Een blik op liet afgeloopen jaar. Leewens. A. Smid. Leicli. J. C. Kunstschilder en PI. Teekenm, Lemv Jr. A. L. Vleeschhouicer. Leijcr en Familie. J. C. Ligtenberg. J. Broodbakker Liotart. H. P. Loomeijer. J. A. Geneesen Heelkundige. Lotz. A. P. T. Storm Visiteur Maalsteed. W. J. Winkelier. Maats. P. Plaalsverv. van den Kantonregter aan den Helderte Wieringen. Mackaij. H. Apotheker. Manikus. I. F. Paarden-Postmeester. Manikus. Joh. Goudsmid en Horologiemaker. Marchand. J. M. L. Machinist. Mesker. Gr. Voerman. Mets. D. Postschipper. Mets. T. Idem. Metzelaar. A. Banket en Koekbakker. Metzelaar- C. Winkelier. Metzelaar. K. Meij. C. van der Goudsmid. Meijer. J. A. Kleedermaker Meijers. J. T. Adjunct Commies lij de Marine. Möller. B. H. Biersteker. Mulert. W. Muller. C. Logementhondster. Namink. P. Schilder en Winkelier. Nobbe's. J. Timmerman. Oostenrijk. J. Rijks Ambtenaar. Overtoom. A. Broodbakker. Papineau. J. Pastoor. C. B. Schilder. Poel. A. Secretaris der gemeente Wieringen. Poel. N. Notaris te Wieringen. Pot. E. Logementh. en Koopm. te Wieringen, Quant. P. Aannemer te ytmsterdam. Eeeringh. P. B. Rijks Ontvanger. Bezel. M. Broodbakker. Eiekels. C. Eiesselmann. F. H. Winkelier. Eilling. J. F. Spekslager. Einner. J. Catechiseermeester Euiter. J. de Eijkers. A. Eijkers. P. Hoofd-Onderwijzer Sant. Gt. Smid. Schafergockel. W. Jjaarzen en Schoenmaker, Schilling. L. J. T. Kruiden, en Schoenenmagaz. Schoon. J. Schorsij. A C. Broodbakker Schouten Az. M. Aannemer. Schuit. D. Goudsmid. Schuld. J. Winkelier, Schuurman. A. J. Schilder. Schuurman- J. Weesvader. Senderman. Wed. A. C. A. Sennekes. K. Smid. Smids. II. Scheepsjager Smit. C. Commissaris van Policie. Smit van den Broecke. A. J. de Kapit. ter zee. Snel. F. Apotheker. Snooij. J. Klaringsch. ter uiterste wacht Held. Spigt. J. P. Winkelier. Spigt Pz. G. Logementhouder Stalman. J. Gepensioneerd Schipper. Steenbergen. M. J. van Grutter. Sterr. C. van der Opzigt. bij den Waterstaat. Steup. E. P. L. Belast met de Directie over 's Rijks Kuslverlichling te Kijkduin. Stoutenbeek. J. Winkelier. Stöve Lz. Gebr. Manvfacluriers te Schagen. Strootman. J. Rijks Ingen. van den Waterst. Struijk. A. J. Commissaris bij het Loodswezen. Swart. J. F. Kagchel- en Slotenmaker. Tadsen. J. A. B. Kapt.•Luit. ter zee) Eguipagiemeester der Marine. Tat- M. E. Taylor. E. A. Thie. F. Mr. Kleedermaker en Leverancier. Tomei. C. J. Gepens. Officier. Uurbanus. P. Hulp-Onderwijzer. Yaasen. P. van Vaillant. F. A. Ie Luitenant-Ingenieur. Yalck. E. Veen Vennik. C. Aaannemer. Yennix. N. Leerlooijer. Verfaille. Wed. J. Broodbakster. Verheij. B. Timmerman. Verheij. L. Secretaris der gemeente LIelder. Verkozen. M. J. Koopman te Alkmaar. Venveijde. E. J. Koopman. Yiegen. J. A. van Vos. K. Mr. Timmerman. Vries. S. de Rijks Ambtenaar Vroon. M. Broodbakker. Vroon. N. Secret. van het Algem. Armbest, Vroon. P. Broodbakker Wallin. Wed. E. A. Warnsinek. Ie Ijuilenant der Artillerie Werd. P. van Visiteur. Wielick B. F. Vleeschhouicer Winter. W. H. Smid. Wit. S. de Schipper. Wübbe. G. J. Wijs. C. Vleeschhouicer. Zinsmeister. J. F. Spekslager, Zunderdorp. J. Post-Commies op Texel. Zunderdorp. Az. T. Post-Praaischipper. Zussen. J. Zwaan. W. C. de Vleeschh. en Spekslager. