IKOLAD van den HELDER es bet MEI 19. «VSV»lG" "«T G0 1853. Verkiezing voor de Staten-Generaal. ELFDE JAAItt; Dit Weekblad wordl eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwediep De prijs is 80 cents in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert tich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. II A A H D A G ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure; de prijs van 1 lot 4 regels is 60 centen, voor eiken regel meer 15 centen, behalve 35 ceuten zegelregt voor elke plaatsing. 0 MEI. De aanstaande verkiezing is niet minder gewigtig, dan toen wij in 1S48 voor liet eerst geroepen werden, onze vertegenwoordigers regtstreeks te verkiezen. Wij hadden toen cene grondwet verkre gen in vrijzinnigen geest ontworpenmaar die zoo veel aan de wet overliet, dat zij nog ruim spel aan de reactie gaf. - Wij kerinne. ren daartoe alleen aan de wet op het regt van vereeniging en ver gadering in der tijd door Mr. Dirk Donker Curtius als minister van justitie voorgedragen, die, zonder in lijnregten strijd met de letter der grondwet te komen, dat regt feitelijk vernietigde. Had men met onverschilligheid zich aan den leiband van de oude coterie overgegeven, wij hadden niets tot stand zien komen van hetgeen thans tot stand gebragt is. Vrijheid op het staatkundig terrein, vrijheid op dat der nijverheid, gelijkheid van allen voorde wet, waarvan onze gemeente in het bijzonder in de opheffing van het onvrij territoir, de vrucht mogt zien, had tot de krachtsont wikkeling der Natie medegewerkt en de welvaart bevorderd. Van het ontstaan van ons koningrijk tot aan de komst van het laatste ministerie, waren de finantien van den staat gaande gehouden met kunstenarijen en geldleeningenwaaronder wij dreigden te gronde te gaan. Nimmer zag men zoo veel voor spoorwegenwater werken telegraphen besteed dan onder het laatste ministerie en toch waren de gewone uitgaven verre beneden de vroegere cijfers en lagen er eenige millioenen beschikbaar om eene nieuwe conver sie tot stand te brengen. Dat ministerie is omvergeworpen door eene agitatie, die men kunstmatig heeft weten te wekken, waarbij Amsterdam en Utrecht de hoofdrol hebben gespeeld, en die ter goeder trouw vele misleide protestanten lieeft medegesleept. Eeeds bekoelt men; men begint in te zien dat inderdaad het vorig ministerie in de zaak der bisschoppen heeft gedaan wat het kon, wat hot moest; namelijk: wat het kerkelijk gebied betreft, de onvoorwaardelijke vrijheid van godsdienst, eerbiedigen, de vorm, welke de paus had gebezigdafkeuren en daarover hare gevoe ligheid op eene, in de Diplomatie scherpe wijze door terugroeping van haren gezant te toonen en meer of iets anders kon er niet aan gedaan worden, het nieuwe ministerie erkent zelf, dat er niets anders aan te doen is. t Het dagblad de Grondwet, no. 5, geeft de volgende ver gelijkingstafel van de gewone uitgaven in de laatste jaren: 1S44 73,834,710 1848 74,863,381 1845 n 73,494,962 1849 69,493,268 1846 ff 71,138,112 1850 68,179,253 1847 74,752,803 1851 68,536,502 Deze cijfers behoeven geene toelichting. Wij vertrouwendat ieder protestant tot nadenken komende en beter ingelicht, ook hij, die ter goedertrouw zich schaarde onder de petitionarissen van deze dagenzal erkennen gedwaald te heb ben en misleid te zijn gexveest. De algemeene sijnodale commissie der nederlandsche hervormde kerk heeft dezer dagen eenen herder lijken brief uitgevaardigd, die den meest schroomvallige zal gerust stellen en bij ben, die ter goedertrouw zijn, het opgezette gemoed tot bedaren zal brengen. En waar zal het nieuwe ministerie van namen vertegenwoordigen zaken in één ministerie met eenen Burgemeester van ons heenvoeren Ziet de Hall en Donker te zamen Amsterdam Waarlijk hoe spoedig het algemeen de gebeurtenissen mag ver geten de dagen toen van Rail als minister van finantien het hoofd van een ministerie was, zijn ons nog te nabij, om te mogen ver onderstellen dat men vergeten zoude zijnhoe onder hem de drukpers vervolgd en door de zegelregten gedrukt werd hoe het zwarte boek werd aangelegden eene aristocratie van geld of geboorte ons beheerschte. Indien men voor weinige jaren den lieer Donker Curtius had voorspeld dat hij eenmaal met van Hall in hetzelfde ministerie zoude zitting nemen, hij had die veronderstelling als eene beleedi- ging opgevat. Maar alles wordt mogelijk, waar eene hevige harts- togt heerscht, en die hartstogt is bij Donker wrevel over zijne mis lukte ministeriële loopbaan. Donker Curtius had vergeten, dat het geheel iets anders is eenen zekeren naam als advocaat in politieke gedingen te verwervendan als staatsman op te treden. In weinige maanden was zijne volslagen ongeschiktheid gebleken en als minister gevallen, had hij nog eenige weken als lid der tweede kamer, ge legenheid om zich belagchelijk te maken door de hevigheid waar mede hij zijn gemoed over dien val lucht gaf. Deze tweevolgens hunne antecedenten geene de minste sym pathie voor elkander kunnen gevoelen hebben den beer van llee- nen tot zich genomen, v. Reenendie toen hij als burgemeester van Amsterdam optrad eene aanspraak hield waarvan de korte inhoud hierop neerkwam dat Nederland niet veel meer dan een aanhang sel van Amsterdam was. Is het wonderdat dit ministerie dreigt met eene wijziging der gemeentewet? Volgens die wet was Amsterdam eene aanzienlijke gemeente, maar toch niets meer dan eene gemeende,, een onderdeel des Rijksmaar onder den naam van ijver tesfen centralisatie zal men Amsterdam tot eene ..l-j. door het eenen Rijks uitoefent, Amsterdam daarvan heeft eenige ondervinding.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 1