GEMENGDE BERIGTEN, Een der inlamlsche vorsten die no<j eencn schijn van niugt hclriteiitlo Nizain of vorst van Deccam, heelt aan hel engelscho gouvernement een der gedeelten van zijn ge bied, liet gewest Berar, algeslaan; het is eeuc der rijkste katoenteleniie streken van Indie, en wordt gerekend jaaiiijks 360,000 st. op te brengen; daarentegen wordt den INizam door hel britscho bewind eenc jaarlijksehe schatting van ■400,000 st. en heigeen hij voor achterstallige schatting schuldig was, geheel kwijtgescholden." sSiirgei-IIjlie Stand vao 25 Jnnij 1 .Uailij IS53. GEHUWD: B. van Hoohverff en G. Hop. J., Herfst en L. Vermeer. S. II ark es en J. A. Kijkers. BEVALLEN: J. Klingers geb. Woerdhuis, D. A. E. Mani- kus geb. Elders, D. A. C. Meijer geb. Jacobs, D. M. Bosch geb. Zutt, Z. N. Lak geb. Kond, D. E. Bouwhuis geb. de Vries, D. E. Oudkerk geb. van Krevelt, Z. J. Koosloot geb. Ewalt, K. Mooij geb. Abbenes, Z, C. Prins, Z. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1. OVEKLEDEX: S. Sato, 25 j. W. Groet, 15 m. J. Ko- alsie, 1 j. Te Liverpool liggen 26 schepen naar verschillende plaat sen van Australië in lading. In de omstreken van Val- paraiso is een goudland ontdekt, nog overvloediger aan edel metaal dan Ciltl'oi tiië. Nabij Rome hebben 7 van top lot teen gewapende rooiers een signor gevangen genomen en voor een aanzienlijken prijs losgelaten. In Spanje is de vlottende schuld gedurende de maand Mei 21 i millioen re alen vermeerderd. Twee vleeschhouvvers te Leens hebben in 15 dagen 944 schapen geschoren. In de drukkerij van hel N. Y. Day Book worden al de letters gezet door meisjes. De handelmaatschappij heeft 35 schepen bevracht. Te Korös in Hongarijcn zijn 14 huizen door een hevigen orkaan ingestort. Als een bewijs van vruchtbaarheid wordt gemeld, dat te Beyrulh de vrouw van een Bedouin van 6 levende kinderen is bevallen. De prins van Wallis is door de mazelen aangetast. In de hoofdstad van Perzie heerschte de choiera derwijze, dat de helft der bevolking naar het gebergte was gevlugl. Te Amsterdam heelt zich eene be jaarde dienstbode, uit verdriet over 't afsterven van haren meester, in 't water geworpen; zij werd nog bij lijds gered. Het zwaarste redelijke schepsel van de wereld is eene arno- rikaansche schoone van 764 pond. De Russen hebben in den Kaukasus een aanzienlijk verlies geleden. Te Ispa- hau is de eeriige bron drinkwater opgedroogd. CORRESPONDENTIE. N. N. vraagt, waarom het bestuur van Scbagen, dat zich bij zonder op de verbetering der straten binnen de kom schijnt toe te leggen, niet meer doet. Worden er duizende guldens aan de groote kerk tot verfraaijing besteed en alle oude overblijfselen van vroeger dagen door de verw bedekt of door den metselaar uitge hakt en digtgemaakt (wij bedoelen de nissen in de buitenpilaren) is door het gemeentebestuur ten vorige jare, de put welke sedert eeuwen zich op de markt bevond niet gedempt? Waarom vraagt N.N. wordt er niets tot verfraaijing en verbetering der gemeente gedaan, zoo als b.v. nu de straat aan de lage zijde vernieuwd wordt, waarom die goot, dat riool daar gelaten. Er zoude zoo gevoegelijk een overdekte botermarkt of iets anders gemaakt kun nen worden, dan waren die gaten overdekt, het gevaar dat zich thans aan de vele daar spelende kinderen voordoet ware verdwenen en men kon eene geregelde botermarkt verkrijgendaar thans alles als een hoop opeengestapeld wordt, en de markt zich aan den vreemdeling als een oploop van volk voordoet. Wanneer later de stinksloot en een gedeelte van de hooge en lage zijde digtgemaakt werd, zou men daar een roijaal plein kunnen krijgen. Het stukje n klagt van een' landman uit Scuagkn" kan niet ge plaatst wordenomdat de schrijver ons zijnen naam niet bekend heeft gemaakt. Gaarne gelooven wij, dat het voor den landman hoogst onaangenaam isdat er wederregtelijk water ingelaten wordt ten gcrijf der schippers, en