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VEETOOGEN Jtxz. Tien jaren zijn voorbijgegaan sinds wij het waagden, om in een kleinen kring, bescheiden onze meening^omtrent onderwerpen van algemeen belang te uiten. Groot is de verandering, die dat tijd perk heeft aangebragt. Toen wij onze taak begonnen, heerschte er een vrij algemeen misnoegen. De grondwetsherziening, na de belgische revolutie, wanneer er geld noodig was, door de Eegering meer dau eens toegezegd, maar om de tijdsomstandigheden, zoo het heette, telkens verscho ven, was op het onbeduidend werk van 1840, dat slechts bij de wet bevestigde, wat reeds feitelijk bestond, neergekomen, en had de begeerte naar verbetering meer geprikkeld dan bevredigd. De Eegering had de meerderheid in de kamers; maar deze wer den meer en meer van de natie vervreemd. Met ieder jaar nam de algemeene belangstelling in openbare aangelegenheden toe, en uitte zich de wensch naar herziening sterker. Het jaar 1848 elders in vele opzigten noodlottig, verschafte ons de bevrediging der algemeene wenschen; gelijk een donderbui elders verwoesting aanbrengt, terwijl hier alleen de weldadige regen het uitgedroogde aardrijk verkwikt. De onbestemde plannen van Schimmelpenninckdie eene consti tutie naar engelsch model scheen te willen, mogt het werk vertra gen;het werk der staatscommissie, die de voorstellen tot her ziening zoude bearbeidenmogt niet in allen deele gevolgd zijn onder het ministerie Donker Curtius en de Kempenaerwerd eene grondwet tot stand gebiagt, die in het algemeen aan de gekoes terde wenschen voldeed, of de gelegenheid gaf die te bevredigen. Dat ministerie bleek echter onmagtig om uitvoering te geven aan de beginselen die in de grondwet waren opgenomenen eerst sinds Thorbecke aan het bewind kwam, is daaraan gevolg gegeven. De meerderheid in de Tweede Kamer waarop het tegenwoordig ministerie rekenen kanvindt in de wijze waarop zij verkozen wordt een bewijs dat de kern der natie haar steunt. Het ministerie vindt buitendien een steun in het grootste deel der dagbladen en wel in de meest verspreide dagbladen. De scherpste oppositie komt van eene zijde, die veel over beginsels spreekt, waarvan, zoo als de voornaamste woordvoerder zelf klaagt, het algemeen het regte niet schijnt tc kunnen bevatten en bij eene bij uitstek practicale natie dan ook weinig ingang schijnt te vinden. Het jaar 1852 waarop wij thans terugzien bragt echter eenige veranderingen in het ministerie. Nedermeijer van Rosenlhal trad af nadat hij in zijn ontwerp omtrent de regtcrlijke organisatie eene neerlaag had ondervonden. Als minister had hij niet beantwoord aan hetgeen men van hem, als lid der Tweede Kamer, had ver wacht. Van Sonsleecliwiens ongeschiktheid voor de moeijelijke taak van het ministerie van Buiteulandsehe Zaken voor ieder zigtbaar was geworden, volgde in het najaar, nadat hij èn bij het tractaat met Frankrijk, over den letterkundigen eigendom, èn bij dat met Eusland, over de schuldvordering van dat rijk ten onzen laste, treffende neerlagen had geleden. De eerste werd door Strens opgevolgd, van wien men nog wei nig kan zeggen dan dat hij ten minste zeer veel heeft beloofd. Van Zuilen van Nijeveld nam de plaats in van van Sonsbeeck. Algemeen acht men deze keuze zeer gelukkig, een man, die iii

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 6