VERGADERING MUZIJK voor den DANS, langs welke het waler in eens afloopt. De commissie voor het zeewezen zal haro werkzaamheden hervatten. Den ln dezer was te Londen zulk een dikke mist, dat de rij tuigen zich door flambouwen moesten doen voorlichten. o De keizer van Frankrijk is met zijne keizerin naar St. Cioud vertrokken om aldaar de wittebroodsweken door to brengen. De keizer van Oostenrijk heeft een prachtig servies ent- vangen van den koning van Pruissen. Op lil: 14 Febr. grool bal op het koninklijk paleis in den Haag. De Dru- sen weigeren aan do conscriptie deel te nemen en hebben O i de bemiddeling van Engeland van de hand gewezen. Hel aantal bedelaars die in Londen langs de buizen gaan bedraagt 16000. iifiEsesaisi. EERE! WIEN EERE TOEKOMT! Gisteren avond braglen wij eene regtgenoegelijke avond door, met het bijwonen van het tooneeisluk: «Armoede en Grootheid", door A. von Kotzebueen na hetzelve: «Robert II e n n e b o en zijne Vrienden op een omsterdamsche zomernacht in 1713", blijspel met zang, uitgevoerd door het alhier bestaande liefhebberij-too- neelgezelschapLeering, Deugd en Vermaak, in het lokaal van den heer C. Marees, te Schagen. Werden de hoofdrollen fiks uitgebragt, de overige leden en figuranten bleven niet achter het hunne loelehrengen om deze stokken ferm te doen uitkomen en verdienen mede allen lof. Ook deed het orkest zich aangenaam hooren. SCHAGEN, 2 Februarij 1853. JS Jj *1 19 V er ÏJ Ij X 3T G. 25 MILLIOEN FRANCS 'S JAARS. Hoe gemakkelijk is het die som uit te spreken 1 maar hoe moeijelijk, zich een klaar begrip te maken van de geldswaarde die er door wordt uitgedrukt. Het is bekend dat de civiele lijst van den keizer der Franschen de genoemde som bedraagt, nagenoeg gelijk staande met: 12 MILLIOEN GULDEN. Om nu de hoegrootheid van dit jaarlijksch inkomen eenigzins aan schouwelijk te maken, vestige zich de aandacht der lezers op de volgende bijzonderheden. Men houde dan in het oog, dat de zorgen des keizers voor het geluk des franschen volks, worden betaald met: ruim 38 cents per seconde, of ƒ22.80 minuut, of ƒ1368.uur, of 32,832.ir etmaal. Gesteld nu, dat de keizer acht uren per etmaal in zijne slaap kamer doorbrengt om de noodige rust te genieten en voor zijn toilet te zorgendan bedraagt zijn inkomen gedurende dien tijd (dus eiken nacht) 10,944. Voor deze somdie de keizer dus in éénen nacht (ja in eiken nacht) al slapende wint, moeten 45 arbeiders, die 80 cents daags verdienen, in het zweet huns aanschijns, een geheel jaar arbeiden, (het jaar op 300 werkdagen gerekend). De som die de keizer in een geheel jaar gedurende zijnen slaap, als inkomen geniet, zou dus met het dagloon van 16,425 arbeiders over een geheel jaar, gelijk staan. Ja 12 millioen gulden is eene verbazend groote som. Manneer iemand van het oogenblik zijner geboorte af, elke mi nuut een gulden ontving (nacht en dag door, jaar uit, jaar in) dan zou hij den ouderdom van 23 (zegge 23) jaar moeten berei ken, om 12 millioen gulden bij elkander te hebben. Om de som van 12 millioen gulden in stukken van 10 cents af te tellen, zou men circa 14 jaar noodig hebben, wanneer men ge durende 300 werkdagen per jaar, 8 uren daags, elke seconde een dubbeltje telde. Wanneer men in eene regte lijn op elke ned, el afstands een gulden nederlegde, dan zou 12 millioen gulden toereikend zijn voor de geheele lengte van de as der aarde, wanneer men deze op 2200 uren gaans berekent. Als voorbeeld van hetgeen men met die som al zoo doen kan diene het volgende: Gesteld dat men tot den aanleg eener bnitenplaats 20 bunders land koopt, a ƒ500 per bunder en dat men voor huizing, stalling en verdere getimmerten ƒ30,000 besteedt, dan zal die buitenplaats op eene som van ƒ40,000 te staan komen. Derhalve voor 12 mil lioen zou men drie honderd zulke buitenplaatsen kunnen aanleggen. Nog een enkel voorbeeld, om te doen beseffen wat men door 12 mllioen gulden te verstaan liebbe. In de stad Amsterdam zijn p. m. 24,000 huizen. Indien men nu het gemiddeld bedrag van den jaarlijkschen huurprijs voor ieder huis op ƒ500 begroot, dan zou men eigenaar van al de huizen in Amsterdam moeten zijn, om een inkomen van 12 millioen gulden te genieten. Welnu, zulk een inkomen geniet de keizer der Fransehen. Zal hij er genoeg aan hebben? Dit moet de tijd leeren. CORRESPONDENTIE. Het slukjo van Schagen is te laat ingezonden, zijnde over hetzelfde onderwerp al iels ontvangen. van den RAAD der gemeente Helder, op Dingsdag den Ssten Februarij, des avonds ten 7 ure. TENTOONSTELLING «an Vee, Zuivelbereiding, Voorlbrengselen van en Werktuigen voor Landbouw Bloemgewassen, Tuin vruchten en Tuinsieraden, ter gelegenheid van het TlIIste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congreste houden binnen de stad ALKMAAR. De Afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw zal, op den 21 tot en met den 25 Juoij 1853, eene Algemeene Tentoonstelling houden, waarvan het programma nader verkrijgbaar zal worden gesteld. Geschiedende deze voorloopige aankondiging, met uit- noodiging aan al degenen, welke eenige prijzen zouden willen uitloven, vóór den 2lsten Februarij 1853, de opgave intezenden aan den Voorzitter der Afdeeling, ten einde daarvan, bij de zamenstelling van het pro gramma gebruik te maken. Daar de Tentoonstelling in den uitgebreidsten zin algemeen zal we zen wordt de medewerking, uit alle provinciën, verzocht en te gemoet gezien. Alkmaar den 2 Februarij 1853. De Voorzitter der Afdeding IIk. CüSTER Hsz. Advertentie n. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, M. GRIJM, geliefde Echlgenoolc van Leeuwarden P. van der MEL1LEN. den 1 Februarij 1S53. op zondag 6 Februarij ten huize van den kastelein F. LANDMAN. Enlreé 49| Cent, in verleting. Dans vrij. Aanvang des avonds ten 8 ure.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3