A d v e r t e n l i n. SCÏMPÊN-MARRT op het Eiland TEXEL. vcreeniging lot bevordering van fabrieks- en handwerknijverheid en wie die er geweest is, die gezien heeft wat er tentoongesteld was, tal het wraken, dat wij er voor uitkomen, dat wij herhaalde malen met bijzonder genoegen de voorwerpen hebben beschouwd die Alkmaars burgers en bur geressen hadden ingezonden om wat Nederland aan denkende mannen die op het feest tegenwoordig waren bezit, een goeden dunk inteboezemen van het standpunt hetwelk Alkmaar in den rij der vaderlandsche industrie heeft ingenomen. Ja waarlijk! die tentoonstelling, zij doet eere aan het scheppend genie van allen die er toe hebben bijgedragen. Ook de afdeeling Alkmaar en omstreken der hollandsche maatschappij van landbouw heeft teregt begrepen dat ook zij niet achterlijk mogt blijven daar, waar het zooveel belangen gold, die in lijnregt verband slaan tot het nationale feest dat binnen haren werkkring gevierd werd. En hoe heeft zich die afdee ling van hare taak gekweten? Wij bekennen het gaarne dat wij ook over hare bemoeijingen uiterst tevreden waren. De keurige rangschikking der ingezonden voorwerpen de juiste bepaling der toegekende prijzen ook wat het ingezonden vee en pluimgedierte betrof, heeft het ons doen zien dat met belangstelling en zorg, de commissie aan wie de beoordee ling was opgedragen zich van hare belangrijke taak gekweten heeft. De afdeeling Alkmaar der hollandsche maatschappij van landbouw heeft zich een parel te meer aan haar kroon gehechten wie belang stelt in dien belangrijken tak van ons volksbestaan hij zij er der afdeeling dankbaar voor, die hem een genot heeft verschaft, waartoe het middenpunt van Noordholland haar zulk een gunstige gelegenheid gaf. De inzenders der tentoongestelde voorwerpen uit Noord- en Zuidholland mogen zich de overtuiging eigen maken dat zij den roem onzer schoone provinciën op eene wijze hebben gehandhaafd die den lof van allen verdient, die er tegenwoordig waren en die daardoor blijk hebben gegeven dat zij belang stelden in de plek, waarop bij noeste vlijt en wijs overleg zoo veel schoone resultaten kunnen verkregen worden. Wij willen nog met een woord gewagen van de vele feesten die er gehouden zijn en waartoe het Congres aanleiding gaf. Onze taak is hier zeer gemakkelijk, want alomme waren wij in de gelegenheid gesteld om te zien wat de grijze vest aan onderscheiden elementen ook in dat opzigt bij mngte is te kunnen aanwenden. Wij noemen al dadelijk de Rede rijkerskamer, onder de zinspreuk Bilderdijkdie in haar gepaste voorstel ling een doorslaand bewijs heeft gegeven dat zij zich de uiterlijke wel sprekendheid met den aankleve van dien (ook wat het tooneelmatige be treft) met klem en nadruk tracht eigen te maken. Mogen de leden dier kamer zich bij voortduring blijvenbeijverenzoo als zij tol nog toe met gunstigen uitslag deden om zich diep in de ziel te preoten wat hun schutspatroon eenmaal met kracht van taal heeft verkondigd, »dat het meesterschap over de taal, heerschappij voert over het gemoed maar zich daaibij altijd blijven herinneren, dat die heerschappij niet anders kan worden verkre gen dan door ernstige studie en getrouwe inachtneming der door alle eeuwen vastgestel le wetten ®oor dat zeer moeijelijk genre der kunst. En wie waren het die het kunstgenot door hunne gaven verhoogden Het waren de leden van de alkmaarsche Liedertafel A'ionondersteund door loffelijk instrumentaal muzijk. De bescheidenheid verbiedt ons ook bier namen te noemen. Het tij der Ar>on genoeg dat allen, èn haar ver- etnigde liederen èn haar vocale en iostrumentale solo's ook later met genoegen hebben aangeboord. Ook haar arbeid verdient lof, en den zil ver reinen tcon Inrer klanken zal door stadgenoot en vreemdeling niet worden vergeten, zoolang het gevoel voorliet waarachtig schoone en goede weerklank zal vinden op den grond waarop eenmaal eenen Tinclor adem de welke Nederlander volgens het eenparig getuigenis der zonen van Italië de vormer hunner muzijkale school was. Hadden wij reeds bij vroegere gelegenheden opgemerkt dat Alkmaar's inwoners den juisten tact bezaten om van hunne specialiteiten een oor deelkundig gebruik te maken het gehouden