en hebben hunne reglen eerst kortelings doen gel den. Ondertusschen waren de 701 rijksdaalders reeds in 1838 aangegroeid tot een nominaal kapitaal van 127,000 2| pCt. W. S. en zullen thans 14 jaren later niet onbelangrijk ver meerderd zijn. De reglbank heelt de weeskamer tol reke ning en uilkeering veroordeeld. O O ïiisrgciïijke Stand van 21 Augustus 1852. GEHUWD: J. Schuurman en T. P. Elart. A. de Groene en J. de Kerke. D. de Groot en C. A. Schorsij. P. J. Bak ker en G. Schouten. S. Baak en C. C. Linterman. K. Bontes en C B. van Hartevelt. BEVALLENW. Kramer geb. GriekD. G. Sterk geb. Pluilaart, Z. R. Manheim geb. de Jong, Z. S. Schrodei geb. Steen, D. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. OVERLEDEN: A. Bijl, 32 j. G. de Haan, 2 m. J. M. van Tijn, 2 m. H. van der Kolk, 72 j. G. Knip, 7 w. M. C. van Viegen, 3 m. J. Groot, 15 w. GEMENGDE BERIGTEN. De keizer van Oostenrijk reist met buitgewone snelheid door Hongarije. Te Weenen heeft men eene geheime vrijmet selaarsloge ontdekt. De pruisische min. van oorlog heeft bevel gegeven lot het ontwapenen der Rijnvestingen. De spoorweg van Alexandrie en naar Cairo zal waarschijnlijk tot aan do Roode Zee verlengd worden. Te Thourout (W. Vlaanderen) zijn hagelbiokken gevallen Ier grootte van een vuist. Te Rotterdam is een jufvrouw onder de hevigste [lijnen overleden, na het uitdrinken van een ffeschjc vitriool. Te Ouderkerk heeft eene zeug 11 biggen geworpen; 10 waren welgeschapen, de 11de had een olifantskop met een vierk. oog in 'l midden, daar boven de staart en den bek onder den kop. Te Rotterdam is een soldaat met zijn meisje achter de Lombanlstraat in 't water geraaktdoch bij lijds op het drooge gehaald. De nederlandscho liederta fels hebben geen deel genomen aan het zangersfeest te Kleef. In de residentie Banjoemaas is een heer overleden van 115 j. De E. K. is tegen 8 Sopt. bijeengeroepen. Professor Holloway te Londen heeft een landgoed gekocht voor ƒ1,200,000, gaat steeds voort met het verkoopen van won derpillen a contant. De hertog van Saxen-Weiinar-Eise- nach is hij Z. M. ten eten geweest. De president van de groole republiek is door de koningin van Portugal benoemd tol grootkruis der orde van den toren en den degen. Aan de mexikaansche grenzen worden verregaande rooverijen ge pleegd door de Indianen. Op het jl. dingsdag-avond te Parijs gehouden bal der Dames van de Hal is liet vrij ruw en ongemanierd toegegaan. 1 N E E O A' I> E S. Mijn Heer de Redacteur! Daar het u nooit te veel geweest isom datgene wat er over bet voorgestelde Kanaal van Geestmerambacht door Schagen en de Ou de Sluis in het n.-b. Kanaal geschreven werd, bereidwillig iu uw geacht blad op te nemenneem ik de vrijheid u ook deze mijne beschouwingen over die zaak te doen gewordenmet verzoek de zelve per eerste gelegenheid te willen plaatsen, misschien dat het eenig nut doet. Langedijk, 19 Aug. 1852 UEds. Dienaar, T. N. Zoo als het met alles gaat, is het ook met het Kanaal voor ons waterschap gegaaneen groote ophef, veel geschrijf, en geen ge volg. Zoo als de zaak zich eerst voordeed en ik in de gelegenheid was er over te hooren sprekendacht ik niet anders of over een jaar is het bewuste Kanaal gereed en w ij varen en rijden langs ee- nen verkorten en verbeterden weg met onze groenten naar den Hel der en elders heen onze mest, zullen wij tegen verhoogde prijzen in den nieuwen polder bezorgen en meer dergelijke voordeelen welke een ieder naar zijn vak zoude kunnen genieten. Maarmaar sedert maanden hoor ik niets meer van een Ka naal of nieuwe uitwatering, zoodat ik de vrijheid eens nam naar de zaak te informerenen ik hoorde dat er nog niela was verrigt dat naam mogt hebben, de zaak te bevorderen; ik had ten min sten verwacht dat elk bestuur reeds met de zaak w&s bekend ge maakt, dat het stilzwijgen de oorzaak was, eene te groote kosten, en dit is misschien nog wel het geval. Doch uit dat oogpunt ging ik toen de zaak ook eens bezien en ziet ik ben noch boer noch koopmanmaar beschouw de zaken toch altijd gaarne met een koop- mans oog, namelijk, is er winst te halen; is kapitaal en intrest ge waarborgd, en blijft er dan nog wat over maar.... alweer maar waar kreeg ik goede inlichtingen. Het gemeente-bestuur van Scha gen heeft een verzoekschrift ontvangen, om gevolg aan de zaak te geven, aan hetzelve werd verzocht er werk van te maken, en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3