mm V r l e n i i n. per Green heeft een reisje gemaakt tan 19400 roet in de hoogtede temperatuur was aldaar 25 gr. onder 't vries punt. In de haai van Honduras is een nieuwe engelsehe kolonie gesticht. - Op de Theems zijn dezer dagen 244 schepen aangekomen. ln Eralsheiin zijn verscheidene ge bouwen door eene aardbeving ingestort. SET*TSLJ3E"ET-V.3353 PÏZ7 5S3Do> Dr. William Barnesvan Calcutta heeft, naar men zegt, eene ont dekking gedaan, waarin de wetenschap het hoogste belang stelt. Men meldt dat hij na drie maanden de oevers van den Ganges te hebben bereisd, waar hij vette planten had verzameld, op zekeren dag eene soort van wortel, genaamd serieum ontdekte, welke in gsoote hoeveelheid in 't holle der rotsen groeit. Toen de doctor in zijne woning terug kwam en de eigenaardigheid der plant wilde kennen, deed hij ze in een ijzeren ketel koken en gaf ze vervolgens als voedsel aan drie schotsche haze windhonden. ^nauwelijks hadden deze dieren hunnen maaltijd genuttigd of zij begonnen te huilen, vervolgens te duizelen, alsof zij aan stuiptrek kingen leden, en sliepen eindelijk in. Dr, Barnes meeneudedat zij aan vergiftiging gestorven warenverliet het laboratorium waar hij de proef had genomen, en gaf zijne hindoesche bedienden last, om de lij ken in den tuin te begraven. Den volgenden morgen zagen de bedienden toen zij dit bevel zouden ten uitvoer brengen de drie schotsche hazewind honden op hunne poolen zitten terwijl uit hunnen bek en hunnen neus eene soort van dradig slijm vloeide dal geheel en al den aard van draad zijde had. Een bediende die het slijm had aangeraakt, trok een draad naar zich toe, welke niet minder dan 45 engelsehe voeten lang was. De doclor, middelerwijl aangekomen zijnde, zette zijne pioeven op de die ren voort, en verkreeg bijna 2 kilo's uitmuntende glinsterende zijde, die men slechts met eene zekere inspanning kon scheuren. Trotsch op zijne proef, vervolgde Df. William BurneS dezelve eene maand later, met het beste gevolg op twee zijner bedienden. Hij liet toen te Calcutta het vol gende aanplakken: «De parias in en builen de stad worden verwittigd, dat Dr. William Burncs onderdaan van Hare brifsehe Majesteitaan 200 hunner behoefte heeft; zij zullen als loon eeri pond rijsi en vier kauris rlaags ontvangen." Daags daarna werd de woniDg van Dr. Barnes dooi 5 a GOGO paria's van Calcuilta en omstreken belegerd. Na 200 der stevigste inlanders te hebben uitgekozen liet de doctor hen in het peltah de wijk der Hindoes, in een gesloten gebouw, met planken bedekt, overgaan, splitste hen in twee afdeelingen ieder van honderd de eene genaamd de wortelzoekers, en de andere de gebruikers. De beide afdeelingen ston den onder bevel van tien indische brigadiers op hunne beurt wederom gekommnndeerd door een sergeant van engelsehe afkomst. De wortelzoe kers hadden na een oponthoud van acht dagen op de oevers van den Gan- ges, reeds meer dan 800 pond sericuniwortelen gevonden; 2 maanden daarna keerden zij met een vooraad voor meer dan een jaar naar Calcut ta terug. Nadat de groole uitdetling der sericumworleien had plaats ge had rezen er bij eenige paria's bezwaren, die door twee glazen jenever hel eene des morgens, het ander des avonds gegeven, werden verdreven. Thans wam liet er op aan, om door uitpersing het slijm Ie verkrijgen; de doclor kwam op het denkbeeld om twee paria's tegenover elkander te plaatsen die nadat zij beiden den wijsvinger op den tong van den an deren gelegd hadden even als de touwslagers bedaard achter uit zouden gaan. Toen zij op een afstand van 40 of 45 voet van elkander verwijderd waren, wonden zij hunne zijde op, en herhaalden hun voiig bedrijf, tot dat er geeo slijm van den sericumwortcl meer aanwezig was. Op den eersten dag bragten de nog ongeoefende paria's slechts 150 potuien ruwe zijde voort; den tweeden dag 250, den derden en volgende dagen 350 a 400 pond. Het voordeel door den doctor per dag met deze proef be haald bedroeg L 90 a L 100. Dit «ooideelalleen op 200 personen ver kregen zal niet overdreven schijnen, als men weet dat de zijde uit