GEMENGDE BERIGTEN, LETTERNIEUWS, tleolle van den krijgstogt, die door do fransehe Iroepen in Kaftylie ondernomen was, reeds naar wensch ten einde ge- bragt, zonder dat de troepen groote verliezen geleden hebben. Naar luid van berigten uil Petersburg, door do Times medegedeeld, heeft het afwijzen van hel russische ultimatum door de luiksche regering in de genoemde hoofdstad een niet gering misnoegen gebaard, en scheen men zich aldaar vooi testellendal de keizer van Rusland alsnog niets zoude verzuimen, deze Regering te bewegen, zich naar zijne vordering te voegen. Volgens het gevoelen van de schryvers van dat blad, zou het overtrekken van de Prulh door de turksche Iroepenin den legenwoordigen stand der zaken, een maatre gel wezen, die op geenerhande wijze als staalkundig ge oorloofd zoukunnen worden aangemerkt. Er zijn te Parys thans zoo veel timmerlieden, metse laars enz. aanwezig, dat men er geen werk voor vinden kan. Dezer dagen waren er op het plein du Chatelet en voor het stadhuis niet minder dan 1900 byeenwaarvan slechts een 50tal werk konden bekomen. Er zijn thans binnen gemelde hoofdstad 40,017 arbeiders, zonder vaste woonplaats 5 daarvan hebben 36,480 werk gevonden en 3,587 niet. Burgerlijke Stand van 4L ÏO Junij 1853. GEHUWD: J. Janssen en M. Goudswaard. H. Slort en C. Faber. J. Groen en J. Veldman. BEVALLEN: A. Lammers geb. Kikkert, Z. G. Tobei geb. de Wijn, Z. C. Buijs geb. Kerrewijker, Z. J. Brands geb. Bruin, Z. H. M. TobijaszenD. OVERLEDEN: T. Avink 80 j. J. Bommel 5 m. C. Callissendorff 37 j. E. N. Andersen 39 j. C. F. J. Vuijk 4 w. D. Eensma 8 m. Een waarnemer zegt, dat de tafeldans wordt veroorzaakt door eene physiologische werking, welke zich in een me- chanischen vorm openbaart. De oudste vrouw der wereld leeft in Amerika en lelt 131 jaren. De verbannen fransehe generaals Changarnier en Lamoricière hebben den Sultan, in geval van oorlog, hunne diensten aangeboden. 23 Junij, harddraverij te Alkmaar. De keizer van Oos tenrijk wil de geslrengste maatregelen nemen, indien Zwit serland bij zijn tegenstand mogt volharden. Het militaire huis van keizer Napoleon beslaat uit 11 adjudanten en 12 ordonnans-officieren. Het kamp te Zeist zal den 15n Aug. door «Ie troepen betrokken worden. Luidens de be rigten van Zante en Cephalonia is do ziekte onder de kren ten toenemende. De telegrafische kabel tusschen de groo te en kleine Belt is met goed gevolg tot stand gekomen. De keurvorst van Hessen heeft zijne [morganatische gemalin met hare 9 kinderen lot den erl'elijken prinsensland verheven. De Russen slaan gereed om de Pruth overletrekken. Dezer dagen is bij den boekhandelaar T. van Halteren te Wil- dervank eene brocure uitgegevengetiteldBe bisschoppelijke Hiër archie de Protestantsche beweging en het ministerie, of de jong ste gebeurtenissen in Nederlandbeschouwd uit een grondwettig en christelijk oogpunt. Prijs 50 Cents. Deze brochure is geschreven door den doopsgezinden predikant A. Winkler Prins te Veendam, en verdient allezins de aan dacht van hen, die zich op het juiste grondwettig en christelijk standpunt van de gebeurtenissen van deze dagen plaatsen willen. Het is eene stem van het gezond verstandom verblinde en be goochelde gemoederen te waarschuwen tegen misleiding. Met al de warmte en den gloed waarmede een eerlijk, christelijk denkend en vaderlandlievend man dergelijke gebeurtenissen beschouwt, grijpt de schrijver zijn weldoordacht onderwerp aan. Ons bestek gedoogt niet in bijzonderheden omtrent dit uitmun tend geschreven woord te treden. Wie het om waarheid en om niets anders dan waarheid te doen is, die schaffe zich deze brochure aan. Zij bevat