2 jaren, en verzocht daarop de approbatie van den Raad, wclko met algemeenc stemmen werd gegeven. Eindelijk werd ter tafel gebragt een request van fV. ten Broeke, cipier der kantonnale gevangenis, om verhooging van salaris. Alzoo er gcene termen bestonden om hel ver zoek des adressanls loetestaanbesloot de Raad eenstemmig hetzelve aftevvijzen. Heden morgen heeft men alhier uit hel kanaal in de nabijheid van hel dok, het lijk opgehaald van een schild wacht der mariniers. Bij hel programma voor do openening der zitting van de Slatcn-Gencraal op den 20n September aanstaande, is onder anderen bepaald, dal 'L. 51. de Koning Ie 1 uur van het paleis naar de vergaderzaal zai afrijden, om de verga dering lo openen. Z. M. zal vergezeld woiden door HH. KK. 1111. de Prinsen, die tegenover Hoogstdenzelven gezeten zullen zijn in eene koels met achl paarden hespannen. -De heer Sonsbeek heeft zijne aftreding als minister van buitenl. zaken aangekondigd. O Men leest in de amsterdamsclie courant: »In ons nommer van 24 Augustus jl. No. 200, gaven wij een kort berigt, aangaande de hier te houden tentoonstelling der schil derijen bestemd tot de verloting onder de inteekenaren op de Kunstkronijk. Maandag werd deze tentoonstelling in het Odéon geopend, en wij hebben reeds met genoegen geruimen tijd aldaar doorgebragt. Eene verzameling van 100 schilderijen, van kunste naars van algemeen erkende verdiensten en daaronder van hoogst ervaren meesters, is natuurlijk van zeer groot gewigt voor hem, die prijs stelt op de schoone kunsten en op hare bevordering en uitbreiding in ons land. Dat dit laatste een der oogmerken is van den heer IC. Fuhri, te 's Hagc, die, als uitgever der Kunstkronijk zoo gepast zijne belangen weet te verbinden met die der deelheb bers en evenzeer met die der kunst en kunstenarenblijkt ten dui delijkste uit den aankoop van zooveel kostbare kunstwerken, waar door de verloting bij den 1 3den jaargang van het gunstig bekende maandwerk, die bij alle vorige jaargangen verre overtreft. Wij wenschen den uitgever steeds denzelfdeu goeden uitslag zij ner onderneming toeen vertrouwen dat de tentoonstelling in deze stad en te 'sHage, het getal inteekenaren niet weinig zal vermeer deren." De Times wijdt eene breedvoerige beschouwing aan het leven tan den groolen Veldheer, wiens veriies het hart van ieder Engelschman met rouw vervult. «Zijne loopbaan, zegt het blad, was als een onbewolkte zomerdag, van den dageraad lol den laten avond vervuld mcl roemvolle daden, met onbezweken veerkracht voor 's iands dienst, geleid door standvastige beginselen en het doorzigl van den staatsman. Door eene reeks van wapenfeiten, welke niemand overtroffen heeft, steeg hij tot eene hoogte, welke niemand zijner land- genoo'en ooit heklommen heeft. De plaats, welke do Her- tog van Wellington in de raadsvergaderingen zijns Iands en in het leven van Engeland ingenomen had, kan niet meer vervuld worden. Niemand is er meer in het leger of in de raadzaal, die met zooveel gezag als hij spreken en hande len kan. Niemand is er, in vvien de dapperheid en de waar de van deze natie zoo vereenigd waren. Niets kon bij zijnen roem, bij de achtbaarheid van zijnen naam gevoegd worden." Hel blad treedt in bespiegelingen over de geslachten, welke dc edele grijsaard heeft zien voorbijgaanover de out- zetlende eeuw, die hij doorleefd en waarin hij zulk een groot aandeel aan de grootste gebeurtenissen genomen heeft. Eenig mag wel zijne levensgeschiedenis geheelen worden. Heldhaftigheid drukt nog niet alleen uit, wal hem kenschet ste, daar hij als het ware hoven zijn eigen voorspoedboven de verlokkingen van den roem was gestegen. Zijn leven heeft dan ook niets te winnen door de lofspraak welke zij ner krijgsmansdeugd en hoedanigheden als staatsman voor lang gegeven zijn. Toen de gemeenteraad van Gray, in het dep. van do Opper Suone, vernomen had, dat de concessie tot den aan leg van een spoorweg naar die stad onderteekend was, be sloot hij dadelijk een dankadres aan den president lo zen den en daarin ook eene dringende bede te voegen aan Lo~ deicijk Napoleon, dat hij de pen, waarmede hij het be wuste besluit onderteekend had, aan de stad ten geschenke gaf. Dit verzoek is toegestaan en de pen in een lijstje ge plaatst en van een toepasselijk opschrilt voorzien in do ver gaderzaal van den raad opgehangen. Een zekere heer Brown meent hel middel le hebben ontdekt, om in 48 uren van Engeland naar Noord-Amerika en binnen 14 dagen heen en terug naar Oost-lndie te ste venen. Dit wil hij bewerkstelligen met stoombooten, die zoodanig gebouwd worden, dal zij, door middel van een hellend vlakover de zee glijden in plaats van door do baren le gaan, wier tegenstand naar zijn gevoelen alleen oorzaak is van den langeren duur van den logt. Een gedeelto van Hongarije is sedert eenige tijd door rooverbenden onveilig gemaakt, legen welke de regering krachtige maatregelen heeft moeten nemen. Nadat hel he kend was geworden dat zich een groot getal roovers in de moerassige streek van Rörös ophield, zoo werd besloten, cr eenen logt tegen te ondernemen. Een jngerbataillon en eene aiiieeling Uhlancn werden opgeroepen en hel terrein omsin geld. De toegangen tot de moerassen waarin zich de ver volgde roovers geworpen haddenwerden door de kavullerio bezet oin do vlugtelingen op lo vangen, terwijl de ïeldja- gers steeds verder voortdrongen en den kring, waarin de roovers zich bevonden, enger maakten. Eindelijk was het terrein, dat zij bezetleden, nnauwelijks meer dan een mijl in omvang en enkel moerus, met hoog riet en struiken be dekt, waarin men niet verder voortdrong en zich alleen met hel omringen vergenoegdedal des lo meer tol het doel moest leidendaar de nieesten der vervolgden tot aan do heupen in het moeras stonden en hun toestand reddingloos was. Twee dagen lang deden de roovers tegenstand, doch den derden gaf zich het overschot op genade en ongenade .over, nadat het grootste gedeelte door kogels cn verstikking hel loven verloren had. Slechts 11 vielen in handen der solda ten, grootendeels voormalige honveds, zijnde jonge schoone meuschen, die le Pesth gefusilleerd zullen worden. Veel grooler is het getal der geblevenen, van welke men, of schoon menigeen spoorloos in hel moeras verdwenen zal zijn, niet minder dan 27 lijken uithaalde. Maar ook de troepen kwamen er zoo gemakkelijk niet af cn menig roovcr vei kocht zijn leven duur, Het jngerbataillon, dat

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2