Congres heeft ons in die meening versterkt. Men begrijpt daar met volle overtuiging dat alleen eendragt magt maakt. Krachtdadig wordeu zij daarin ondersteund door hunne uitmuntende localiteiten waardoor zij in de gelegenheid zijn om eene feestvierende menigte met succes te kunnen ontvangen. Wie er aan twijfelen mogt die denke slechts aan het gunstig terrein voor het houden eener harddraverij, aan het liefelijk orgel in de schoone St. Laurenskerk aan de uitmuntende gelegenheid tot het afsteken van vuur werk aan het ruime schilderachtige Doelenplein de vriendelijke sociëteit de muzijk der stedelijke schutterij, de wapenzaal van het aloude Hand boogschuttersgilde van St. Sebastiaan en aan de heerlijke en aan geschied kundige herinneringen zoo rijke omstreken. Ook de zaal waarin de leden van het Congres zich aan een feestmaal verzamelden, biedt voor zoodanige bijeenkomsten eene geschikte gelegenheid aan. Alhoewel wij geen deel hebben genomen aan het gehouden diné omdat wij liever onder eenige vrienden op ons gemak het goede der aarde genieten zoo speet ons dit later toen wij hoorden dat de Christelijke Israëliet of de Israëlitische Christen, wat is hij aldaar aanwezig was. Wij hadden dien kabeljaauw. schen Jonkheer wel eens van aangezigt tot aangezigt willen zien die met zulke zonderlinge middelen zijn groot oogmerk tracht te bereiken. Wij hadden die lijnen wel eens willen bestuderen en de omtrekken van dat hoofd gade willen slaan waarin een wereld van fantastische denkbeelden over volksvrijheid en volksgeluk gezeteld is, dan het was te laat toen wij van zijn aanwezen op het diné kennis kregen. Wij vleiden ons nog met de hoop dat wij hem in den schoonen tempel der natuur, leerende en vermanende bij de volksvermaken zouden aantreffen dan onze gang derwaarts was te vergeefs! Wij hopen ten dien aanzien op gunstige gelegenheid Wij willen deze herinneriogen niet eindigen alvorens onzen dank te hebben betuigd aan Alkmaar's inwoners voor de vriendelijke wijze waarop zij de talrijke vreemdelingen met oud hollandsche gastvrijheid in hunne vereeni- gings-lokalen en particuliere woningen ontvangen hebben. Met vriend- broedelijken handslag werden hunne van heinde en verre opgekomen land- genooten het hartelijk welkom toegeroepen en er was geen onderscheid tusschen stadgenoot en vreemdeling. Yan af den beminden Burgervader die der stede even als zijne vooorgangers goed is tot aan den eenvoudi- gen Burger, allen, allen hebben liet getoond dat zij waardig waren om het YlIIste Landhuishoudkundig Congres binnen hunne wallen te houden. Moge wat op dat Congres besproken is rijke vruchten dragen voor den bloei en het welzijn van het innig geliefde Yaderland. NiEüWEDitrgemeente Helder, 28 Junij 1853. B. R. de BREUK. M JL lï V U Ij JL Iltr G. Een koopman verkocht waren tegen veertien daalders liet stuk op een half jaar credieteene week later verkocht hij evenveel aan een ander maar tegen twaalf daalders het stukook op een half jaar crediet. Dit vernam de eerste kooperwerd zeer boos en onderhield daarover den koopman die eenvoudig ten antwoord gaf: Eilievedat ik u meer laat betalen bewijst dat ik u meer cre diet geef. Twee zeer arme lieden die in hetzelfde vertrek sliepen bemerkten dat een dief zachtkens binnensloop. Een der arme drommels fluis terde den ander in het oorEen diefwachthernam de aange sprokeneik zal hem wat hard toeschreeuwen, welligt laat hij dan uit schrik wel iets vallen. Getrouwd: S. HARKES Sz. en J. A. RIJKERS. Nieuwediep, 30 Junij 1853. Heden verloste zeer voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTERH. MORRA geliefde Echlgenoot van F. THIE. Helder, 1 Julij 1853. Eenige kennisgeving Die iels te vorderen heeft van, of verschul- digd is aan den boedel van den heer LAMMERT ZWART, in leven Landman, op hel Koegras, in de ge meente Callantsoog, en aldaar den 24 Junij 1853 over leden wordt verzocht daarvan vóór of op den elfden dezer maand Julij, opgave te doen aan den Notaris C. SIEMERS, te Zij pc. BURGEMEESTER cn WETHOUDEREN van Texel, doen by deze weten aan veehandelaren en andere be langhebbenden, dal eene weeklijksche Schapenmarkl al-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1853 | | pagina 3