Men schrijft uit Amsterdam 11 Junij, aan de N. R. C.: Op den holiandschen yzeren spoorweg, tusschen deze stad en halfweg Haarlem worden over een paar vakken van omstreeks 200 ellen proeven genomen met nieuwe rails die aanvankelijk zeer goed voldoen. Deze rails zijn niet op de gewone strekhoulen maar door ijzeren stoelen op de dwarsleggers bevestigd hebben onder en boven dezelfde vorm zoodal na eenigen lijd deze rails kunnen worden omgelegd en alzoo viermalen een nieuwen kant aan de wielen kunnen aanbieden. Zij zijn zwaarder dan de vroegere om alle doorbuiging tusschen de stoelen te voorkomen. Worden deze rails voor de geheele baan aangenomen dan is het te verwachten dat zij meer gelijk en voor het reizend publiek aangenamer zullen zyn. Een zeer groot aantal nieuwsgierigen en belangstel lenden genoot op 13 Junij jl., buiten de Willemspoort te Amster dam het voor die stad en hare bewoners en bezoekers zoo vreemde schouwspelzuiver en goed drinkwater uit eene fontein te zien ontspringen. Met bewondering voor do kunst die het hierin weder zoo ver heeft welen te brengen dat een der vraagstukken van het hoogste gewigt voor die stad hare oplossing heeft erlangd aanschouwden wij tevreden en met innig genot de werking der fontein waaruit hel water Ier hoogte van naar wij gissen meer dan 20 voeten op rees en op zekeren afstand als eene wolk verschijnende, zich verspreidde. Vooral bij den vrij hevigen wind was het schouwspel indrukwekkend. De Duinwater-maat schappij heeft eer van dezer, eersten goeden uilslag harer onvermoeide pogingen. In het begin dezer maand werd te 's Ilertogenbosch voor het front der parade afgestraft een grenadier, behoorende tot hel regement grenadiers en jagers, door den provincialen krijgsraad van !\oord-Brahanl veroordeeld tol vervalling van den militairen stand en tot opsluiting in een rasp- of lucht huis voor den tijd van vijf jaren, ter zake van desertie in lijd van vredo en bedriegelijke opligling. Deze persoon geboren lo Boxtel, had in het jaar 1850 zijn garnizoen te Delft verlaten en zich naar Belgie begeven waar hij zich te Brussel de kleeding van een franciskaner monnik had welen te verschaffen. Onder deze vermomming was hij herwaarts terug gekomen en had daardoor zich niet alleen aan de vervolgingen wegens zijne gepleegde desertie weten te onttrekken, maar ook ver scheidene jonge lieden van beider kunne hier te lande weten wijs te maken, dat hij voor een klooster in Belgie klooster lingen moest aanwerven, waartoe hij echter van zijne volge lingen, want er deden er zich werkelijk eenigen opvooral eene zekcro som vorderde, hij wijze van handgeld. Toen hij echter vervolgens met zijne aangeworvenen in een loge ment was gekomen, vertelde hij hun dat hij hun hollandsch geld tegen belgische munt zou gaan verwisselen. Hij ver wijderde zich dan ook, maar vergal om lot die hem gevolgd waren, in het logement, waar hij hen had achtergelaten, terug te keeren. Menigmaal schijnt hij op die wijze ons land verlaten en wederom bezocht te hebben, lot dal hij eindelijk, over Pruissën nogmaals gerepatrieerd, na eene byna driejarige afwezigheid en na welligt ook in laalsgemcld land meenigeen tot dupe van zijne geheel vreemdsoortige industrie te hebben gemaakt, in do ouderlijko woning te Boxtel gearresteerd werd en aan de militaire justitie overgeleverd. Dezer dagen is te Groningen door do politie gearres teerd Simon Aron Aapvan Amsterdam. Deze persoon den 3den j. 1. uit de gevangenis te Hoorn ontslagen na een verblijf aldaar van 9 jaren en na vroeger reeds 4 jaren in de gevangenis lo hebben doorgebragtheeft aldaar bij den koopman OtIé in de Heerenslraatonderscheidene galante rie-voorwerpen uit den winkel ontvreemd terwijl hij met Olté handelde over eene levering van ongeveer drie honderd gulden aan galanteriewaren welke hij voorgaf weder te wil len verkoopen en die hij des avonds te vijf uur in ontvangst zoude nemen tegen betaling, Do stoomboot Egyptus is den 16 Junij te Marseille aangekomenmet berigten uit Konstanlinopel van 5 Junij. De britsche vloot had den Sslen de reede van Malia verlaten. Er worden vele turksche troepen-afdeelingcn naar den Dona gezonden. Do kweekelingcn der militaire scholen zijn ge wapend en bij hel leger ingedeeld. De turksche schatkist is ledig. Eene nieuwe leening van 12 millioen, welke men wilde aangaan, is niet tot stand gekomen. Te Konstanli nopel geloofde men, dat tle vrede zal gehandhaafd worden; onder de berolking heerscht veel gisting. Do Grieken heb ben eene dreigende houding aangenomen. Reschid Pacha heeft, zegt men, aan do gezanten kennis gegeven, dat aan de Christenen nieuwe concessien zouden worden verleend. Hoewel de roltenvangsl te Parijs in de laatste lijden op groole schaal is uitgeoefend geworden, heeft men voor alsnog deze dieren niet uitgeroeid. De hospitalen schijnen althans veel last van dezelve Ie hebben, want zij hebben eene som van 6750 francs uitgeloofd voor dengene, die er in slaagt, ze in de verschillende etablissementen uit te roeijen, SSurjcrtïjkc Stand van al IS Junij SS53. GEHUWD: P. Meurs en M. IJ. Stragliout. BEVALLEN: J. Kooger geb. van Hert, D. A. Dienaar geb. ICooij, Z. J. Mulder geb. Kuijper, Z. A. Kroon geb. Luikinga Z. G. Maarleveld geb. Snel, Z. C. de Vaan geb. Tromp, D. G. Koger geb. Groen, Z. N. Verschoor geb. van Dam, D. C. Koning geb. Burgerjong, D. J. Smitselaar geb. Nugter, D. T. W. Koningstem geb. de Wijn, D. M. C. Grimijser geb. van Veggclen, Z. Levenloos aangegeven: 1. OVERLEDEN: A. J. Heijning, 9 w. A. Kindt. IS m. J. J. Tange, 73 j. M. Zwart, 59 j. DE SCHIPBREUK VAN DE INDEPENDENCE. [Vervolg van het vorige.) Gedurende dien tijd bleef het schip onbewegelijk liggenterwijl de golfen den toorsleten leisterden en het schip somtijds dieper in liet zand werklen. De derde boot werd in zee gebragtdocli werd hajf tol water betonden, zoodat zij tan geenerlei nul was, indien zij niet eersi werd uitgeschept; en nu werden zes dames in de boot nedergelalen. De boot kwam oter de eerste bank, doch werd omver geworpen bij de tweede;

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3