de elementen in zich om de opgewonden gemoe deren tot kalme rust terug te brengen en het vaderland voor ram pen te bewaren die er dreigend boven hangen wanneer niet de rede, bij velen in den lande de plaats herneemt, die zij helaas! door onverdraagzaamheid en verkeerden godsdienstijver verloren heeft. De eerwaardige schrijver, die zoo juist getoond heeft zijne heer lijke roeping te begrijpen, verdient den dank der natie voor zijn uitmuntenden arbeid. Dat zijn boek vele lezers ?noge vinden die er door van een dwaalspoor teruggebragt mogen wordenis een wenschdie de steller van dit berigt in het belang van het dier baar vaderland en van den geëerbiedigden vorst die het regeert uit grond van zijn hart in deze regelen ter neder legt. J3E: "SSU 3S: JSIj BA 13-C "TEST' SSS DE SCHIPBEEUK YAN DE INDEPENDENCE. Het eiland, waarop de ongelukkige stoomboot Indepcndcnce schipbreuk leed, ligt nabij de kust van Beneden-Califortiiëop 167 n.ijlen ten noor den van het punt, dal onder den naam van Kaap St. Lucas bekend is. De kust is in deze streken hoog en rotsig, op verschillende plaatsen on genaakbaar voor vaartuigen en stelt een ijzeren dam daar voor de onge lukkige schepen, die op deze rotsige kusten moglen vervallen. De plaats waar de stoomboot vast geraakte, was eene zandplaat, die zich van bet eiland zeewaaits uitstrekt maar die bij hoog water door de golven be dekt wordt. Het stoomschip ging goed voorwaarts op den 16den februarij toen liet bij het aanbreken van den dag maar voor dal het nog geheel helder was, plotseling stuitte en stil bleef liggen. Hel land kon, ofschoon zeer onduidelijk, van het schip woiden gezien. üp bet oogenblik, dal liet schip slootte, ontstond een looneel van onbeschrijfelijke verwarring aan boord. De passagiers stormden de trappen op, en in een oogeubl.k was het dek met menschen bedekt. Kapitein Sampsoti stond bij het toer, en beval den machinist terug te gaan, waarop bel stoomschip, naar het scheen vrij gemakkelijk terugging. Het land zag inen toen aan bak boordszijde en liep in eene scherpe punt uit; de zee was stil en de boot ging 7 voelen diep; de schok was uiet hevig geweest, doch had niette min het geheele schip doen schudden. Zoodra het schip weder in diep water was gebragt gaf kapitein Samp- son in stilte bevel dat de pompen zouden gaan werken waarop men acht voeten water in het ruim ontdekte. Het was van groot belang dat dit vrees inboezemende feit voor de passagiers geheim werd gehouden ten einde alle verwarring voor te komen, terwijl ontniddelijk maatregelen werden genomen om het schip naar eene veilige plaats Ie doen sloomen. Dit berigt vloog echter spoedig van tnond tot mond en nu volgde er een tooneel van verwarring, waarvan zij alleen zich een denkbeeld kunneu maken, die iets dergelijks hebben bijgewoond. Op dit schip was de be volking van een klein stadje bijeen benevens vele vrouwen en kinderen, die den dood voor oogen hadden, zonder dal er eenig middel van redding voor de hand lag. In een oogenblik zocht men de belangrijkste voorwer pen van waarde bijeen waarbij menigeen verdrongen en vertrapt werd. Spoedig zag men echter, dat liet schip bleef vlotten, en nu stoomde men op de kust aan met het doel otn naar eene goede en veilige ligplaats Ie zoeken. Ten einde dit te bespoedigen werd eene massa droog hout in de ovens gedaau en nu kwam eene ontzettende wolk sloom op. On ze beriglgever zegt, dat zij ongeveer vijf mijlen langs de kust moeten zijn gevaren voordat eent goede schuilplaats werd gevonden. Gedurende dien tijd was de rust eenigzins aan boord hersteld en mee lette met

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3