alleen in het gevecht kwam, moet 12 dooden en 48 ge wonden hebben. De revolutionaire beweging op Cuba schijnt gewigtiger dan men vermoedde. Er waren op nieuw onderscheidene personen in hechtenis genomen en de gouverneur-generaal had de doodstraf gesteld op het schrijven van oproerige geschriften. SSui'gerlijkc Stand van Si 28 September 2Ö52. GEHUWD: J. Tenhoeke en N. Molenaar. BEVALLEN: N. J. Rosloot geb. Visser, Z. D. Dito geb. Kiel, D. M. C. J. Simonides geb. van Oosten, D. P. van Os geb. Vos, D. C. E. Donker geb. Boedaa, Z. T. Louw geb. Kuiter, Z. J. S. Brinkmann geb. van der Staal Schmidt, D. OVERLEDEN: J. Heepke, 9 m. J. Kikkert, 3 m. H. A. E. van der Brugh, 4 m. E. S. Lage, 38 j. B. G„ Stoutenbeek, 13 na. T. Weers, 13 m. D. F. Remeijer, 39 j. J. Disco, 12 w. GEMENGDE BER1GTEN, Op de jonische eilanden heorsebt groote verslagenheid vve- gens den mislukten oogst der krenten. Te Rotterdam beeft een jongen van 13 jaren een meisje van denzelfden leeftijd een messteek in de borst loegebragl. Do cholera is de ooslenrijkscho grenzen overgetrokken. De beriglen omtrent de haringvangst luiden gunstiger. De madridsche Ejioca meldt dat al de geruchten van de zwangerschap van koningin Isabclla uil de lucht zijn gegrepen. De gravin de Bocarmc zal met een grondeigenaar trouwen. Z.. M. beeft een aantal hoofd- en andere officieren van de artille rie op pensioen gesteld. Ook den voormaiigen min. van justitie Jhr. 11 r. J. T. H. Nedermeijer, ridder van Rosenthal, heeft dal lol getroffen, zijnde gepensioneerd met ƒ3678. De gemeenteraad van Alkmaar heeft de belasting op schapen en varkensvleesch afgeschaft. 11. 51. zal van Isclil over Salzburg naar Italië vertrekken. De uitbarsting van de Elna duurt nog voort. De president is uil Parijs vertrok ken, onder der: kreet van vive 1'empercur! [jet ministe riële londensche avondblad herigt de aanbesteding van 75000 pond thee voor do britsche vloot. In de gemeente Vlagt- wedde is ecno koe bevallen van vier kalveren. Onze mi nister van huilenlandsche zaken heeft een grooten maaltijd gegeven aan de leden van liet corps diplomalique. lu Aug. zijn van hel vasteland 10,205,787 eijeren in Engeland ingevoerd. De aartsbisschop van Parijs is bij den koning van Pruisen ten eten geweest. De hertog van Welling- o Ï5 O Ion is jl. dingsdag in 83jarigen ouderdom overleden, Van Panama verneemt men, dal de expeditie van Flores geheel mislukt is. Op van Diemcnsland is goud ontdekt. Te Konslantinopel zijn onrustbarende geruchten in omloop. De 11. Vader is naar Caslel Gondolfo vertrokken om er oe- nigo weken door te brengen. Tusschcn Frankrijk en Bel gië zijn nieuwe moeijelijkhedcn gerezen. 1 M C E Z O Hf P E IV. MIJNHEER DE REDACTEUR! Wees zoo goed liet volgende in uw veel gelezen weekblad te plaatsen Wij vonden nu en dan wat Scbagen was en weder worden kan. Ook wat Sehagerbrug is en worden zal. Veel is er reeds over een Kanaal van vereenigde uitwatering in uw geacht blad gehandeld alzoo (ons bedunkens) over de groote voordedenzonder al de nadeelen te doen kennenwij weten toch dat aan alle veranderingen, hoe voordeelig ook, schade verbonden is; wij voor ons zien schade, wanneer Sehagerbrug zal begiftigd worden met een kanaal van uitwatering van de drie te vcreenigen waterschappen. De Oudesluis, het grootst en aanzienlijkst dorp in de Zijpe, het tegenwoordig middelpunt der gemeente zoude dan voor goed nog meer op den achtergrond geplaatst worden. Is het alreeds niet