Brand Brandassurantie. Brugelette Charleroy Manage, Namen en Tamines in België bencnens zeven en derlig kantoren in Zwitserland. Do werkzaamheden aan den spoorweg worden in Egyple roet den grootsten ijver voortgezeten men hooptdat de weg van Alexandrië naar den Nijlop het einde dezes jaars zal zijn voltooid. De laatste beriglen maken melding van den steeds toenemender» doorvoer uit Indië. Men was vcr- pligl geweesthel aantal der vervoermiddelen in Egyple aanzienlijk te vermeerderen. De paketbooten van Calcutta en Bombay kwamen allen vóór hunnen tijd te Suez aan en begonnen reeds goederen van Australië aan te brengen. Hel laatste schip bragl voor ecne groote. som goud uit ge noemd werelddeel aan. De nieuwe wet op het debiel van koffij en chikorei in Engeland veroorlooft aan de winkeliers om koffij met chikorei vermengd te verkoopen. Op de pakken waarin dit mengsel verkocht wordtmoet duidelijk leesbaar zijn Mengsel van koffij en chikorei. Hel onderscheid tusschcn deze wet en de oude wetsbepa ling beslaat daarindat het vroeger geheel verboden was koffij met chikorei vermengd te verkoopen. Chikorei of an dere plantaardige stoffen moesten in afzonderlijke pakken verkocht worden en als zoodanig geteokend zijn. In de praktijk bevond men echterdat deze wijze van verpakken eene groote verhindering te weeg bragt. De kosten van het verpakken alleen legden aan chikorei eene belasting van 40 pet. op, cn ofschoon zij in fijn tinblad (tinfolio) ver pakt werd zoo droogde zij niettemin tol een harde koek ineen en werd moegelijk. te vermengen. Door den winke lier te veroorloven het mengsel onder do gemalen koffij te doen geschiedt die vermenging beter en het is bewezen dat de chikorei met koffij vermengd hare absorberende kwaliteit verliest en strekt om de kwaliteit en de aroma van den werkelijken koffijsmaak te behouden. Wanneer het publiek koopt wat het begeert en in den vorm zoo als men wenscht, en in pakken die buiten op aanwijzen wat zij inhoudendan is het onmogelijk voor iemand zich met reden te beklagen. De wetgeving zal echter met groote strengheid te werk gaan tegen de zooda- nigen die de gemalen koffij met andere stoffen dan chiko rei zullen vervalschcn en de ambtenaren van de lands in komsten zullen met de middelen voorzien worden, waardoor zij gemakkelijk de vervalschingen zullen kunnen ontdekken. iiurgerlijkc §tan<l van 5 12 Blaart 1§53. GEHUWD: A. Verlee en J. H. Dikkens. BEVALLEN: M. Mack geb. Ligthart, D. M. Hofstee geb. Dam, Z. G. Sevenhuijsen geb. Asman, D.A. Klein geb. Krui- jcr, Z. J. E. Meijsser geb. Volkers, Z. A. B. Smit geb. Vermeulen, Z. J. Vos geb. Bakker, D. A. Vos geb. Spandauw, Z. OVERLEDEN: E. Kistemaker, 41 j. J. Otto, 18 j. G. Dekker, 48 j. C. Stam, 2 j. G. Brouwer, 29 j. H. Arons, 51 j. G. van der Hulst, 3 ra. GEMENGDE BERIGTEN. In de omstreken van Malacca is eene goudmijn ontdekt. In hel Heraelscbe Rijk is een bloedige slag geleverd tus schcn de gouverncinenlstroepen en de opstandelingen. De Montenegrijnen hebben eenen aanval van Selim Bey op de Czernicha Nahia dapper afgeslagen. Pater Roothaan is aan de linkerzijde verlamd en steeds ylende. Bij Noord- horn is een postbode door de sneeuw het spoor bijster ge raakt en van de koude bezweken. Oostenrijk heeft de rekening van Rusland wegens verleende hulp in hel dempen van den hongaarschen opstand a 5,388,690 ff. volkomen afbetaald. Te Besoijen heeft eene ooi 4 lammeren ge worpen. Het comité van defensie zal in den Haag zijne werkzaamheden hervatten. Te Beverwijk hebben drie dronken miliciens den veldwachter belangrijk verwond. In de gemeente Moergestel zijn sneeuwklompen op do ak kers en weiden gevallen van tot 2 pond gewigt. 29 en 30 Julij congres van het nederl. onderwijzersgenoot schap te Zwolle onder aanvoering van prof. de Groot. Prins Camerata volle neef van keizer Napoleon heeft zich in eene ijlhoofdige koorts een kogel door het hoofd gejaagd. Het kurpalhisch gebergte wordt door roovers onveilig ge maakt. De keizer van Frankrijk heelt vaslelijk besloten de geheele klem der regering in handen te hebben. Een gerucht wil wetendat zijne Keizerin zich in gezegende omstandigheden bevindt. Koningin Victoria heeft eene min gekozen uit de schotsche hooglanden. In Mantua zijn drie aanhangers van Mazzinni opgehangen. 1 K li X Bü to Hel woord brand is verschrikkelijk! en op het geroep van dat woord vliegt elk, als het ware uit de veeren water en vuur zijn twee elemen ten waar volstrekt niet mede te gekken is. Door het eerste (watersnood) zijn millioenen schats verloren gegaan en het kost nog jaarlijks aanzien lijke sommen dien vijand zoo mogelijk binnen zijne oevers te houden. Watersnood of watervloed is zoo mogelijk nog verschrikkelijker dan brand beide zijn gevaarlijke en schadelijke vijanden. Schadelijkhoor ik daar zeggen, ja het water wel, maar brand is toch zoo geheel erg niet menig een wordt er vrij wat beter bij enz. Het is ook waar er bestaan hier te lande zoo wel als elders brandas- surantien die zekerlijk bij de eerste oprigting een goed doel hadden dat is om den beschadigde schadeloos te stellen. De laatste twintig jareu is het verassureren eene behoefte ja zelfs een pligt geworden bij die zijn huis en goederen niet tegen brandschade ver zekert doet niet wet hij is een man die zijne zaken niet behoorlijk in acht neemt want doet men het niet om de onvoorzigtigheid van eigen huisgenooten dan is men het verpligt om zijne buren. Hel doel is inderdaad goed is edel want menig huisvader welke uit gehechtheid aan het oude zich met die nieuwe dingen niet wil in laten of hij die uit achteloosheid verzuimt zijne eigendommen te ver zekeren wordt door brand geruineerd en is soms niet in staat, zijne vroegere zaken op de zelfde wijze weder te beginnen en voort te zetten.. De liefdadigheid mag voor den zoodanige soms ingeroepen worden en eenige vergoeding mag volgeu van velen moet hij het verwijt hoo- ren «waarom was hij niet verassureerd Wij juichen die instelling toe maar gelooven dat het een eerste pligt is, toe te zien dat zij aan het doel beantwoordt. Hoe vele voorbeelden zijn er niet bekend dat hij die het ongeluk had dal zijn hois en affaire afbrandde binnen weinige maanden een veel grooler en vlugger huis en affaire bezat of de stand waar hij bijna niet te doen had verliet en eeD anderen(vroeger beven zijn bereik) uitkoos en rlaar eene vertooning maaktnog grooler ,danhij inderdaad wel is. Dat zijn bedroevende voorbeelden aanlokkelijk voor anderen dat toch ook hun stand maar eens afbrandde wordt al ligt gezegdof is de brand in de nabijheid van eenige oude gebouwen geweest, die hadden

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3