den meeslen I y d door mei hel schoonmaken zijner diamanten>vuar»an hij eene zeer fraaije verzameling be- zil en waarmede hij een voordeel opleverende handel drijft. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat een jonge YVaad- lander, B-run genaamd, den 26n Aug. omstreeks 10 ure des avonds eene prinses Colonna en hare kamenier, die op den weg van Vellelri door vijf roovers waren overvallen en weggevoerd, het leven heelt gered; ofschoon geen ander wapen dan een degenstok hebbende, velde hij drie roovers neder en dreei de twee andere op do vlugt. De berigten uit de pauselijke Staten blijven steeds hoogst bedroevend luiden, hetgeen trouwens genoegzaam blijkt uit de reeds vermelde ontkenning door den Moniteurvan de ontruiming dier Stalen door de fransche troepen, omdat hel pauselijk bewind nog niet op zijne eigene kracht steu nen kan. De finantien zijn in oenen hedrocvenden toestand, cn het pauselijke leger bestaat slechts op hel papier. Men zegt dat al de ontwerpen tot den aanleg van spoorwegen in den romeinschen Staat in duigen zijri gevallen door do niel- deelneming van de prinsen süfieri en Conti. De eenige spoorweg welke, aangelegd zal worden, zal zijn die van Ro me naar Frascati, een zeer korte afstand, welke weg door het ministerie van Openbare Werken is in bescherming ge nomen. Een engelsch gezelschap van heider kunne is den 20slen der afgeloopen maand door eene hevige uitbarsting van den berg Elria, de eerste welke na het jaar 1843 plaats vond, oveivallen. Terwijl de reizigers den berg heklommen en zich naar de Casa Inglese begeven wilden, begonnen de vlammen uit om der kraters op te stijgen, een' vreeselijke stormwind slak op, de gloeijendc lava verspreidde zich over do klee deren der togtgenootendie zich ter aarde geworpen had den; eene aardbeving volgde, niet dan met het grootste le vensgevaar kon de lerugtogl voortgezet en Catania bereikt worden. De vrouwen hebben bij deze ontzettende gelegen heid vooral niet minder moed dan de mannen beloond. La ter vernam men dal de herbergzame Casa Inglese verbrand is. De koning van Napels heeft dezer dagen als socialist gedebuteerd. Hij heeft namelijk aan de groote landeigenaars en aan kloosters eenige ongebruikte landerijen afgenomen en die in 704 perceolen verdeeld, welke onder even zoo vele armen verloot zijn. Ter bevordering en veredeling van den wijnbouw, in de Rijn-provinciën, heeft de pruisische regering, op hare kosten, 50,000 wijnstokken van de beste kwaliteit aange kocht cn onder de arme wijnbouwers doen uitdeelcn. Men schrijft uil Londen hel volgende: Aan do Clyde wordt thans een stoomjagt voor den onderkoning van Egypte gebouwd, hetwelk in pracht en schoonheid alles overtreffen zal, hetwelk nog in de scheeps bouwkunst en in het vak van decoreren gezien is. Het ontbreekt dan ook niet aan nieuwsgierigen, die de reis van Engeland naar Schotland ondernemen, om dit wonder te beschouwen. Dit jagt is voor logtjes op den Nijl bestemd en beeft eene kleine machine van 150 paardenkracht, waardoor hel vaartuig in slaat is 13 knoopen in hel uur af te leggen, zonder dal men het, op andere stoomschepen zoo onaangename stoolcn van de machine in het minst zal gevoelen. Alle nieuwere verbeteringen zijn vereenigd om den gang van de stoomboot gemakkelijk snel en zeker lo maken, alles wal do weelde aanbiedt is aangewend om het jagt met ooslersche pracht te versieren. Er bevinden zich voorts aan boord op verschillende plaatsen een groot aantal goed uitgevoerde schilderijen in kostbare lijsten; de kajuiten zijn met zijden stoffen uit Lyon en Londen, tnel bronzen werken uit Parijs en met hel kostbaarste behangsel versierd. Do trappen en hel grootste gedeelte der inwendige seheeps- hekleeding zijn uit hel beste palisanderhout vervaardigd, de deuren zijn van cederhoutmet porselein en goud inge legd de tapijten uil de grootste hrusselsche en engelsche fabrijken, de gordijnen van zware gouden en zijden stoffen, welke le Lyon slechts op bijzondere bestelling vervaardigd worden. Do diligence, welk de dienst tusschen Civila Vechia en Rome verrigt, is in den nacht van 19 op 20 Aug. door acht gewapende en gemaskerde mannen aangerand, die de reizigers uitgeplunderd en alles met zich gevoerd hebben. Weinige dagen vroeger had een rijtuig hetzelfde lol onder gaan, ofschoon patrouilles dragonders en karabiniers dien weg bewaken. Op den weg van Vilerbo moeten nog andere rooverijen hebben plaats gegrepen. In de Vereenigde Staten worden thans gouden geld stukken gemunt, ter waarde van een' dollar, die den vorm hebben van een' ring. Zij zijn voorzien van hel woord dol lar en van een randschrift. Volgens berigl van den kapitein van het in Duins bin nengekomen schip Tropic heeft men den 17n Julij op 70' ten westen van Jamaica aan boord van dat vaartuig, gedu rende bijna twee minuten, een zwaren schok van aardbeving gevoeld die ofschoon do zeo vroeger zeer stil was, het schip deed sloolen en rollen, alsof hel in aanraking met een rif ware gekomen. Aangaande hel aanleggen van spoorwegen leest men in het dagblad le Conslilulionel, dat thans allerwegen in Eu ropa ceno merkwaardige zucht, om dergelijke middelen van vervoer en gemeenschap aanteleggen, wordt bespeurden dat zelfs de kleine Staten, welker geldelijke omstandig heden te bekrompen zijn om alleen zoodanige werken te doen uitvoeren, zich vereenigeu, ten einde aan de compag nieschappen van de ondernemers de vereischle waarborgen te verschaffen. Thans worden ook, naar luid van dat dagblad, in Mol davië en Wallachije spoorwegen aangelegd. De spoorrcgels zullen daar niet van ijzer maar van hout. worden vervaar digd, en de wagentreinen worden bewogen niet door stoom kracht, maar door paarden. Reeds zijn fransche ingenieurs door de Regeringen dier landen aangevraagd, welke belast zullen worden met het bestuur dezer werkzaamheden vaq cenen zoo geheel nieuwen aard. In hel Huis der Vertegenwoordigers te Washington is hel den 24slen Augustus lot eene heftige woordenwisseling

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2