dat zulks den eigenaar of gebruiker van iage landen zeer schadelijk is; doch men is daaraan gewoon en liet land is met dat bezwaar gekocht of gehuurd. Overigens bevat het stukje vele goede aanmerkingen en wij twijfelen ook niet, of de benoemde en ijverig werkzame commissie zal na anderhalf jaar ar beid, wel spoedig met haar rapport omtrent de kanalisatie gereed zijn, daar wij uit zeer goede bronnen weten, dat de voorgestelde verbeteringen van waterlozingen nog verre overtroffen zullen worden. Komt eenmaal dat kanaal tot stand, dan zal bet vaarwater voor de schipperij van zelve beter zijn, en de communicatie met den Helder wel vermeerderen. Omtrent bet geldelijke verwijzen wij den inzender naar het stukje, ingezonden uit Langedijk, 19 Aug. 1852, waar reeds aangetoond wordt, dat de polder Schagen in zeven jaren tijds zijn aandeel van het voorgestelde kanaal uit de winsten kan betaald hebben, terwijl na dien tijd jaarlijks minstens 2000,door de ingelanden minder behoeft opgebragt te wor den, dat is ongeveer 1,50 per bunder. Waar de voordeelen zoo luide spreken, mag men niet anders dan een gunstig rapport ver wachten. ISCEEOSIfflES. HERINNERINGEN AAN HET VlIIste LANDHUISIIOUD- KUNDIG CONGRES TE ALKMAAR. Op de dagen van den 21sten lol en mei den 25sten Junij laatstleden liad liet grijze Alkmaar een regt feestelijk aanzien. Uit alle oorden des lands waren er de ieden van het bovengenoemd congres bijeengekomen om de jaarlijksehe algeineene vergadering van deze nationale vereeniging te houden, liet hoogen ernst en veelzijdige kennis werden de belang rijke punten die aan de orde waren onder de leiding van den eerbied- waardigen en aiom geachlen Voorzitter, ter tafel gebragt om behandeld te worden, en nieuwe denkbeelden voor de toekomst ontwikkeld, die met bet belang van bet geliefde Vaderland in een naauw verband slaan. Geen wonder dat de bewoners van West-Frieslands pionkstad in vereeniging met alle voor handen zijnde krachten hunne beste pogingen in bet werk stelden lot opluistering van een feest hetwelk iu de jaarboeken van wat er goeds en nuttigs in den lande bestaat met gulden letteren wordt opgeteekend. En die voor handen zijnde kraebteu de ondervinding heeft liet tot eerbiedige bewondering van velen doen zien zij waren niet ge ring, en meer dan voldoende omhel feest den gewenschlen luister byte zetten; en wie lot de feestvierende veste opging die moet wel zeer zwart gallig zijn geweest wanneer bij zich zijn bedevaart naar het gehouden Congres, al was het maar voor een enkel oogenblik, beklaagt heeft. Wat ons betreft wij zijn er voldaan, uiterst voldaan van terug gekeerd, en terwijl wij deze regelen ter nederstellen, bezielt ons nog den aangenomen indruk van het gesmaakte genot. Het is oris oogmerk niet om in bepaal de bijzonderheden van de werkzaamheden van liet Congres te treden, wij laten die taak over aan de stellers van hel algemeen verslag, overtuigd dat die laak in vertrouwde banden is gesteld. Wij willen alleen eene algemeene herinnering aan het gevierde feest geven, en wij gevoelen ons niet in slaat om een beter begin daaraan te geven dan om ons iu eens onder het gehoor te stellen van Hen redenaar aanwiende taak der openings rede van het Congres wa3 opgedragen, belangrijk was die rede, en juist gekozen was het standpunt waarvan de geëerde spreker uitging. Jonkh. SIr. C. van Ft, de loot van een aanzienlijken stam, wiens geslacht het grijze Alkmaar zooveel belangrijke diensten heeft bewezen, heeft ook bij die gelegenheid in ruime mate geloond dat hij niet vreemd is geble ven aan de kennis van zoo vele zijner ontslapen vaderen, en aan de liefde voor bel land waar hun kostbaar gebeente verzameld werd. Ilem zij dank en eere 1 Nog vol van den indruk die wij hadden gesmaakt, begaven wij ons naar de tentoonstelling van de «fdeeling Alkmaar der

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 2