W^z^wï\zt% SSTB LMIJIM1M1DIG (MS. Advertentie n. Te HUUR of te KOOP ALKMAAR en Zijn trots is dan ook eene plant »sn engelschen bodem, en hoewel hij heel Wat pocht, is het toch anders dan bij anderen. Hij zal nooit het hoofd opsteken, op grond der oudheid Tan zijn geslacht; want als John er, zooals hij het noeraiwarmpjes inzit, draait hij er de hand niet voor om of zijn grootvader hertog of een vuilnisman was. Ieder mensch is zichzelf en niemand is zijn eigen vader," is John's theorie, en hier naar handelt hij in den regel. Het is waar, hij pocht er op dat hij een Engelsch- man is dat hij ergens tusschen Lowestoft en St. Davids en tusschen Penzance en lierwick is geboren en hij vindt dit veel gelukkiger dan wanneer hij ergens anders onder de zon ter wereld ware gekomen. Oud- Engeland behoort hein en hij behoort aan oud-Engeland niets in de we reld gaat boven oud-Engelantihet kan de wereld verrijken het kan de wereld ouderwijzen, en als liet er maar op aankomt kan het de wereld overwinnen!! IETS OVER DE MAAND MEI. Onder de vier jaargetijden, waarin het jaar is verdeeld, is er geen een die de aandacht van wijsgeeren, dichters en schrijvers, ten allen tijde zoo tot zich heeft getrokken als de lente, en wel het laatste of derde gedeelte derzelve: de liefelijke bloeimaand Mei. En geen wonder, zij toch spreidt zoo veel ten toon, dat onze be wondering gaande maakt; zij toch doet, gelijk Thomson zegt: den vernieuwden tabbaard des aardrijks door duizende kleuren en ge daanten veranderen, en bedauwt het aardrijk met een kostbaren balsem-regen, welke alle gewassen verkwikt. Hoevele prachtige kleuren de getooide natuur alsdan ook versierenis er echter geen onder dezelve, die het oog meer behaagt, dan de lagchende groe ne kleurdie het aardrijk zoo menigvuldig bedekt. Bovendien aanschouwen wij, waar het geboomte minder is, het blaauwe he melgewelf, waar boven de Formeerder van dit alles Zijnen zetel heeft. Al dat schoons, hetwelk ons de natuur dan aanbiedt, over tuigt ons van des Scheppers goedheid jegens den mensch, en van den heerlijken stand waarin Hij hem heeft geplaatst, daar de mensch toch te regt kan beschouwd worden als het pronkstuk der geheele schepping. Door den wijsgeer Eustachius werd de bloeimaand afgebeeld als een jongeling, die een bekoorlijk voorkomen heeft, en wiens gekrulde haarlokken door een krans van witte en roode rozen ver sierd zijn. Zijn beeld tooide hij met een goud geweven kleed, omgeven van schoon gekleurde bloemendie door een zacht windje wordt bewogen. Viooltjes en roosjes zijn in zijne handen, terwijl op den voorvinger zijner regterhand een nachtegaal staat, een vogel die in deze maand zijne eerste bekoorlijke toonen in de velden doet hooren. Deze maand was bij de ouden aan den god Apollo gewijd, en daar er op den eersten derzelve, door de Romeinen offeranden aan de godin Maja, de moeder van Mercurius, werden gebragt, zoo zou men welligt meenen hierin den oorsprong van den naam dier maand te kunnen vindenkundige uitleggers echter bewerendat Romulus (de stichter van Rome) ter cere van zijnen Senaat (wiens leden, majores, d. i. de ouderen of aanzienlijken genaamd wer den), dien naam aan de bloeimaand toegekend heeft. Deze Romulus gaf aan deze maand 31 dagen, zij was bij hem de derde van het jaar. Reeds bij de Kalender-verandering van Numa Pompilius, de tweede Koning van Rome, is zij de vijfde maand van het jaar geworden. Het aantal dagen dezer maand werd door de opvolgers van Romulus met één verminderd, welke Julius Cesar later daar weder bijvoegde. Dat in de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika nog het grof ste bijgeloof voor den dag komt, wordt door menigvuldige voor beelden bewezen. Het ontbreekt zelfs niet aan heksen-proeven. Ee ne vrouw te Chambersburyin Pensylvanië werd krank en hield zich voor betooverd. Het vermoeden viel op eene zuster der ge meenteen in eene vergadering, waarvan de geestelijke president was, werd beraadslaagd, wat men doen zoude. Eindelijk werd be sloten haar tegen eencn bijbel te wegenindien zij te ligt bevon den werd, zoude zij schuldig zijn. Zij was intusschen zwaarder, en daar de kleederen ook eenig gewigt haddenzoo leide men als tegenwigt nog een halven bushel koren naast den bijbel. Zij stond ook toen gelukkig de proef door en werd ontslagen. Het bezwe ren van geestendie zich door kloppen te kennen geven neemt op zulk eene wijze toedat zij in sommige streken tot eene epide mie geworden isdie door bedriegers tot allerlei streken gebruikt wordt. Eindelijk heeft de vertegenwoordiging van den Staat Mas- sachusets den 15 Dec. het besluit genomen om deze dwaasheid te verbieden, ten einde onwetenden en ligtgeloovigen voor schade en bedrog te bewaren. En volgens een berigt in de New-York Herald van 9 Pebr. bevinden zich alleen in één krankzinnigen gesticht (Ohio Lunatic Asylum) 26 offers van het kloppen der geesten, ge noegzaam even veel mannen als vrouwen. En volgens het Al- bany-Register van 16 April zijn, in korten tijd, ten gevolge van de geestenklopperijzeven personenmeest uit de voorname klas sen, waanzinnig zijn geworden. Andere dagbladen geven derge lijke voorbeelden. De groote schilder Titan plagt buitengewoon fraaije portretten te schilderen. Al de vorsten van zijn' tijd wilden daarom ook door hem hun afbeeldsel vervaardigd hebben. Keizer Karei V, die driemaal door Titan was geportretteerdzeideIk heb driemaal de onsterfelijkheid uit zijne handen ontvangen." Eenigen tijd vóór Talma's dood las hem een jong dichter zijn kluchtspel voor. Talma hoorde het zeer ernstig aan en lachte volstrekt niet. Aan het einde van de tweede akte zeide de voor lezer: //hier lacht de graaf." "Hij kan van geluk spreken!" riep Talma uit. Gevoelig voor de menigvuldige blijken van deelneming, aan ons bewezen bij het overlijden onzer geliefde Dochter SOPHIA CORNELIAbeluigen wij, alsmede hare Zusters, aan allen onzen harlelijken dank. Nieuwediep. J. CREMER een sedert twee jaren hechl en slerk nieuw gebouwd HUIS en ERVE, genaamd de Sociëteit de Eekdkagt, waarin een Kofïijhuishouders-Affaire wordt uitgeoefendslaande en gelegen op den Dijk, aan den Helder. Alsmede een HUIS en ERVE, waarin eene Brood bakkerij is uilgeoefend mede zeer geschikt voor Boerderij staande en gelegen in de Smidsbuurt, aan den Helder. Te bevragen bij W. F. KISSINGte Nieuwediep. Brieven franco. Bij JOH. ROEM, le Alkmaar, komt van de pers: in ten dienste van VREEMDELINGEN ter gelegenheid van het Prijs 20 Ceuls, Het 4de gedeelte der opbrengst zal ten behoeve der ARMEN-BEWAARSGHOOL worden afgezonderd. nieuwediep bij g, bakker bz,gedrukt bij s. giltjes,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 4