kwetsing den dood niet ten geyolge konde hebben," wef- den met messen doorstoken on vervolgens de wonden met waskaarsen uitgebrand. In dezen toestand werd Suleiman door do stad gevoerd en vervolgens lovend gevierendeeld. De Prins President is don 16den dezer, na eene afwe- zendheid van ruim eene maand, op het bij zijn vertrek be paalde tijdstip te Parijs teiug gekomen, en door de bevol king der hoofdstad met schier algemeone blrjkon van ver knochtheid en geestdrift ontvangen, op eene wijze alsof de keizerlijke regeringsvorm reeds ware ingevoerd. Zelfs de le den van hel wetgevend ligchaamdie ten getale van meer dan honderdmet hunnen voorzitter aan het hoofdbene vens de andere hoogo staatsligchamen en collegiën (waaron der zelfs eene deputatie van het fransche instituut van we tenschappen, hetwelk lot nog toe do nieuwe orde van zaken ongenegen scheen) den president aan het spoorweg-station op- wachtlen, hebben hem, volgens de Patrio, met den eenpa- rigen kreet leve de Keizer begroet. Do eerehogenwaardoor de president vervolgens met den naar de vooraf gemaakte bepalingen gcregelden sloet de stad binnen trok, verkondig den allo het keizerschap; do eerste, dien do sloet onlmoel- to, was van wege het stedelijk bestuur opgerigt, en had tot opschrift: de stad Parijs aan keizer Lodcwijk Napoleon.'s Volks stem is Gods stem. De president heeft zich do keizerlijke ontvangst laten wel gevallen, maar van zijne zijde niets gedaan of gezegd, dat als do aanneming van den nieuwen regeringsvorm zoude kun nen worden beschouwd. EiirgcïSIjke SHasad van JLQ §3 öcÉoUef 1853. GEHUWD: A. Peterse en G. Daalder. W. Pijl en C. K. Bakker. H. Stoll en W. van Bon. BEVALLEN: W. G. M. Klok geb. van Brug-gen, D. G. Klein geb. de Jong, D. M. Buisse geb. Deugt, Z. A. J. Bustemeijer geb. Bakker, Z. J. Mens geb. van der Woldt, Z- - H. Enzlin geb. Buisman, Z. N. W. Kan geb. Gomes, 2 D. - S. M. van Halm geb. den Appel, Z. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. OVERLEDEN: T. Weiland, 7 w. H. Verel, 5 m. B. Paans, 18 j. L. Corper, 3 w. J. Dito, 5 w. GEMERGDE BllSSfEN, Op de landengte vau Panama heerscht veel opgewonden heid, ten gevolge van het ontdekken van goud, Hel tientallig stolsel zal weldra ook in Engeland worden aange nomen. - Te Ncw-York waren in de laatste week van Sept. 14153 emigranten aangekomen. Tusschen Nederland, Pruissen, België, Frankrijk, Saksen en Oosienrgk is eene telegrafische overeenkomst gesloten. Do strijd tusschen do lurkscho troepen cn de Drusen is uitgebarsten. Te St. Aignan heeft een dief 200 fr. gestolen in eene slaapka mer, waar 17 personen, zich ter rust hadden begeven. De berigten uit Palcmbang luiden gunstigdo bevolking is naar hare doessons teruggekeerd na den dood van den mui teling Dragam. Te Amst. heeft eene vrouw van SI ja ren een einde aan haar leven gemaakt door zich te verdrin ken. L. Napoleon heeft aan Abd-el-Kader de vrijheid geschonkt'D. Do hertog van Wellington kan niet voor 16 Nov. begraven worden. Op de kusten van Madagas- car is een schip door de inboorlingen geplunderd en de equipage grootendeels vermoord. Z. M. zal zich do vol gende week naar hel Loo begeven om aldaar veertien dagen te verblijven. Te Antwerpen hebben do commiezen bij het onderzoek van oeno lijkkoets, welke van 't kerkhof te rugkeerde, een ham in beslag genomen, welko in het baar kleed gewikkeld was. Do E. K. is tegen 29 Oct. bij - eengeroepen. II. BI. wordt tegen 15 Nov. in den Haag terug verwacht. De schach van Perzie is van