Tolaal 83 schepen, waarvan 21 in aanbouw en 3 in reparatie. Men verneemt dat eerlang aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een wets-onlwerp zal worden aangeboden strekkende tot goedkeuring van het huwelijk, door Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden aan te gaan met Prinses Ama- liadochter van Z. D. II. den Hertog Bernhard van Sak sen-Weimar-Eisenach Uit eene van wege het departement van justitie ge dane maandelijksche opgave nopens de bevolking der gevan genissen in de plaatsen, waar tot dus verre het cellulaire strafstelsel in werking isblijktdat het totaal getal cellen, voor eenzame opsluiting bestemd, bedraagt 587; dat het j grootste getal gevangenen te gelijk aanwezig geweest in de maand Aug. jl. 560, en het kleinste getal 274 bedroeg. Het schijnt dusdat bij de toepassing der straf dit stelsel meer en meer door de regterlijke collegiën wordt gehuldigd. Een vroeger zeer welvarend gezin bestaande uit man, vrouw en 5 jeugdige kinderenwas allengs tot eene zoodani ge armoede vervallen dat er niets meer overig was. Alle voedsel ontbrak en de kleinen niet langer met woorden te stillen zijnde, zeide de vrouw tot haren man eensklaps heen gaande, ik kom terstond terug; niet wetende wat gebeuren zoudewas de man bijna tot vertwijfeling over het eenig- zins lange toeven zijner echtgenoot, toen hij haar op eens voor zich zag met een voorschoot, waarin brood en andere mondbehoeftenmet welken voorraad de kinderen terstond gespijsd werden. Dc man echter was ongerust en sprak, ik hoop niet, dat gij op eene oneerlijke of onedele wijze dit verkregen hebtwant alsdan zou ik het verfoeijenneen manlief! antwoordde zij, terwijl zij haar hoofd ontblootte, zie hier het bewijs! Zij miste haar lang, fraai hoofdhaar. Een treurig voorval te Varsevcldarrondissement Zul- phenheeft dezer dagen weder doen zien, hoe gevaarlijk het is jonge knapen met schietgeweer en kruid lo laten om gaan. Den 18don September jl. had een dertienjarige knaap, ten huize zijner ouders een oud pistool, waarvan het slot verlamd was, met scherp (stukjes van een tinnen lepel) ge laden; daarmede onder den arm door het achterhuis naar buiten willende gaan om op eene plank te schieten, gaat onderweg (door toeval of onvoorzigtigheid) het schot af, en treft hetzelve zijne moeder, dio bezig was met aldaar vlas te verwerken, derwijze aan het hoofd, dat de vrouw oogen- blikkelijk zonder eenig geluid to gevendood ter aarde zeeg. In een dagblad leest men de volgende advertentie: «Een bedelaar van beroep, welke zijn vak in den grond ver staaten een groot aantal begunstigers bezit, verlangt, ten einde aan zijne zaak meerdere uitbreiding lo geven, eene levensgezellin, wclke^smaak heeft in dit bedrijf en gezegend is met eenige kinderen, welke daarbij behulpzaam kunnen zijn." In do galicischo slad Kolomea heeft een beklagens waardig voorval plaats gegrepen. Op den grootcn verzoen dag waren duizende Israëliten in de synagoge verzameld, toen plotseling zich het gerucht verspreidde, dat op de bo- vengaanderijen waar de vrouwen gezeten waren, brand was ontstaan. Angst en schrik bevingen deze laalsïen en een groot gedeelte drong den smallen trap naar den eenigen uitgang met zooveel overhaasting af, dat niet minder dan 36 in het gedrang het leven verloren. Naderhand is hel gebleken, dat dit ongeluk is bewerkt door eene dievenbende die opzettelijk het gerucht van brand had uitgestrooid, om in do daardoor ontstane verwarring de vrouwen van het met paarlen en diamanten versierde hoofdtooisel te berooven hetwelk hun ook ten deele gelukt is. Onder de omgeko menen bevonden zich yetsckeidcno zwangere yrouwen en drie kinderen. Zeer merkwaardig is lo Parijs do artesische put van Grenelie. Men weet dat mei hel boren dezer pul den eersten Januari] 1834 een aanvang werd gemaakt door don ingeni eur Muloten dat men eindelijk den 26 Februarij 1841, des namiddags ten 2| ure, to midden van eene massa groen achtig zand van eene nog ongekende dikte, water vond op 547 meters beneden den bcganen grond. Sedert verheft zich het water met ongekende kracht lol op 30 melres bo ven den beganen grond en levert iedere minuut 1800 liters water, zoodat zij nu reeds aan do bevolking dezer hoofdstad 11,010,816,000 liters water verschafte. Uit verschillende plaatsen in Zwitserland, en wel in te genovergestelde riglingen, worden eigenaardige verschijnsels gemeld, welke bet waarschijnlijk maken, dat vulkanische oorzaken hot hunne loebragten lol de overstroomingen waar- O door Zwitserland op dit oogenbiik geteisterd wordt. Den 18 September was de lucht met zwavelachtige dampen be zwangerd; uit diepo bronnen stroomden onder hevig brui- schen en sissen, naar zwavel riekende gassen omhoog; in kelders, waar water uit den grond opborreldewilden lich ten niet brandenop akkers en wegen stegen gasblaasjes naar bovenin de wolken vertoondo zich bij herhaling phoshorachlig licht, op onderscheidene plaatsen ondervond men aardschokken, hergen spleten van een, in de aardkorst ontdekte men op groote uitgestrektheid barsten en zelfs rot sen scheurden van een; vóór den regen onlwaatde men hier en daar eene benaauwde temperatuur, gepaard met zwavel reuk, enz. Den 5n Oct. is op met aandrang gedane aanvraag, van Vlissiugen plotseling per stoomboot do Schelde, naar de omstreken van Bath vertrokken, een detachement van hel 7o regement infanterie, groot 100 man en 4 officieren, gekommundeerd door den majoor Salverda, om onlusten te helpen stillen onder het volk, dat bij de groote inpoldering aldaar werkzaam is, - Zoo als men weel voerde keizer Napoleon de titels van keizer der Franschen en koning van Italië." Sommi gen beweren dat de aanslaande keizer ook twee titels zal voeren en op het denkbeeld is gekomen om zich te doen noemen «keizer der Franschen en koning van Algérie." Men gaat nog verder en beweert, dat even als de eerste keizer eene lijfwacht van Mamelukkcn had, de aanslaande keizer eeuo lijfwacht van Arabieren zal hebben, wier Iraaije paarden, verbrand gelaal en witte burnons aan de keizer lijke lijfwacht een schilderachtig voorkomen zullen bijzetten.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2