ge noeg, het gemeentehuis, begraafplaats, policie en zoo nog al veel meer te moeten ontberen, om de vier weken eens 's morgens en nog des nademiddags, en soms nog geen eens kerk te zien hou den Men kan ja met een kerkschuit naar Sehagerbrug de kerk waarnemen, welke eerder het aanzien heeft van een koepraam als wel van een kerkschuit; waaraan men toch verbonden schijnt te contribueren of men haar gebruikt of niet, en gaan dan als ge scheepte Lammeren heen varen. Wij willen niet gewagen hoe bij dat alles de jeugd en vooral dc godsdienstzin bij de gemeenten moet ontaarden. Zal Sehagerbrug groot gemaakt worden ten koste van minder gunstige ligging voor een uitwateringskanaal, dat toch naar het oordeel van zaakkundigen uitgemaakt zeker is, dat dc Oudesluis het laagste punt van spuijing met de doortrekking van een kanaal zoude opleveren, dan zoude het onvergeeflijk zijn, indien zulke inzigten werden doorgedreven. Wanneer men de drie wa terschappen vereenigt, zoo zullen die besturen ligt in een gekrom pen kunnen worden; dat is een verlies, eenc schade voor de nu mooijc traktementtrekkende Polderboeren, die alsdan overbodig zou den worden, eene reden voor hen om de onderneming tegen te werkenzoo lang mogelijk. Eigen gaat voor en dat van eenigc honderden 'sjaars, dat mag men niet kwalijk nemen. Maakt men door eene verbeterde waterlozing zes-en-twintig strijk molens overbodig, zoo wordt aan zes-en-twintig huisgezinnen zonder woning gedeeltelijk, het bestaan ontnomen, en molenmakers, rietdekkers, smids en zeilemakers, cn wat al meer verliezen dan gedeeltelijk ook liun bestaan. Dat zijn verliezen die zeer doen en tegenstreving billijken. Maakt men van Scbagen en Sehagerbrug een markt, die door ligging allen moet overtreffen, dan wordt die grootheid ten koste van Alkmaar enz. verkregendat wordt schade die zulke plaatsen niet te boven zal kunnen komen; ook daar is tegenstreving te verwachten, en billijk, men heeft immers daarvan ouds de privilegiën voor. Wij hoorden onlangs gewagen dat Scbagen veel eerder een ka naal verkregen kondc hebben, wanneer het gemeentebestuur zulk een op Sehagerbrug alleen maakte, omreden dan bleef alles bij het oude, de strijkmolens enz.de besturen met mooijc traktementen dan wekte Scbagen den naijver niet opwant de toevoerkanalen ontbraken ons altoos uit het Oudeland enz. Wij Oudesluizers zijn dan en worden voor goed op den achter grond geplaatst en Scbagen zoude Sehagerbrug tot een ware con current makenmaar naar ons oordcel zoude niet alleen een veer tig of vijftig bunders land eenc betere drooghouding onthouden worden, maar een betere af- en Tianvoer daarenboven, ook zouden de ingedijkte polders uit zee verrezennimmer tot grooter waar de verrijzen kunnen, zoo ook de kostelijke Wieringerwaard, Zijpe, Koegras en het eiland Wieringen. Dat wij dan alle onze belangen overziende, tot gemeen overleg komenniet langer dc zaak een ontwerp van langwijligheid van het schager bestuur latendal tot dus verre als in bet verborgen werkt of welligt geheel werkeloos blijft. De belangen van een groot ge deelte van dit gewest schijnen in deze betrokken te zijnook die van sommigen in liet bijzonder moer personeel, wij wenschcn en willen regtvaardig zijn, goed en kwaad te leeren kennen, om bet voordeeligste uit te doen komendat het zwaarst is moet het zwaarst blijven, of kiezen bet algemeen belang, cn zoo wij meencn is dit

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3