zijne won den hersteld. Z. H. de Sultan heeft den titel aangenomen van Z. M. do keizer der Turken. Do straatweg te Scha- gen is ji. woensdag voltooidhij mag niet bereden worden met wagens, waarvoor houden gespannen zijnmaar de EZELS mogen vrij passeren. Ingezonden Dnt het «en zedelijke verpligting is van elk regt geaard Nederlander om zooveel in hem is het zijne bij te dragen tot bevordering van ware verlichting en beschaving, behoeft geen betoog. Ik stel mij althans voor dat dat gedeelte van het gioote publiek, hetwelk dit geschrijf onder de oogen krijgt, geheel van dit edele gevoelen doordrongen zal zijn, waar om dan ook om kort te gaan, melde mededeeling van het volgende, dezer dagen te Tiel plaats gehad hebbend feit mijn doel geen ander is, dan om de flaauwe en trage zielen, die zich onder ogs mogten bevin den door een voorbeeld op te wekken tot ijver en volharding in het aangevangen werk onzer eeuw. Ter zake dan. Heden morgen de deur uit willende stappen, werd mij hij het opendoen een grijsachtig toegevouwen'papiertje overhandigd, met de beleefde toespraak: As je blieft menheer! Ik veronderstelde dat het een paar stalen van broekstof zoude bevatten die ik daags te voren bij mijn lakenkooper had aangevraagd, maar wie schetst u mijne verwon dering, toen ik, dat graauwe pakje losmakende, er nog een tweede in fijn vloeipapier in vond. Ik begon erg nieuwsgierig te worden en de gedachte aan eene surprise was niet ver af, doch het raadsel was spoe dig opgelost, het pakje bevatte, nota bene, eene huwelijks-aan kondiging. Op het voelen van 't fijne porceleinen kaartje, meende ik verrast !c zullen worden door de mededeeling dienaangaande van een mijner ken nissen. Toen ik de kaart evenwel goed bezag, kwamen mij de namen van bruidegom en bruid geheel onbekend voor, weshalve ik besloot om maar eens even naar dat getraliede hokje aan de zijde van het stadhuis ie gaan kijken, waar al de in ondertrouw opgenonienen alsmede later de jonggehuwden, met al hunne namen en toenamen voluit geschreven, deftig gedurende eenige dagen paraderen, ten einde daar misschien te ontdekken welke betrekking de heer bruidegom in de maatschappij be kleeddewie, waar van daan en wat hij was. Aan de namen, die ik onderweg nog eens overlas, had ik geen kennis; de kaart op zich zeil bragt mij ook niet verder. Ik beken, zij deed mij wel een weinigje vooroordeel opvatten tegen de jonggehuwdenwant zij was geheel smake loos en van het zuiverste middelpunt lot aan den uitersten tand zwaar en zwart bedrukt, zoodat ik ter naanwernood uit al die allegoiische lijnen en trekken het volgende kon ontcijferen: Huwelijks-bekendmaking van N. N. met N. N. waarvan d» eerste afkondiging geschied is op Zondag September 1862. Evenwel moet ik ook erkennen, dat ik dnt vooroordeel dodelijk tot ij- gen bragt, wijl ik begreep, dat de schuld ook wel enkel aan den litho graaf kon liggen. Eindelijk sla ik den hoek om en daar sta ik, waar ik wezen moest, Oogenblikkelijk treffen, zooals mij reeds meermalen gebeurd was, mijo» oogen de groote letters op dat apart aangespijkerde papier, waar men h- i in onze eeuw reeds zoo verouderde en afgesleten woord onvermogen' uit op kan maken. Het is mij dikwijls voorgekomen als was dit woord eene wezenlijke parodie op hetgeen er onderstaat: Huwelijks-aan kondiging. Ik wilde mij daar dan ook juist gaan verwijdercD toen ik eensklaps oodcr die tubriek juist den naam ontdek, die ook op mjn

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 3