GEMENGDE BERÏGTEN, zijde van hel gestrande schip; maar, naardien tegelijkertijd do eb inviel, kon men alleen voorbereidende maatregelen nemen om het vaartuig den volgenden dag af te brengen. Tot aller verwondering was de rivier den volgenden dag over dekt met kano's, welke ieder bezet waren door 10 tot 40 inboorlingen, die allen, en wel drie vierde hunner met ge weren gewapend waren. Hun voorkomen liet geen twijfel ten aanzien hunner vijandige bedoelingen over. Er werd da delijk van de schoener een stuk geschut aan boord van de brik gebragt. Do Dolphin kwam middelerwijl nader bij om mede den verwacht wordenden aanval af te slaan. De inboor lingen schenen besloten te hebben hunne prooi niet te laten ontnemenzij begonnen een geweervuur op hel gestrande vaartuig te openen, en maakten reeds toebereidselen om hel vaartuig te enteren. Onder die omstandigheden opende de Dolphin een schrootvuur en zuiverde weldra het terrein van de digt opeengepakte aanvallers, wier aantal ongeveer 3000 bedroeg. Zoodra dil vcrrigt was, trachtte men de brik af Ie brengen en werden alle pogingen daartoe in het werk ge steld. In den avond van den 20sleii Junij arriveerde het britscho oorlogstoomschip Firejlyhetwelk dadelijk booten ter adsistentie uilzond. Gedurende den nacht keerden de inboorlingen, die in de bosschen gevlugt waren, terug, en losten eenige geweerschoten op de brik, welke geene scha de veroorzaakten. In den morgen van den 21 keerden de inboorlingen wederom terug; zij schenen ten tweeden male een aanval te willen doen; doch een schot van de schoener deed hen gelukkiglijk uiteenstuiven. De branding raasde ge durende den dag vreeselijk, waardoor do moeijelijkhcden en het gevaar der noodzakelijk aan to wenden pogingen niet weinig verhoogd werden, zoodat de gruote boot van do schoe ner in de branding geraakte en er ecu man gevaarlijk gewond werd. Daar het op den 22sten noodzakelijk werd do brik geheel en al te ligtenwerd de lading naar de schoener O o O overgebragt en de brik met veel moeite op dien dag afge- bragt. Hel onmatig gebruik van bier en genever heeft de zer dagen te Maastricht een treurig voorbeeld opgeleverd. Een werkman ging, na het inzwelgen van tien groote gla zen bier, ceue weddenschap aan, om nog binnen een kwar tier uurs even zooveel maatjes jenever te gebruiken. Toen hij de laatste geledigd hadmoest men hem bewusteloos naar huis dragen en dadelijk geneeskundige hulp inroepen. Den volgenden dag was de man een lijk. Er liep in Parijs een gerucht dat te Marseille een aan slag legen het leven van den Prins-President ontdekt was. Den 24 Sept. was eene helsche machine in beslag genomen. Deze machine, welke tegen liet leven des Presidenls zoude aangewend worden, bestond uil 4 groote vuurmonden en 250 gewone geweerloopen. Zij waren in het geheel met 1500 kogels geladen. Do ontwerpers van dit komplot waren gevangen genomen en de justitie was met al de vertakkin gen bekend. Dit gerucht heeft zich bevestigd. ïSurgerlijkc Stand van 23 Scjit. 2 SSct. Z852. GEHUWD: J. Dekker en J. Waterhaalder. J. van Meurs en J. M. Slinkert. A. Brouwer en M. J. Strikker, T. J. Geurst en M. Vennik. BEVALLEN: E. E. Corper geb. Duits. Z. D. O. Polier geb. Buijkes. Z. I. Halsema geb. van de Velde. Z.B. Groe- neveld geb. Krul. Z. D. Schmid geb. Muije. Z. M. van Dam geb. Manheim. Z. J. Keinliout geb. van Gulderen. D. S. Lak geb. Masereeuw. Z. C. B. C. Bontes geb. van Hartevelt. D. N. van der Woldt geb. van Twist. Z. OVERLEDEN: A. Amelung, 7 w. P. Melis, 6 j. A. Mejon, 64 j. J. J. Hoge, 16 w. Koningin Victoria heeft twee lords lot ridders van den kouseband verheven. H. M. van Napels is van een zoon verlost. Tol opperbevelhebber van het britscho leger is benoemd de burggraaf Hardinge, die in den slag van Wa- terloo den linkerarm verloor. Een to Bi unswijk overleden schoenmaker heeft een aanzienlijk legaal vermaakt aan dat pruisiseho bataljon, hetwelk in 1848 liet eerst geweigerd beeft tegen het volk op te rukken. Do Chinezen hebben den zendeling Bornard onthoofd. Het eiland YVighl zal in staat van defensie worden gebragt. Te Londen zijn twee huizen ingestort. In Peru is de geheelo bevolking ouder do wapenen. Do lavastroomen van den Etna hebben do rigting naar Milo genomen. - In de omstreken van Balmo- ral heeft het sterk gesneeuwd. Te Smyrna is eene aard- heving gevoeld. De president der groote republiek zet zijn schitterenden togt voort. De koningin van Griekenland voert met eene vaste hand de teugels des bcwinds, lijdeus do afwezigheid van haren man. Do burgemeester van Noordtiroek is verdronken. Te Kampen is een dronkaard in de stadsgracht geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Te Deventer is een ijverig en ordelijk burgerman in een put gestikt. De helsche machine van Marseille is met groote n kunst en bekwaamheid te zamen gesteld. Hel hollandscke schip de 6 Gezusters is voor engelsche rekening met 300 landverhuizers van Londen naar Australië vertrokken. Do bondsraad heeft een diplomatiek diner gegeven. To Daalderveen zijn 30 schapen doodgebeten. De leeuw. ct. meldt, dat zich in de Jouro een heer bevindt, die de hrockspraak verslaat. Sic iBertog resti Wellington. Arthur Wclleslaj hertog van if7"'ellingtonwerd te Dungancaslle ia Ierland geboren, in het jaar 1789, dat zoo belangrijk is om de groote man nen die tiet voortbragt Napoleons en Alex. von Humbolds geboortejaar'. Hij was de zoon van lord Longford. In Eton opgevoed werd zijne opleiding voibragt op de militaire school te Angers, in Frankrijk. In 1787 trad hij als vaandrig in dienst. In 1794 woonde hij als luitenant-overste dm vehltogl in de Nederlanden bij. In 1797 ging bij met regement naar Intlië waar zijn broeder gouverneur- generaal was. Hier onderscheidde hij zich zoodanig, dat ter eere van zij ne laatste wapenfeiten een gedenkteeken te Calcutta werd opgeriglen hem onder meer een eeredegen werd geschonken Ier waarde van 12000. In 1305 keerde hij naar Europa terug. Tot lid van het Parlement geko zen en vervolgens secretaris van Ierland geworden, trad hij in 1807 we der in werkelijke dienst,- hij woonde den logt naar Koppenhage bijtrok in 1808 met een britsch leger naar Portugal, en bestreed in Spanje de meest ervaren veldoversten van Napoleon. Hier voibragt hij de groote wapenfeiten die hem verschillende titels en den roem van den uitste kendsten generaal der mogendheden Ie zijn, deden verwerven. Hij be- kampte de fransche legers onder de eerste veldmaarschalken van den Kei zer met een onbegrijpelijk goed geluk en trok ten slotte in 1814 de fransche grenzen over.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3