vermogen, en wel een fregat van de grootste soort en zal dit eerlang ook geschieden voor eene schroefschooner, zoodal alsdan reeds drie zoodanige bodems daar in aanbouw zullen zijn, en die van de korvet zeer bespoedigd wordt. Twee gewone stoomschepen van 300 en 150 paardenkracht nade ren ook hunne voltooijing en het laatste komt spoedig in dienst met bestemming naar Oost-Indië. De ijsverkoopers te Parijs hebben in de haven van het kanaal en de Noordzee een dertigtal schepen bevracht, om in Zweden het noodige ijs te gaan halen, voor den aanstaan den zomer. Deze schepen zullen te GalaisBoulogne Duin kerken, Dieppe en llavre lossen; langs de spoorwegen zal de vreemdsoortige lading verder naar hare bestemming worden vervoerd. De Boston Post deelt ons den onderslaanden brief mede, dien dit blad heeft ontvangen van iemand, die onlangs eene reis naar China heeft gedaan. »Een Japanoes heeft mij verzekerd, dat de Keizer van Japan bij magie is om de espeditie der Amerikanen af te slaan. Deze man betuigde mij, dat onder anderen de bevolking van Jeddo al de kus ten gestrengelijk bewaakte en op do bergen vuren onder hield, ten eindo gereed te zijn voor het geval, dat de ex peditie zich bij nacht vertoonde. Een millioen soldaten is disponibel en waakzaam. De kust is van kanon en forten voorzien terwijl in de baai van Jeddo waar de vloot wordt verwachteene menigte oorlogsjonken kruisen. De Ameri- kaansche expeditie zal ondervinden dat de Japanezen bete re soldaten zijn dan men zoude denken. Het laat zich niet aanzien, dat met de Japanezen, anders dan met overmagtig geweld handelsbetrekkingen zullen kunnen worden tot stand gebragt." Als een nieuw bewijs van het nut van den electrischen telegraaf diene het volgende: Een dienstmeisjein dienst bij een koopman te Carlsruhe, had aan haren meester eene som van 500 fl. ontvreemd en met haren minnaar plaats genomen op den spoorwagen naar Straatsburg. Zij waren voornemens zich te Havrenaar Ame rika in te schepen. Den volgenden morgenbij zijne tehuis komst den diefstal ontdekt hebbende, deed de koopman ter stond een berigt naar Parijs afgaan. De politie hiervan on- derrigt, wachtte reeds op de vluglelingentoen de spoorwa gen aankwam, en nam hen in hechtenis zoodra zij het rij tuig verlieten. Den 30steu Nov. jl. des avonds ten 7| ure, werd de inlander Sodjojo, die belast was met hel overbrengen van het poslpaket van Kedirie naar Madioen, op den grooten weg van de dessa Lobesser (residentie Kedirie) door eenen tijger besprongen. Hoewel de aanval geheel onverwachts plaats greep, verloor hij zijne tegenwoordigheid van geest nietmaar bragt den tijger eenen hevigen sabelhouw toe, waarop deze in het bosch vluglle. Weinige oogenblikken later kwam het dorpshoofd van Mening, met gevolg, voorbij dezelfde plaats, en werd, waarschijnlijk door denzelfden tijger, aan gegrepen en in het bosch gesleept. Alle pogingen van zijn gevolg om hem te ontzetten, waren vruchteloos; noch van hem noch van den tijger werd eenig spoor meer gevonden. Men leest in de Java-Bode Ongeveer ten 10 ure in den avond van 23 December be speurde de opperstuurman van hel alhier op den 18den jl. ter reede aangekomen, te Rotterdam te huis behoorende, ge heel nieuw en zijne eerste reis doende barkschip Wena, kapt. de Ruelleseene brandlucht in dien bodem. Oumid- delijk deed hij onderzoek naar de oorzaak en bevond dat er brand in het achterruim bestond. Dadelijk werden do noodige maatregelen genomen om dien te blusschen, dan weldra brak de ligto laaije vlam uit. Van ai de oorlogs vaartuigen op do reede snelden de sloepen met brandspuiten toe, en de brave matrozen, aangemoedigd door hunne vol ijverige officieren, waren den geheelen nacht werkzaam doch vruchteloos, nemende de brand hand over hand toe. Inden morgenstond nam Zr. Ms. stoomschip Borneo het brandende schip op sleeptouw en bragt het op de bank; een gal is iu den bodem aangebragt om het te doen zinken, doch terwijl wij dit schrijven, brandt hel schip steeds voort, zonder dat eenigo hoop op blusscbing beslaat. Van de gedeeltelijke reeds aangebroken lading is niets gered kunnen worden; het buskruid is bij tijds over boord geworpen en persoonlijke ongelukken zijn er tot dus verre niet te betreuren. Ook de schout-bij-nachtkommandant der marine in Ned. Oost-In dien heelt zich naar de reede begeven en zijne bevelen lot blusschen van den brand persoonlijk uitgevaardigd. Men ver meent de oorzaak van den brand te moeten toeschrijven aan broeijing der lading, doch zulks kan nog met geen zeker heid bepaald worden. Des avonds ten 6 ure, stortte de laatste, zijnde de fokkemastneder. De stoomboot Victoria dienst doende lusschcn Dublin en Liverpool, is den 15n dezer in de Iersche Zee vergaan. Honderd der schipbreukelingen hebben daarbij het leven verloren. Volgens beriglen uit Algerie, heeft daar eene belang rijke inbeslagneming plaats gehad van gesmokkelde goederen. Eenige spaansche smokkelaars hadden namelijk eene partij wijn en specerijen in alle stille in de nabijheid van Algiers ontscheept en openden toen onderhandelingen met eenen kleinen inlandschen volksstam, tot het bekomen der noodige lastdieren, ten einde de goederen naar hel binnenland te kun nen vervoeren. Het opperhoofd van den stam verklaarde zich onmiddelijk bereid, kwam met de zijnen ter aangedui de plaatse en liet de lastdieren beladen, doch toen dit een maal geschied was, verklaarde hij den smokkelaars, dat .hij hunne goederen niet naar het binnenland, maar naar den eersten den besten franschen post zou voeren. De smokke laars, die te klein in getal waren om zich daartegen to ver zetten moesten het met leede oogen aanzien, dat de jui chende tolbeambten weldra in het bezit der goederen ge steld waren. De Times bevat bet volgende middel van brandblus- schen aan boord der schepen. Om het vuur in het scheeps ruim te blusschen, plaatst men alleen op den bodem eene ton gewone kalk, en daarin eene dunne pijp of buis, welke boven dek uitsteekt. Men zorge nu slechts omtrent 10 kan acidum sulfuricum aan boord te hebben. Eij het ontslaan

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2