Zoodra de poücio Tan de zaak onderrigt wasnam zij don werkgast in verzekerde bewaring, terwijl de justitie hem gelegenheid heelt gegeven, om in eene der cellen van het huis van arrest, over do schandelijkheid van zulke barbaarsch- heden na te denken. Te Keulen en omstreken woedde den 28n Mei jl. een verschrikkelijk onweder. De bliksem, die van de hevigste donderslagen vergezeld ging, trof en doodde vier paarden, in een der stallen van de kavallerie-kazerne lo Deulz, ter wijl al do overige paarden in dien stal in zoodanigen staat van verdooving geraakten, dat zij bijna allen van den grond moesten worden opgerigt. In en rondom Galveslon, de hoofdstad van Texas, heeft op 2 Mei zulk een geduchte storm gewoed, als men sedert 1846 daar niet had bijgewoond. Vele schepen wer den geheel of ten deele vernield.eene menigte huizen tegen den grond geworpen of van derzelver daken beroofdwouden omver gerukt en voortgesleept. In lndianola en Lavaca woedde een dergelijk noodweer. Men herinnert zich dat nu acht maanden geleden nabij Marseille op den reisweg van het staatshoofd een helsch moordtuig ontdekt is. Den 24slen Mei jl. is door de ka mer van beschuldiging van het hof van Aix, in Provence, eene uitspraak betreffende deze zaak gedaan: zij heeft ver klaard dat er geen genoegzaam bewijs was geleverd legen do beide personen die van medepligtigheid aan dien aan slag waren beschuldigd terwijl de persoon die als eigenlijke aanlegger voorgesteld wordt, zekere Gaillard, aan de justi tie heeft welen te ontsnappen door de vlugt naar builen 's lands. Nad.it Oostenrijk do diplomatieke betrekking met Zwit serland had afgebroken heeft het eedscheppelijk bewind de reeds vroeger verordende aanvulling der voor het bondsleger door de kantons te stellen contingenten bespoedigd, en an dere voorzorgmaalregelen tegen een mogelijken aanval beraamd. Hiertoe schijnt het zich te willen bepalen, hoewel het van de zgde der radicale partij aangespoord wordt om verder te gaan. Een orgaan der gematigde conservalivenhet bernsche dagblad la Suisse, van den 27sten Mei, zegt: Na da afbreking der officiële betrekking met Oostenrijk, een voorval zonder voorbeeld in onze geschiedenis sedert het jaar 1791, is alles mogelijk. De revolutionaire partij hun kert naar oorlog, en heeft daarmede hare eigen bedoeling: het zal niet aan haar liggen, indien Zwitserland aan Oos tenrijk den oorlog niet verklaart. Doch onzes inziens kan er op dit oogenblik alleen sprake zijn van zekere door Zwitserland te namen voorzorgmaatregelen. De wetgevende kamers van het eedgenootschap komen over eene maand of d aaromtrent bijeen, en dan zal, tenzij er inlusschen iels nieuws oprijze, de staat van zaken genoegzaam duidelijk zijn om bosluilen te kunnen nemen," De engelsche dagbladpers begint thans meer en meer den opstand in China met een gunstig oog te beschouwen, als eene groote nationale beweging legen een opgedrongen vorstenhuis van builenlandsche afkomst, die voor de bescha ving en den wereldhandel zeer bevordelijk zou kunnen zijn. De londensche Globe zegt dat het, wat ook door den ver tegenwoordiger van Engeland in China moge gedaan zijn niet in Engelands staatkunde ligt den Keizer van China te behoeden tegen den slag die zijn verbasterd vorstenhuis schijnt te bedreigen. De met de jongste indische landpost aangebragte be- rigten worden thans door de londensche bladen in hun geheel medegedeeld. Behalve hetgeen van derzelver inhoud reeds door een telegraphisch berigt bekend was, behelzen zij weinig bijzonders. De bevelhebber der Britsche troepen in Birmah ziende dal hij op vele punten door benden partijgangers bedreigd werd terwijl de vredesonderhandelingen met sluw opzet slepende werden gehoudenheeft versterking zijner krijgsmagt gevraagd en verkregen. Over het geheel bevon den de Engelschen in Birmah zich in eene minder gunstige gesteldheid, met hel vooruilzigt op een vernieuwden oorlog bij de nadering van het ongunstig jaargetijde. Het eerste gedeelte van den spoorweg van Bombaij, den eersten spoorweg in Azio, is den 16den April jl. voor het algemeen opengesteld, en in de eerste veertien dagen werd eiken dag door een duizendtal inlanders van dit nieuwe vervoermiddel gebruik gemaakt. Het ergerde velen dal geen der hooge burgerlijke of kerkelijke overheden do plegtige opening had bijgewoond; men zag daarin een nieuw blijk van geringe belangstelling van het bestuur der oost indische compagnie in zoodanige werken van algemeen nut. Het thans in gebruik gestelde gedeelte der groote spoorweglinie, die het gansche indische schiereiland moet doorsnijdenis slechts vierentwintig mijlen lang; het aanleggen heeft veel minder tijd en moeite en een vijfde minder geld gekost dan verwacht werd. De Times, die anders nog al de staatkunde van Oos tenrijk goedkeurt, misprijst zeer de jongste besluiten van dien staal met betrekking lot Zwitserland welke de moeije- lijkheden voor Europa, zoowel in het Oosten als elders, slechts kunnen vermeerderen. Hel blad meent, dat in de geschil len over het uitzetten van vreemdelingen, hel gelijk aan de zijde van Zwitserland was; dal de regering aldaar eene waar- digo taal gevoerd heeft; en dat van de Oostenrijksche zijde eene te veel eischende staatkunde is gevolgd. Do Ti mes zegt, dat de Zwitsers een te krachtig volk zijn, dan dat zij door bedreigingen van hunnen pligt en de handha ving van hun regl zouden afgebragt worden; dat zij uit eigen beweging een aantal verdachte uitgewekenen het land uilgewezen hebben, maar dat men niet te ver moet gaan in de vorderingen jegens de republiek van Helvelie; dat men ook bedenken moetdat de onzijdigheid van dat land een gevolg is van de uitdrukkelijke en gezamentlijke verbindte- nis van de mogendheden en dat Frankrijk steeds met veel zorg tegen elke schending daarvan heeft gewaakt. Oosten rijk, meent hel blad, is het dus aan Europa verschuldigd de redenen te ontvouwen, waarom hel in dezen gehandeld heeft, zoo als het heeft gedaan; daar, uiterlijk, die hande lingen allezins afkeuring verdienen en zy alleen geschikt schijnen, om vorderingen in tegengestelden geest te wettigen. De grieven der Engelschen, wegens de moeijelijkheden met de |>assen in Oostenrijk, worden doorhol blad weder opge haald, en voorts wordt aangedrongen, dat Oostenrijks be-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2