Dezer dagen had te Voorschoten een treffend voorval plaats. Een landbouwer reed op zijnen met aardappelen ge laden boerenwagen op den straatweg van dia gemeente naar Leydenbij zicli, voor op den bok zijn zoontje hebbende zitten. Deze verliest onder hel rijden zijn klompje, wil er naar zien en valt voorover van den wagen, met het onge- O O lukkig gevolg, dat beide wielen van den wagen over zijn hoofdje gaan en hij oogenblikkelijk den geest geeft. De oprigling van het glazen paleis te New-York wordt met ijver voortgezet. De maatschappij daartoe gaat zelfs verder en wil in do aanzienlijkste sleden van de Ver. Staten plaatselijke commissiën vestigenten einde do onderneming meer ingang bij het algemeen to doen vinden. De staat en de stad Nevv-York, zoowel als de landsregering bevorderen de zaak op allo niogeiijko wijzen, en do dagbladen deelen een der laatsto brieven mede, welke de dicpbelrcurde Da niël Webster geschreven heeft, in hel voordeel van de ten toonstelling in do Ver. Staten. Hij hooptdal die gelijk soortig zal zijn als die to Londen in 1851. Het volgende berigt is ontleend uil den Ja va Bode: In het begin der vorige week baadde een Javaan te Ra- wa Eoewaja in de weslerommelandcn van Batavia, in een der meertjes, zoo als er zoo velen op Java gevonden worden, en gemeenlijk tot verblijfplaats der kaaimannen (krokodillen) strekken. Het hier bedoeldo heeft zijne benaming daaraan te danken. Een driejarig zoontje dartelde en speelde in het water om hem, toen onverwachts een dier vreesselijke dieren met open muil uit de diepte opschoothel armo kind aan pakte en er voor den verschrikten vader weder mede in do diepte verdween. Een verschrikkelijkcn gil ontglipte den ongelukkigen vader, maar hij verliest zijne tegenwoordigheid van geest niet. In vertwijfelde woede sprong hij het ondier natrok het met volle kracht bij den staart en dwong bel met zijn slagtoffer weder boven te komen. Op het vreesse lijke noodgeschrei des vaders was een groot aantal kampong- bewoners naar de plaats des ongeluks toegeschoten en deze zagen nu den hefligen strijd tusschen hun kampotiggenool en den kaaiman. Maar hoe ongelijk ook, toch bleef de va derliefde overwinnaar en hij dwong hel monster, door met den arm tot aan de schouders in den vrcesselijken muil te grijpen, zijn kind los to laten. Beiden, vader en kind had den diepe, doch geeno gevaarlijke wonden door do tanden des kaaimans gekregen. Zoodra zag do eerste zyn kind niet in veiligheid gebragt of in razende woede vervallen, werpt hij zich op nieuw met een puntigen bamboes gewapend in het water, om den kinderroover te vervolgen, zijne makkers loeroepende hem bij te staan. De kaaiman, vervaard door al hel geschreeuw en geraas, vluglte in de dieptemaar het hielp hem niet. De vader vervolgde hem overalnellen wer den aangebragt, over hem uitgeworpen en hel gelukte ein delijk hem meester te worden en aan wal te trekken. En nu sneed de verwoede vader eigenhandig hem den buik open, rukte hem het hart uit het lijf en do oogen uit hel hoofd, roosterde die en verslond ze in het bijzijn zijner jui chende landgenootcn. Een nieuw treffend bewijs der liefde tot zijn kroost van den Javaan en de zelfopoffering, waartoe bij in slaat is, wanneer dal kroost met gevaar bedreigd wordt. Dezer dagen heeft te Leeds het ergerlijke voorval plaats gehad, dal een man uil de gcringo volksklasse zijne vrouw in het openbaar heeft verkocht. Hij leidde haar, met hare toestemming, ttiel een touw om den hals, eene herberg bin nen, en verkocht haar aan een der drinkebroers, voor een souverein (ƒ12) welk geld vervolgens bijna geheel in ster ken drank werd verspild. Uit Parijs schrijft men hel volgende: Hel beursspel heeft in den laalsten lijd vreeswekkende vor deringen gemaakt; de kleinhandelaar, zoowel als do arbei der, heeft daarvoor zijno spaarpenningen veil. Vooral wan neer vrouwen zich in hel beursspel mengen, dan is het af schuwelijk; vroeger werden zij werkelijk op de beurs toege laten, doch deze hartstogtelijke speelsters zijn sedert van de beurs verdreven; zij vallen thans vóór hel beursgebouw post. Ten prooi aan do brandende goudkoorts, die zich van al ba re zinnen heeft meester gemaakt, trolseren zij zoowel wind als regen, alsmede de spotternijen der voorbijgangers en do i caricuturen van do Charivari. Zij hebben oude, honderd maal door rijzing of daling ten ondergebragte beunhazen, tol agenten, die haar voortdurend kennis geven van de fluc- tualien en hare orders in ontvangst nemen; deze lieden mis bruiken hel vertrouwen van hunne onbedreven clienlen om haar verkeerdelijk in Ie lichten en ten haren koste belang rijke sommen te winnen. Do epidemie, waarvan wij spre ken, beeft zelfs do gehuwde vrouwen aangetast. Mei geen mogelijkheid kan men zich een begrip vormen, én van de listen, die zij uitdenken, om aan haren hartstogt te voldoen èn van do verliezen, die daardoor aan hare echtgenoolen worden berokkend. Onlangs heeft nog een man eeno aan- klagt bij de politie ingeleverd omdat zijno vrouw hem eeno bespaarde som van 8000 francs had ontstolen daarmede ter beurze was gaan speculeren en ze natuurlijk had verloren. De bevoegde autoriteiten hebben zich dan ook reeds bezig gehouden met het nemen van maatregelen tegen diertmet de openbare zedelijkheid strijdigen stand van zaken, entoen er nu ccnigo vrouwen weigerachtig bleven om de beurs en hare omtrekken to verlaten, werden zij gearresteerd en eo- nigen lijd gevangen gehouden. Deze maatregel schijnt een gunsligen indruk gemaakt te hebben; men is voornemens er stelselmatig mede voort te gaan, ten einde het kwaad voor goed uit to roeijen. De laalsten bcrigten uit de pauselijko stalen maken weder gewag van menigvuldige rooverijen. Zoo is onlangs onder anderen de heer de San-Marzano op den openbaren weg bij Viterbo aangerand en beroofd. Do genoemde staats man keerde terug van Marseille, waar hij namens den Paus den prins-voorzitter had verwelkomd. Vier gemaskerde roovers hebben het poslrijluig, waarin do heer de San-Marzano zich met zijn reisgezelschap bevond, aangevallen en legen- gehouden, nadat door een pistoolschot den postillon hel been was stuk gescholen. Do roovers hebben ongeveer 8000 fr. aan specie medegenomen en daarenboven eenige horologiën en andere kostbaarheden. Dit misdrijf heeft zoo nabij Viterbo plaats gehad, dat de aan de poort dier stad geplaatste schildwacht hel pistoolschot heeft gehoord. Onverwijld zijn gensdarmes vertrokkendoch

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1852 | | pagina 2