GEMENGDE BEHIGTEN, doen (er dood brengen. Deze lieden waren door de krijgs- regtbanken veroordeeld. Aan hunne veroordoeüng had ik geen deel. Wel had ik hun loven kunnen sparen doch mijn geweten vergunde mij dit niet. Er was een voorbeeld noo- dig en ik liet aan de justitie haren loop. Ik heb mij we gens deze strengheid geen verwijt te doen. Even als te Londen, zal eerlang te Parijs eene inrig- ting lot openbare wasch- en badhuizen worden gevestigd, en wel in het kwartier du Temple op eene oppervlakte «ronds van 2775 vierkante mètres. Er zullen 100 badkui- o pen zijn in behoorlijk afgescheidene kamers. Ook damp- j en geneeskundige baden zullen kunnen genomen worden. Tevens zullen er 100 vertrekken voor waschknmers zijn, elk voorzien van eene waschkuip met warm of koud water, en met alles wal er toe behoort, om katoen of linnen te droogen, te strijken es z. (Te Londen wordt van deze in- rigling menigvuldig gebruik gemaakt en doet zij groot nut. j Zij bevordert bij de lagere klasse gemak, zindelijkheid en j gezondheid.) j - In de afgeioopene week passeerde een schip met enci- j granten aan boord, den Rijn, komende van Liverpool en bestemd naar Esterhaz in Hongarije. Deze landverhuizers, 80 in getal, zullen landbouw, noch handwerk uitoefenen. Hot zijn engelsche hondendie met de vossenjagt eerlijk door de wereld hopen te komen. Eene lelegraphische depêche uit Alexandrie van 20 Aug. meldt, dat met den aanleg van den spoorweg tusschen die stad en Kaïro onverwijld zal aangevangen worden en dat hij binnen drie jaren moet voleindigd zijn. Dezer dagen is lo Qene in Gelderland, de huisvrouw van A. van Essen, bevallen van twee dochters welke volmaakt ontwikkeld waren, maar hij de geboorte zijn gestorven. Het buitengewone zeldzame hiervan is, dal deze twee lingen van de sleutelbeenderen tol aan de navelstreek roet de borstoppervlakle aan elkander vergroeid waren, en zoo het scheen, één bloedsomloop hadden. De moeder bevindt zich zeer welvarende. De universiteit van Bonn heeft eenige moegelijke da gen beleefd. Ten gevolge der veelvuldige tweegevechten tusschen de studenten had de directeur van policie op ze keren morgen, in overleg met den regler der universiteit beslag gelegd op de tuighuizen der 5 studenlen-eorporalien of land raanschaften. Spoedig deden de voorzitters der cor- poratien eene oproeping aanplakken en de jongelui kwamen trouw op. Zij verlangden thans de uitlevering der wapenen en begaven zich daartoe naar verschillende autoriteiten. Van lieverlede begonnen er baldadigheden, die zelfs toena men, toen eenigen in hechtenis genomene studenten waren losgebroken. De militaire rnagt moest nu tusschen heiden O O treden do studentendie zich ook toen hieven verzetten moesten met geweld lot rust worden gebragt. De solda len moesten tol tweemaal toe vuren, om hen uileen te doen gaan. Verscheidene studenten werden gewondan deren in hechtenis genomen. De juslitio doet thans onderzoek. In Silezië is de lust lot landverhuizing dermate toege nomen, dat duizenden zich gereed maken om in den loop van dezen herfst naar Amerika en Australië te vertrekken. Zij vormen zich lol vereenigingen van 100 tol 200 personen, tot de gegoede klasse behoorende, dio voornemens zijn on derscheidene koloniën te vestigen. SSurgei Sijke Stand vaa 2-3 Augustus September IS 52. GEHUWD: A. E. Giesse en A. D. Dirks. P. Vos en A. Spansiauw. BEVALLENJ. M. Baas geb. van der Wiel, D. A. de Ring geb. Bouwens, D. A. Schager geb. de Jong, Z. H. J. Bakker geb. Bruin, Z. en D. M. Lamens geb. Kramer, Z. -J. C. Kamp geb. Braakhaan, Z. OVERLEDEN: J. Duit, 57 j. D. van Dijk, 21 m. D. Abbenes, 4 m. T. Schager, 2 d. J. Goed, 9 d. J. de Leeuw, 'i m. De beriglen uit Athene hangen een treurig tafereel op van den finantiëlen staat van Griekenland. Koningin Isa- belia verkeert andermaal in gezegende omstandigheden, Uil do wachtkamer van den spoorweg te Lyon zijn 2 pakjes met edelgesteenten gestolen ter waarde van ƒ7000. De burgemeester van Kampen heeft door herhaalde aanzoeken der burgerij zich laten bewegen zijne betrekking te blijven waarnemen. Te Breda is een jongeling uit een perenboom gevallen en overleden. De president der franschc repu bliek wordt hevig aangevallen door de engelsche drukpers. Koningin Pomaro heeft haren oudsten zoon erkend als koning van Raiateahare tweeden als koning van Huahina en hare dochter als koningin van Rolobolo. Prins Hen drik is in de residentie teruggekeerd. Op til eene groo- te promotie bij do infanterie. De londensche bladen be riglen dat hel grootste en geduehlsle oorlogsvaartuig ter we reld, de schroefdriedekker Windsor Castle, den 14 Sept. a. s. te Pembroke te water zal worden gelalen. De ko ning van Siam is den weg gegaan van alle koningen. -De profeten voorspellen een strengen winter. 10 Sept. ope ning der groote jagt. Een astronomist te Londen heeft een nieuwe planeet ontdekt in hel sterrebceld Aquarius. In de prov. Groningen staat een vijgenboom met een aantal rijpe vijgen in de opene lucht. Koningin Victoria is tc Edimburg aangekomen. - De Bey van Tunis is genoegzaam hersteld. De fransche regering heeft haren ambassadeur hij het ned. hof teruggeroepen. 1AH m 11 A 1) V s. De gemalin van den koning Ran Bahadur van Nepaul werd onmidde- lijk na hare derde bevalling door de kinderpokken aangetast. Ran Ba hadur was overstelpt van droefheidalle inlandsche geneesheeren en ge leerden vrerden geraadpleegd en groote belooningen voor haar volkomen herstel toegezegd; daarenboven werden aan de goden alle mogelijke offers gebragt. IN iets wilde echter baten; de toestand der Koningin verergerde steeds meer en meer; en de koning werd hoe Isnger boe toorn iger. Oo- der deze omstandigheden gaven ministers en geneesheeren den raad om onverwijld afgevaardigden naar de heilige stad Benares te zenden, waar zich ve le beroemde mannen bevonden en zoo velen van dair te ontbieden als

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3