se rieum verkregen, niet zoo als die uit katoen, aan verschillend bederf bloot staat waardoor de zijde eene slechte kwaliteit verkrijgten waardever mindering ondergaat. Yoor den inslag en het twijnen heeft Dr. Burncs het fransche stelsel gebezigd en is da irin volkomen geslaagd. Het twijnen geschiedt insgelijks door dr. Barnes even als in Frankrijk, door vierder lei bewerking. Met bet verwen der parias zijde heeft hij ook de behan delingswijze, in dat land in gebruik, gevolgd. De zijde, door de uit werking van den sericurnwortel voortgebragtis even schitterend als glas. Thans laat Dr. William Burncs met vergunning der oost-indische com pagnie eene groole zijdefabiiek bouwen, waarin niet minder dan 2000 pa rias zullen kunnen werkzaam zijn Daar eenigen hunner zich in hunnen arbeid aan bediog schuldig maakten, zal een zeer naauwkeurig toezigl worden gehouden. Thans zullen 500 parias naar den oeTer van den Gan ges vertrekken. In den botanischen tuin te Calcutta zullen proeven met de cultuur van den sericurnwortel worden genomen .gelukken zij dan zul len dergelijke proeven in Europa worden genomen. Men had vroeger reeds in het oosten eene plantaardige zijde ontdekt, welke niets anders is als een zeker dons, hetwelk het zyad van den syiischen asclepias omringt. Doch de stoffen uit dit dons vervaardigd, waren niet sterk. NIEUWE VERBETERDE WIJZE VAN BROOD BAKKEN. Er zijn in de laatste tijden pogingen aangewendom het bakken van brood, eene industrie, die, bij de verbeteringenwelke in schier alle takken van nijverheid worden aangebragt, om zoo te zeggen stilstaande is gebleven, te verbeteren. Volgens een belgiscli indus- triëel blad, heeft een Eranschman te dien aanzien eene uitvinding gedaan tot gemak zijner knechts en tot gerief zijner klanten. Ze kere Rolandy broodbakker te Parijs, is de uitvinder van dat nieuw systema. liet bestaat vooreerst in de uitvinding van een mecha nieken trog, die uiterst eenvoudig is, zoodat de hand van een jon gen van 15 a 20 jaren den volgeladen trog in beweging kan bren gen. De machine bestaat uit een trog, een as, een radeen hand vat en eene menigte lange of korte lemperswelke aan de horizon taal geplaatste as vast zijn. In 10 of hoogstens 20 minuten wordt een zak meel tot goed gegist, ligt en eenvormig deeg gekneed. De tweede verbetering betreft den oven. Deze is geheel ingerigt, om in korten tijd de noodige warmte te verkrijgen, welke door een thermometer wordt aangewezen. De bodem van den oven is be vloerd met geverniste steencndie altijd zuiver en zindelijk worden gehouden. Deze vloer rust op een draaijende tafel, welke één werk man, door middel van een handvat, in beweging brengt. Indien men nu het gekneede en gevormde brood in den oven wil brengen, legt men de eerste brooden op het deel der draaijende tafel, aan den mond van den oven. Vervolgens draait men het handvat, zoo dat eene nieuwe ledige ruimte zich aanbiedt, en zoo wordt zonder moeite de gcheele tafel met brooden bedekt. Zoodra de oven vol is, doet men de deur, waarin een glas is aan gebragt en alwaar zich een olielamp of gazbak bevindt, digt, zoo dat men het voor zijne oogen ziet bakken. Gaat dat bakken op het eene punt wat trager dan op het andere, ééne draai met het handvat brengt de brooden op eene warmere plaats. Na 20 a 25 minuten is het baksel gereed. De brooden zijn alle van hetzelfde gewigt en kleur. En daar de oven niet met hout, maar met steen kolen wordt gestooktberekent men dat de helft der brandstof door deze uitvinding wordt uitgespaard. Zoodanig eene op dit systema gevestigde broodbakkerij wordt thans in de gevangenis van St. Bernard, in de provincie Antwerpen opgerigt. EEN KOLOSSALE BLOEMRUIKER. De bloemverkoopers te Parijs hebben den President den bloem ruiker aangebodenwelke bestemd was om op het bal van de hal te worden aangeboden. Deze ruiker was zoo kolossaal, dat 4 man hem moesten dragen. Eene KEUKENMEID benoodigd bij don Directeur van de Marine le Willemsoord. TUEUWEDIEP EIJ C. HAKKER. BZ. GEDRUKT BIJ S. GILTJES,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 4