Ingekomen 7 wetsontw.10 tot wijziging der wetten tot regeling der begrooting van uitgaven uit het fonds, voortspruitende uit den koopprijs van domeinen en amortisatie van schuld, beiden over 1851; 2° tot aanwijzing der middelen tot dekking van het tekort over 1848; 3° tot het bouwen, planten enz. binnen zekeren afstand van vestingen; 4° tot verhooging van hoofdst. Y der begrooting over 1852; 5° tot onteige ning van perceelen tot verlenging van den spoorweg van Arnhem tot aan de pruissische grenzen; 6° tot verhooging der 7e afd. van 't Vde hoofdst. der be grooting over 1851; 7° tot vaststelling der begroo ting van uitgaven voor de landsdrukkerij over 1853. 27. De min. van financien biedt, namens den Koning, der T. K. de staatsbegrooting voor 1853 aan. Inkomsten ƒ71,685,772.39 Uitgaven »70,074,828.315 Vermoededelijk latig slot 1,610,944.07® De raming der middelen overtreft die voor 1852 met een bedrag van ƒ211,949.255. BEREND MAE ING. Do waarnemende BURGEMEESTER der gemeente Helder maakt bij deze aan do daarbij belanghebbenden bekend dat de \oljaars patentbladen over de dienst van 185253, aan hel Secretarie der gemeente le bekomen zijn, van af Maandag den 4deu lol en met Dingsrïag den 12den Oclober aanstaande, van des morgens 9 lot 12 ure, en des namid dags van 4 tot G ure; den invallenden Zondag uitgezonderd. Helder, 2 Octobcr 1852. De waarnemende Burgemeester voornoemd A. BOOMSMA. 1? 2 5 TT W S T13" D 2 1T m 1T. HELDER en NIEÜWEDIEP, 2 Oclober 1852. De zilveren meduljewaarmede de model-loodsbool- linkelaar bekroond is geworden, welke door het departe ment van Marine op de tentoonstelling te Rotterdam was ingezonden, is henevens een diploma, namens Zijne Excel lentie den Minister van Marine, door den ll.E.Gestr. heer Hoofd-Ingenieurmet eene toepasselijke aanspraak overhan digd, aan den heer G. over de Linden, opzigter op 's Rijks werf alhier, die was gebleken daarvan de maker le zijn. Wij juichen deze daad des Ministers toe, omdat zij aan toont, dut Zijno Excellentie ware verdiensten op prijs weel le stellen, en dus ook anderen aanmoedigen zal. In de gisler avond alhier gehouden vergadering van het Nul zijn aan A. Blinriioff P. Braggaar en P. Bos, onder eene gepaste toespraak des voorzitters, vereorendo ge tuigschriften en vijf gulden uitgereikt, ter zake van hun mcnschlievend gedrag bij hel redden van drenkelingen. Do 1 ieder tafel Felix Arte verhoogde de plcgiigheid door het voordragen van cenige toepasselijke liederen. Zr. Ms. fregat Prins Frederik der Nederlanden ligt gereed om naar Vlissingcn te vertrekken. In den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. is op do cijcr- landsche gronden een schip gestrandnaar gissing een schoe ner. Door het aandrijven van eene boot, vermoedt men dal de equipage is omgekomen. Zoodra het bekend was, zijn er schuiten ter adsistenlie heen gezonden. Men ziet nadere berigtou te gemoot. Het dagblad van Triest maakt melding van een voor- vul, hetwelk onlangs in Semlin heelt plaats gehad, en het welk eeoig denkbeeld geeft van de wijze, op welke de Christenen in Bosnië behandeld worden. Op het berigtdat Fazli-bassa zich naar Koustantinopel had begeven, en dat zijn harem aan boord van eene stoomboot hem zoude vol gen, heeft zich een jong menseh in Bosnië geboren, bij de overheden lo Semlin aangemeld, en dezelve le kennen gegeven, dut zijne zuster zich als slavin bij dien harem be vond; dat zij zes jaren geleden, iu den ouderdom van zeven jaren, was geroofd, voor mahomedaansch en slavin ver klaard; dut zijn vader daarbij was geplunderd en om bel loven gebragt, en hij, nadat zijne moeder van hartz'eer was gestorven, de vlugt had genomen naar Belgrado, ahvuar hij tot nu toe als smidsknecht den kost had verdiend. Op het dringend verzoek van dien persoon, dat men zich in Sem lin deze zaak zou aantrekken, hebben zich eenige over heidspersonen aan boord van de stoomboot begeven, ten einde de zaak te onderzoeken. Het is daarbij gebleken dat de jonge man de waarheid had gezegd. De Turken hebben eerst geweigerd, het meisje uit te leveren, en zich naderhand willen verhinden, om hel le Belgrado achter le laten, tot do zaak naar eiseh zoude zijn onderzocht. Die van Semlin hebben zich daaimede niet vergenoegd, en het meisje onder hunne bewaring gehouden, lol dat door de bevoegde overheid zoude zijn beslist, wal daarin zoude be- hooren te worden gedaan. De kamer van koophandel van Algiers heeft bij hel fr. gouvernement bedenkingen geopperd tegen de vrijstelling van den arabischcn emir Abd-el-Kaderdie in afwachting der hem plegtig beloofde vrijheid, op hel kasteel van Am- boise aan heimwee verkwijnl; zijn verblijf zelfs le Mekka zoude, naar het oordeel der kamer, eene voor de handels belangen nadeelige onrust onder de inlandsche bevolking van Algcrie gaande houden. Do St. Helena Cronicle van-14 Augustus behelst do mededeeling vari een voorval, hetwelk in de maand Junij op do Dongo-rivier heelt plaats gegrepen. Op den 19den Junij, zoo verhaalt het blad, terwijl do brilsehe oorlogschoe- ricr Dolphin op de Congo rivier lag, trachtte ceno amcri- kaansche brik, de Mary Adeline, do rivier op to varen, maar loen zij Shark's Point (een zeer gevaarlijk punt we gens do sterke stroomen) bereikte, raakte het vaartuig aan den gronden zal binnen weinige minuten door den stroom en do branding op hel strand. Aan boord van do Dolphin werd dadelijk opgemerkt in welk eene gevaarlijke posilio de brik verkeerde, en onverwijld ving men aan de noodigo toe bereidselen te maken, ten einde hulp le bieden. Terwijl men zich daarmede onledig hield gaf de gezagvoerder van het in nood verkecrend vaartuig last een noodsein to geven, vermils hij wel inzag, dal hij en zijne bemanning niet in slaat waren om, met hoop op een gewenscht gevolg, te be proeven het vaartuig vlot le brengen. Een half uur daarna was eene boot van den schoener, met ankers enz., aan d»

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2